Gazdaság
A Fed-döntésre fókuszál most a világ
Hétindító. elkelne egy pozitív meglepetést tükröző mutató az építőiparban
Virovácz Péter (Fotó: Hegedüs Róbert)
A piacok számára a hét legfontosabb eseménye kétségkívül a Fed szerdai kamatdöntése lesz. A várakozások szerint huszonöt bázisponttal emelheti az amerikai jegybank az alapkamatot, amelyet a piac a Bloomberg konszenzusa alapján már száz százalékban beárazott - mondta a Magyar Hírlapnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Szerinte a valódi kérdés ennek fényében az maradt, hogy milyen kamatpálya várható a Fedtől 2017-ben, így az erre vonatkozó utalásokra szegeződik majd a figyelem Janet Yellen elnök asszony sajtótájékoztatóján. A jövő évi kamatdöntések nagyban függhetnek a frissen megválasztott amerikai elnök, Donald Trump politikájától is, aki januárban lép majd hivatalba. A jelenlegi vélekedések szerint Trump tovább kívánja élénkíteni a növekedést, elsősorban adócsökkentésekkel és egyéb fiskális stimulussal. A Fed számára tehát a megválasztott elnök gazdaságpolitikája várhatóan nem gördít akadályokat a kamatemelések elé. Az ING várakozása szerint jövőre két, egyenként huszonöt bázispontos kamatemelést hajthat végre az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed.
Nagy figyelem övezi majd a magyar idő szerint kedd hajnalban érkező kínai novemberi ipari termelési adatot. Az elemzői konszenzus alapján hat százalék körüli éves bázisú ipari növekedésről számolhat be a kínai statisztikai hivatal. Virovácz megjegyezte: ez a növekedési ütem az iparban egyébként 2015 óta stabilan fennáll – kisebb-nagyobb kilengésekkel –, ami jól mutatja a gazdasági folyamatok szabályozottságát. A Kínával kapcsolatos adatok azért különösen érdekesek, mert a kínai növekedési ütem fokozatos mérséklődése negatív hatással lehet az egész világgazdaság kilátásaira.
Itthon kedden a kereskedelmi szálláshelyek októberi adatait közlik, szerdán az októberi ipari teljesítmény második becslését. Csütörtökön az építőipar októberi teljesítményét tükröző mutatót publikál a Központi Statisztikai Hivatal. Az ING Bank vezető elemzője jelezte: az építőipar az idén gyenge számokat hozott 2015-höz viszonyítva, ami elsősorban a tavalyinál kevesebb uniós forrással magyarázható. Ezt támasztja alá, hogy az eddigi adatok alapján az épületek építése nem marad el jelentősen a tavalyi szinttől, míg az egyéb építmények esetében nagy visszaesésről lehet beszélni. Az október havi adat azért is fontos, mert az elmúlt hónapokban már látszottak a kilábalás jelei. Egy pozitív meglepetést jelentő adatra pedig igen nagy szükség lenne, különös tekintettel arra, hogy sem a kiskereskedelem, sem az ipar nem tudott igazán jó teljesítményt mutatni októberben.
Magyarország gazdasági kilátásai szempontjából releváns lehet a német ZEW hangulatindex keddi megjelenése is. A decemberi index jelentős visszaesést mutathat, amit főként a Trump fémjelezte protekcionista politika várható negatív világkereskedelmi hatásai indukálhatnak.