Gazdaság
Kedvezményeket hoz az energiahatékonyság
Új, környezetbarát rendeletek is várhatóak

Egyelőre töretlen az ingatlanár-növekedés a hazai piacon. Nagyok a különbségek viszont az ország területei között, van olyan megye, ahol az árak harmadukkal emelkedtek egy év alatt, néhol viszont tíz százalékkal – áll az OTP Ingatlanpont lapunknak küldött elemzésében.
Január 1-jétől újra 27 százalékra emelkedett az új lakások áfaszintje, ugyanakkor egy friss intézkedéssel a falusi csok által érintett településeken építkezők ötmillió forintig áfa-visszatérítést is kérhetnek. Az ingatlanpiaci forgalom már harmadik éve érezhetően az olcsóbb területek felé tolódik. A most bejelentett változtatás tovább erősítheti ezt a folyamatot, és a kistelepülések építőiparának fehérítésére is pozitív hatással lehet. A lakásvásárlást vagy egyéb lakáscélokat támogató állami kedvezmények fenntartása vagy az igen kedvezményes konstrukcióban elérhető babaváró támogatás – amely szerződéskötési ideje véges, 2022. december 31-hez kötött – előre hozhatja a családok ingatlanvásárlását.
Egyre fontosabb szempont lehet az ingatlanpiacon az energetikai fenntarthatóság – írta a közleményben Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Jövőre például már csak legalább BB energetikai minősítésű lakóház kaphat használatba vételi engedélyt, illetve fontosabbá válhat az épületek tájolása, a megfelelő fűtési, hűtési megoldások alkalmazása. Még nem ismert a pontos szabályozás, de a Magyar Nemzeti Bank szándékai szerint olcsóbb lehet a lakáshitel vagy személyi kölcsön kamata azoknak a hitelfelvevőknek, akik a banki kölcsönt minimum BB energetikai minősítésű lakóingatlan megvételére fordítják vagy ilyet építenek. A kedvezmény az energiahatékonyságot eredményező felújításokra is érvényes lehet.
A 2021-ben életbe lépő új energetikai követelmények óriási kihívás elé állítják a beruházókat és a magánépítkezőket.