Gazdaság
Történelmi csúcsokat dönt a búzatermés
Egyre kedvezőbbek a hozamok hazánkban, az árak pedig összhangban voltak a nemzetközi piaci viszonyokkal

A gabonaféléknél az árak stagnálása és a termelés növekedése volt jellemző tavaly – nyilatkozta tegnap a Magyar Hírlapnak Fórián Zoltán, az Erste Bank vezető agrárszakértője. Ismertette, a javuló termés a kedvező hozamoknak köszönhető, az árak pedig a nemzetközi piaci viszonyokkal összhangban voltak változatlanok éves szinten. Kiemelte, az árak szintjével a legtöbb termelő elégedett volt tavaly. Ez azért nagyon fontos, mert ebben az évben nem számítanak áremelkedésre a gabonapiacon.
Felhívta lapunk figyelmét, hogy a búzatermés évről évre történelmi csúcsokat dönt, a felhasználás pedig ennél kisebb mértékben növekszik. Így nagyok a készletek, ami nemcsak a búza, hanem a többi kalászos és a kukorica árára is mérséklő hatással van és lesz. A szakértő kifejtette, a gabonafélék árindexének egy százalék alatti mérséklődése a kukorica árának egy évvel korábbi szintjétől való 3,8 százalékos elmaradásának köszönhető. A kertészeti termékek árdrágulása a csökkenő terméssel, leginkább a kevesebb almával függ össze. Arra számítanak, hogy a mezőgazdasági árak emelkedése ebben az évben felgyorsul majd. Így az agrárium idei kibocsátása emelkedő pályán maradhat, számítás szerint elérheti a 2850–2900 milliárd forintot is – egészítette ki Fórián Zoltán. Az agrárszakértő hangsúlyozta, a mezőgazdaság idei teljesítményében a beruházások tavalyi jelentős emelkedése is fontos tényező, hiszen ezek aktiválódnak.
Az ágazatba áramló források tovább emelkednek majd. A mezőgazdasági üzemek koncentrálódása is folytatódik majd. Mindez a hatékonyság javulása felé mutat. Tekintve a költségek tartós emelkedésére, például a munkaerő, az energia és a szállítás alkalmazására, a hatékonyságnövelés-kényszer továbbra is erős marad – tette hozzá. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbb kiadott becslése alapján az agrárium termelésmennyisége 0,3 százalékkal csökkent tavaly az azt megelőző évhez képest, ugyanakkor a termelési érték 3,6 százalékkal nőtt – írta tegnap az MTI.
A termelés mérséklődése elsősorban az állattenyésztési ágazat 1,7 százalékos növekedése, valamint a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátásának ugyanekkora csökkenésének tudható be.
A folyó termelőfelhasználás mértéke 0,6 százalékkal, árai átlagosan 3,3 százalékkal emelkedtek, értéke összességében 4,0 százalékkal haladta meg az előző évit. A nagyobb ráfordítással előállított kevesebb agrártermék a mezőgazdaság termelékenységének visszaesését mutatja, ami mérsékelte a hozzáadott érték növekedését. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 1,6 százalékkal, 1138 milliárd forintra csökkent.