Gazdaság

A hazai nyers tej ára idén az első hét hónapban csaknem húsz százalékkal magasabb, mint tavaly

Kína európai behozatalra szorul

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célja a magyar tejágazat fejlődése, a magyar tejpiaci szereplők eredményes működése, a tejtermelésből és tejfeldolgozásból élő valamennyi gazdálkodó és munkavállaló érdekeinek védelme, valamint
a magyar fogyasztók hosszú távon is megfizethető és folyamatosan magas minőségű tejjel és tejtermékkel történő ellátása, ezért rendkívül fontos feladat a tejtermelőktől a kiskereskedőkig vagy a nyers tejtől a késztermékig jelen lévő, az elmúlt időszak általános költségnövekedéséből eredő feszültségek rendezése – közölte lapunkkal a szervezet.

A hazai nyers tej ára idén az első hét hónapban csaknem húsz százalékkal magasabb, mint tavaly
Fotó: MH

A hazai nyers tej felvásárlási átlagára 2017 januárja óta, mintegy 29 hónapja a 91–101 Ft/kg-os sávban mozog. Az idei első hét hónap azonnali árának átlaga 19 százalékkal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest. Az utolsó három hónap alatt az áremelkedés harminc százalékot meghaladó volt. Az idei első hét hónap átlaga nyolcvan százalékkal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest. Az EU tejtermelése a tavalyi aszály miatti takarmánypiaci helyzet következtében öt hónap visszaesést mutat. 2020-ra is csupán egy 0,9 százalékos növekedést jósolnak Európára. A globális keresletet jelenleg Kína mozgatja. Az ASF (afrikai sertéspestis vírus) közvetett hatása miatt Kínának még nagyobb szüksége lehet a tej és tejtermék Európából származó importjára.