Gazdaság

A foglalkoztatottság elérte a 2020-ra kitűzött európai uniós célértéket

Csökkent a munkanélküliség a 2018. december-2019. februári időszakban

A 2018. december-2019. február közötti három hónapos időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 497 ezer volt, 56 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A 20-64 éves korcsoportban, a foglalkoztatási ráta 1,1 százalékponttal, 75,0 százalékra emelkedett, ezzel elérte az Európai Unió 2020-ra kitűzött célértékét - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

„Már csak komoly képzésekkel és béremeléssel növekedhet a foglalkoztatottság”
A magyarországi foglalkoztatottak száma a rendelkezésre álló szabad munkaerő alacsony képzettsége miatt már csak a szakképzési programok komoly politikai támogatásával fokozható, vagy azzal, ha a nettó bérek elérnek egy olyan szintre, amely kiváltja a külföldön munkát vállalók visszaáramlását - állapították meg az MTI-nek nyilatkozó elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatait kommentálva.Horváth András, a Takarékbank elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában leszögezte, szakpolitikai beavatkozás és az oktatásba minden eszközzel való bekényszerítés nélkül nem várható érdemi előrelépés a magyar munkaerőpiacon, ameddig a nettó bérek el nem érik azt a szintet, amitől elindulhatna a magasan képzett munkaerő be- és visszaáramlása.Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágvezetője egyrészt arra hívta fel a figyelmet, hogy folytatódott a közfoglalkoztatottak számának csökkenése anélkül, hogy emelkedett volna a munkanélküliség. Másrészt, 30 százalékkal nőtt a 65-74 éves foglalkoztatottak száma, amihez hozzájárulhattak a nyugdíj melletti munkavégzést ösztönző intézkedések.

A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája is 1,1 százalékponttal, 69,8 százalékra emelkedett.

Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 80 ezerrel, a külföldi telephelyen dolgozóké 16 ezerrel nőtt, a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 39 ezerrel lett kevesebb, mint egy évvel korábban.
A 15-24 éves fiatalok körében 28,9 százalékos volt a foglalkoztatási ráta.

A legjobb munkavállalási korú 25-54 éves népességben a foglalkoztatottak száma 36 ezerrel, a foglalkoztatási rátájuk 0,5 százalékponttal 84,3 százalékra nőtt. Az 55-64 éves idősebb korosztályban a foglalkoztatási ráta 55,8 százalékra emelkedett.

Csökkent a munkanélküliség a 2018. december-2019. februári időszakban
A 2018. december-2019. februári időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 168 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,6 százalékos volt, 0,1 százalékponttal alacsonyabb az előző háromhavi átlagnál - tudatta másik csütörtöki jelentésében a KSH.   

 A 15-24 évesek munkanélküliségi rátája 0,8 százalékponttal  11,8 százalékra nőtt. A munkanélküliek majdnem negyede ebből a korcsoportból került ki. A legjobb munkavállalási korú 25-54 évesek munkanélküliségi rátája 3,1 százalék volt, 0,4 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az 55-74 éves korosztályban éppen hogy 0,1 százalékponttal 2,3 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta.

A munkanélküliség átlagos időtartama 13,7 hónap volt, a munkanélküliek 37,8 százaléka legalább egy éve keresett állást, tartósan munkanélkülinek számított.