Gazdaság

Erős volt a repceexport

A magyar repceolaj fő felvásárlója Lengyelország és Hollandia volt, a behozatalban Csehország az első – A gazdák idén is körülbelül egymillió tonnás termést várnak

Rosszabb repcemagtermést produkált a múlt év, mint az azt megelőző. Az eredményt nagyban befolyásolta a tavaszi időszakban fellépő aszály, amely a kevés téli csapadék miatt fokozottan csökkentette a termés mennyiségét.

Erős volt a repceexport
A növény már április elején virágzott, de a terméskötődés az aszály miatt rossz volt
Fotó: MH/Hegedüs Róbert

A repce terméshozamát nem a téli fagy, hanem az aszály befolyásolta 2019-ben, így 874 ezer tonna termést takarítottak be, ami visszaesés 2018-hoz képest, amikor több mint egymillió tonnás terméssel számolhattak a gazdák – közölte lapunkkal Túri János, a Nemzeti Agrárkutatói és Innovációs Központ főigazgatói kabinetvezetője. Ismertette, a szárazság a repce vegetációs időszakát a vetéstől a kelésen át a virágzásig és a terméskötődésig végigkísérte. Voltak olyan területek az országban, ahol a 2018 őszi vetési és kelési időszakban fellépő aszály következtében az őszi káposztarepce ki sem kelt, vagy hiányos tőszám volt tapasztalható. Sajnos a várva várt téli csapadék sem töltötte fel olyan mértékig a talajokat, hogy az kora tavasszal segíthette volna a megmaradt állomány megerősödését és fejlődését, hiszen a csapadék hiányában a kiszórt nitrogénfejtrágya nem hasznosult, vagy a műtrágyázás meg sem történt. A tavaszi aszály tovább súlyosbította a helyzetet. A szárazságstressz következtében a megmaradt, igen fejletlen repceállomány már április elején virágzott, azonban a terméskötődés az aszály miatt rossz volt.

Az aszály ellenére – a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint – mintegy harmincnégy százalékkal, 793 ezer tonnával volt több a magyarországi repcemagexport 2019. január és október között, mint az azt megelőző év első tíz hónapjában. A fő piacok az előző évekhez hasonlóan Németország és Ausztria voltak, 66 százalékos és 22 százalékos részesedéssel. A repceolajexport 48 ezer tonnát tett ki 2019 első tíz hónapjában, ennek 34 százalékát Lengyelországba, 29 százalékát Hollandiába szállították ki. Ezzel szemben negyvenezer tonna repceolajat importáltunk, amelynek 72 százaléka Csehországból, húsz százaléka pedig Romániából érkezett.

Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének tiszteletbeli elnöke lapunknak elmondta, hasonló mennyiségű repcetermésre számítanak, mint tavaly, mert idén is várható aszály, és eddig kevés hó esett, ami segítette volna a növény áttelelését. Ismertette, reményeik szerint továbbra is magas áron adhatják el a repceolajat külföldre, amit erősen befolyásol a világpiaci ár, a befektetők beruházási kedve és a spekulánsok aktivitása.

Kapcsolódó írásaink