Gazdaság

Kettős mércén alapulnak az Európai Unió ajánlásai

Varga Mihály: A gazdaság eredményeit nem lehet elvitatni

Hazánk gazdasági növekedése csaknem háromszorosa volt az uniós átlagnak, a munkanélküliség szintje az egyik legalacsonyabb Európában, és a bérek is folyamatosan emelkednek. A kormány célja, hogy az eredményeket megvédje, és csökkenő államadósság mellett gazdasági teljesítményünk legalább két százalékkal meghaladja az uniós átlagot.

Kettős mércén alapulnak az Európai Unió ajánlásai
„A szakmai kérdéseket áthatja az európai uniós intézményrendszerben az aktuálpolitika”
Fotó: MH/Bodnár Patrícia

Megalapozatlan állításokat tartalmaznak az Európai Unió hazánkra vonatkozó ajánlásai. Sajnálatos, hogy az unió gazdaságirányítással kapcsolatos tevékenységét politikailag vitatható, oda nem illő témákkal lazítják fel – jelentette ki Varga Mihály az uniós pénzügyminiszterek brüsszeli tanácskozásán (Ecofin). A tárcavezető kiemelte, hogy a hazánkra vonatkozó országspecifikus ajánlások nem valós tényeken, hanem kettős mércén alapulnak, ezért azok elfogadását Magyarország nem támogatta, és külön nyilatkozatban tiltakozott az eljárás ellen. A magyar kormány arra számít, hogy a májusi európai parlamenti választások eredménye hamarosan az uniós intézményrendszer működésére is pozitív hatással lesz, és a szakmai kérdéseket ezután nem hatja át az aktuálpolitika – emelte ki Varga Mihály. Mint mondta: az európai szemeszter a jogalkotók szándéka szerint az unió gazdaságirányítási keretrendszerének része, országspecifikus ajánlásai a gazdasággal kapcsolatos területeket fedik le.

A tárcavezető kiemelte, hogy a magyar gazdaság eredményeit nem lehet elvitatni, hiszen az idei első negyedévben a magyar növekedés csaknem háromszorosa volt az uniós átlagnak. A most tárgyalt dokumentum magyar igazság­szolgáltatási rendszerre vonatkozó része kettős mércét alkalmaz: nem megalapozott, és nem tükrözi a valóságot, hiszen a vonatkozó jogszabályi környezet nem változott az elmúlt évhez képest, amikor is nem fogalmaztak meg ilyen jellegű ajánlást – mutatott rá a tárcavezető, megemlítve, hogy mindez nem lehet a gazdaságpolitikai párbeszéd alapja. Magyarország szintén aggályosnak tartja, hogy az Európai Bizottság nem vette figyelembe a vitatott részekre vonatkozó magyar álláspontot – tájékoztatott a miniszter.

Kapcsolódó írásaink