Gazdaság

„Felelősséget kell viselniük a vállalatoknak”

Az átvilágítás irányelvei hamarosan magyarul is megjelennek, és belföldön is hasznos segítséget jelenthetnek

Azokba az országokba, ahol kellő súlyt fektetnek a felelős üzleti magatartásra, szívesebben mennek a beruházók.

„Felelősséget kell viselniük a vállalatoknak”
Gion Gábor: A rendszerváltást követően a nyereség elsődlegessége háttérbe szorította a felelős üzleti magatartást
Fotó: MH/Papajcsik Péter

A társadalmi felelősségvállalás és a fenntartható fejlődés jelentőségét hangsúlyozta a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára tegnap, a felelős üzleti magatartásról szóló budapesti konferencián. Gion Gábor magatartás- és viselkedési kódexekkel, szabályokkal és tudatosítással ösztönözné társadalmi felelősségvállalásra az üzleti életet. Véleménye szerint a rendszerváltást köve­tően a nyereség és a növekedés elsődlegessége háttérbe szorította a felelős üzleti magatartást, de üdvözölte, hogy egyre több vállalkozás működik a fenntarthatósági és a társadalmi feltételeknek megfelelve.

Az államtitkár a rendezvényen megköszönte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakmai támogatását, és azt, hogy világszerte vezető szerepet játszik a felelős üzleti magatartás ösztönzésében. A szervezet felelős üzleti magatartás munkacsoportjának elnöke úgy látja, hogy a társadalmi felelősségvállalás jelentőségét nem lehet túlértékelni, hiszen az üzleti élet világszerte sokféleképp hat a társadalmakra. Chris­tine Kaufmann – az MTI tudósítása szerint – ezzel indokolta, hogy az OECD már 1976-ban fenntarthatósági irányelveket dolgozott ki a nagyvállalatok számára, de hangsúlyozta, hogy a kisebbek is iránymutatásként tekinthetnek a dokumentumra. A környezetvédelem vagy a munkavállalók iránt a nemzeti és nemzetközi cégeknek egyaránt felelősséget kell viselniük, és első lépésként azt kell megtudniuk, hogy a működésük jár-e káros következményekkel – hangsúlyozta.

Az átvilágítás irányelvei hamarosan magyarul is megjelennek, és belföldön is hasznos segítséget jelenthetnek, hiszen Magyarország jelentős mezőgazdasági és ipari termelő. Autóipari központként például a világ kevéssé békés térségeiből is fogad be nyersanyagokat, így nem hagyhatja figyelmen kívül a környezeti és társadalmi hatásokat.

Kapcsolódó írásaink