Gazdaság
A fogyasztás és a beruházás a bővülés alapja
5 perces interjú: Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője
– Hogyan alakult októberben a bérhelyzet, mennyire tart ki a lendület?
– Folytatódott a bérek növekedése októberben, megmaradt a lendület. A bruttó átlagkeresetek 5,4 százalékkal növekedtek, és így a bruttó átlagbér 262 244 forintra emelkedett. A bruttó bérek ütemét meghaladó mértékben nőttek a nettó bérek, köszönhetően a személyi jövedelemadó egy százalékpontos csökkenésének. Így októberben hét százalékkal voltak magasabbak a nettó bérek mint tavaly ugyanekkor.
– A munkanélküliségi adatok és a munkaerőpiaci helyzet támogatja a reálbérek emelkedését?
– Azt látjuk, hogy a munkaerőpiac megközelítette a közgazdasági értelemben vett teljes foglalkoztatottság szintjét. Ez az állapot fennmaradhat, s támogathatja a bérnövekedést 2017-ben is. A különböző kormányzati lépések, mint például a minimálbér és a garantált bérminimum-emelés is abba az irányba mutat, hogy a bérek dinamikus ütemű bővülése várhatóan nem hagy alább, sőt, még akár gyorsulhat is.
– Mit várhatunk 2017-től, tovább gyorsul a bővülés, vagy a beruházásokhoz hasonlóan megtorpan?
– Becslésünk szerint az idén 2,1 százalékkal, 2017-ben pedig 3,4 százalékkal nőhet a bruttó hazai össztermék, amelynek az elsődleges motorja az idei évhez hasonlóan a háztartások fogyasztása lehet. Ráadásul az idei gyenge beruházási aktivitást követően jövőre már a beruházások is hozzájárulhatnak a gazdasági bővüléshez, köszönhetően az európai uniós támogatások nagyobb mértékű felhasználásának. Véleményem szerint lefelé mutató kockázatot jelent az európai konjunktúra gyengélkedése az erős külkereskedelmi kapcsolatokon keresztül.