Gazdaság

A Pénzügykutató 2,3 százalékos GDP-növekedést vár 2016-ra

Rekord szintre nőhet a külkereskedelem aktívuma

A Pénzügykutató Zrt. szerint a beruházások csökkenése miatt 2,3 százalékra lassul a gazdaság növekedése 2016-ban a tavalyi 2,9 százalék után. Az idei növekedés húzóereje a fogyasztás és az export lesz. A külkereskedelmi mérleg aktívuma pedig elérheti a 10 milliárd eurót.

A Takarékbank idén 2,5 százalékos, jövőre 3,1 százalékos gazdasági növekedést vár. Negyedéves makrogazdasági előrejelzésében azzal számolnak, hogy az infláció idén 1,1 százalékról 2,6 százalékra emelkedik. Az államháztartás nettó megtakarítói pozíciója hosszú évek óta a legjobb, az államadósság "kitartóan" tovább csökkenhet, erőteljes javulás látszik a külső egyensúlyi mutatókban is. Mindennek ellenére 2017 végére is csak enyhébb mértékben erősödhet a magyar deviza - derül ki a pénzintézet prognózisából.

A szerdán közzétett prognózisban felhívják a figyelmet: a megcsappant uniós pénzek miatt már tavaly stagnáltak a beruházások, az idén pedig három százalékkal csökkenhetnek. Az új uniós ciklus forrásai és a lakásépítési kedvezmények legfeljebb az év második felében javítják a mutatókat.

A fogyasztás mellett a nettó export is jelentős marad, a korábbi járműipari fejlesztések hatására továbbra is gyorsan nőhet a kivitel, miközben a beruházások csökkenése mérsékli az import dinamikáját. A fogyasztás növekedését idén a keresetek tavalyinál erőteljesebb bővülése és a hitelezés beindulása táplálhatja.

Tavaly már a negyedik év volt, hogy az államháztartás hiánya a 3 százalékos küszöbérték alatt maradt és az előrejelzés szerint 2016-ben ez az uniós elszámolás szerint a GDP 2,1 százalékát teheti. A vagyonértékesítések hatására csökkenhet a hiány, növelheti viszont a deficitet, ha az uniós támogatások lehívása nem a terveknek megfelelően alakul.

A Pénzügykutató szakértői szerint egyszázalékra csökken az alapkamat. A kamatcsökkentés esélyét növeli, ha a nemzetközi pénzpiaci környezet, valamint Magyarország felminősítése miatt tartósan 310 forint alá gyengülne az euró. A mérséklődő államháztartási hiány és adósság, a devizahitelek forintosítása miatt csökkenő sérülékenység, valamint a stabil többleteket mutató külső pozíció lehetővé teszi, hogy az ország idén kikerüljön a befektetésre nem ajánlott hitelminősítői besorolásból - közölték.

Tízmilliárd euró lehet a külkertöbblet

Az elemzők idén az infláció erősödésével számol a Pénzügykutató, prognózisuk szerint éves átlagban 0,6 százalékos fogyasztói árnövekedés várható, az éven belüli infláció pedig 1,3 százalékra nőhet.

Az államadósság GDP-arányosan 74,4 százalékra csökkenhet, amit a költségvetés csökkenő finanszírozási igénye és elsődleges többlete, a reálkamatok mérséklődése segít, valamint az, hogy a növekedés az idén is mérsékli az adósság relatív súlyát. A külkereskedelmi mérleg aktívuma idén újabb rekordot érhet el és meghaladhatja a 10 milliárd eurót, a kivitel 6, a behozatal 4,5 százalékkal nőhet. A folyó fizetési mérleg többlete idén elérheti az 5,6 milliárd forintot, a GDP 5,1 százalékát. Az uniós transzferek visszaesése miatt azonban a tőkemérleg lényegesen romlik, de az ország külső finanszírozási képessége így is magas marad, elérheti 8,2 milliárd eurót, a GDP 7,3 százalékát – írják.