Gazdaság

Látványos piaci változást hozott a falusi csok bevezetése

Jelentősen megélénkült az érdeklődés a használt ingatlanok iránt

Az igényelt csoktámogatások ötven százalékát fordították használt lakás vásárlására, bár a piaci tranzakciók kilencvenöt százaléka ezeket érinti – írta az OTP Bank lapunknak megküldött közleményé­ben.

Látványos piaci változást hozott a falusi csok bevezetése
A támogatást korszerűsítésre is lehet használni
Fotó: MH/Katona László

Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője részint ezzel magyarázta a jú­liusi könnyítéseket megelőzően tapasztalható várakozást a kereslet oldalán. A gyermekszámtól függő, hatszázezer és kétmillió-hétszázötvenezer forint közötti összeg túl alacsony volt, különösen az elmúlt években drámaian megemelkedett budapesti és nagyvárosi árakhoz viszonyítva.
A csokcsomag bővítése óta látványosan megélénkült az érdeklődés a használtlakás-piacon – írta a szakértő. A változásnak árfelhajtó hatása is lehet a használtlakás-piacon, ami meghosszabbíthatja valamennyire – a mára lassulni látszó – drágulási tendenciát. A leglátványosabb piaci változást azonban a falusi csok bevezetése hozhatja.

A már elérhető konstrukciók a használt lakások megszerzését és modernizálását teszik egyszerűbbé az érintett településeken. A falusi csok mellé igényelhető kedvezményes hitelt, vagy kombinált célra, tehát a vásárlással kötelezően egybekötött korszerűsítésre, vagy meglévő ingatlan korszerűsítésére lehet felhasználni. A kombinált hitelcélra tizenöt millió forint a maximálisan felvehető összeg, korszerűsítési célra pedig 7,5 millió. A vezető elemző szerint mindez az eddig nagyon alacsony árú, gyakran szinte semmilyen forgalmat nem produkáló kistelepüléseken vezethet kereslet­élénküléshez.

Kapcsolódó írásaink