Életmód
Két éve landolt a Marson a Curiosity
Mostanában jár le a kutatórobot tervezett küldetése, a szakemberek szerint még egy évtizedig működőképes maradhat
A NASA szerint a keréknyomokat a jövőben emberi lábnyomok követhetik (Fotó: Reuters/NASA)
Rendhagyó módon egyszerre kettős évfordulót ünnepel holnap az Amerikai Űrkutatási Hivatal, a NASA: két esztendeje landolt a Marson a Curiosity nevű önjáró kutatórobot. Mivel a vörös bolygón egy év 687 földi napnak felel meg, így az ottani időszámítás szerint a berendezés éppen egy esztendeje rója a planéta vidékeit. A Curiosity küldetését eredetileg legfeljebb két évre tervezték a szakemberek, de jelen állás szerint a lehető legtovább meghosszabbítják az eddig 2,5 milliárd dollárba kerülő missziót. A marsjárót a Földről irányító kutatócsapat tagjai nem tartják kizártnak, hogy a robot akár egy évtizedig is folytathatja a kutatást.
A távirati iroda összeállítása szerint a Curiosity eddig nyolc kilométert tett meg a Marson, átvészelt viharokat, számítógépes és elektromos hibákat, bevetette lézerét, kőzetmintákat vett, több száz gigabyte-nyi adatot és tízezernél is több fotót küldött vissza a Földre. A rover egyik kereke tavaly meghibásodott, ezért a NASA szakemberei változtattak a korábban tervezett útvonalán, és kevésbé megterhelő terepen igyekeznek irányítani a berendezést. A Curiosity küldetésének legfőbb célja, hogy életre utaló jeleket keressen a Marson, s ezt már teljesítette akkor, amikor egy kis lapátnyi porból analizálta – többek között – kén, nitrogén, foszfor és szén nyomait. Ezek a kémiai anyagok mind fontos szerepet játszanak az élet létrejöttében, a NASA az adatok alapján arra a következtetésre jutott, hogy a bolygón lehetséges a mikrobiális élet.
Június végén a Curiosity először hagyta el azt a hússzor huszonöt kilométeres területet, amelyet a landolása óta bejárt, jelenleg „nyugat” felé, a Sharp hegy irányába tart. Bár a robot magányosan járja útját, még sincs egyedül, a Mars tőle távoli vidékein még mindig üzemel a tíz éve a planétát kutató Opportunity nevű berendezés. A roverek hosszú távú célja, hogy előkészítsék a majdani, embereket a Marsra szállító expedíciókat.
Tervei szerint a NASA hat év múlva indítja útnak a Curiosity 2.0-t, a hivatal a 2030-as évekre pedig már emberes küldetéseket tervez a vörös bolygóra. A Curiosity 2.0-t később várhatóan átkeresztelik, a tervek szerint olyan műszereket szállít majd magával, amelyekkel eddig el nem végzett kísérleteket valósíthat meg. „A Curiosity sikerei előrébb visznek minket. A keréknyomokat a jövőben emberi lábnyomok követhetik” – közölte Charles Bolden, a NASA igazgatója.