Életmód
Az ország legnépszerűbb félmaratonja
Szeptember 14-én rendezik a 29-ik Wizz Air Budapest Félmaratont
De ne szaladjunk előre, hiszen idén még nem kerek a szám, idén még csak a 29. Wizz Air Budapest Félmaraton jön! Azonban a közelgő születésnap okán mégis csak érdemes jó előre felkészülni belőle, hogy majd a 30. szülinapi torta mellett elmondott beszédben hosszasan lehessen méltatni Magyarország messze legnépszerűbb félmaratonját.
Természetesen a Budapest Félmaraton sem egyből ilyen nagyra nőtt a földből. Annak idején 1984 és 1993 között, a hős (ős) korban a félmaraton az IBUSZ és a Mars Maraton keretében, azon belül került megrendezésre. Ott aztán szépen megerősödött. 1994-ben és 1995-ben szünetelt a Budapest Maraton. 1996-ban újjáéledt a maraton, és vele párhuzamosan a félmaraton is – most már külön-külön a futók versenynaptárában. Mint a gyenge palánták, amik együtt nevelkednek, és ha már elég nagyok, szépen külön választják.
Hogy mennyire erős az ország – de kimondhatjuk: közép-Európa – legnagyobb félmaratonja, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a nevezők létszámának alakulása. Míg az első önálló félmaratoni versenyre összesen 5 külföldi futó nevezett, és mindösszesen 1600-as létszámmal rajtolt el, mára eljutottunk oda, hogy 65 országból jönnek megcsodálni Budapestet futtában, kétezret közelítő létszámban külföldről, tavaly pedig az összes nevezés a 13 ezerhez közelített.
Mindez persze nem véletlen. Hagyjuk most azt, hogy a pálya alapvetően könnyű, nagyon kevés emelkedővel, sok hosszú és gyors szakasszal, a lábnak kellemes útburkolattal – bár ezek is igazak. Inkább próbáljunk mögé nézni a dolgoknak!
Mi az, amiért a bőséges kínálatból egy futó éppen ezt a félmaratont választja? Miért pont a szeptemberi Wizz Air Budapest Félmaratont?
Először is a téli alapozás után a futó lassan felépíti a szervezetét, készül, és őszre jut el oda, hogy csúcsformában van. Ősszel pedig mi más volna az első számú választás, mint hogy a főváros legszebb részein lefutja – sok esetben – egyetlen, vágyott félmaratonját?
Másodszor pedig nem tagadhatjuk, hogy Budapest legalább annyira vonzó a két (három?) világörökségi helyszínét megmutató pályavezetésével egy, a nevezők legnagyobb részét kitevő vidéki futók számára, mint a külföldieknek, akik bevallottan sokszor azért jönnek hazánkba, hogy a futáson túl a számos kulturális és vizuális élményt is magukba szívják, amit a verseny előtt-után Budapest számukra nyújt. Egy vidéki számára legalább olyan szívet gyönyörködtető megcsodálni a Duna két partján elterülő város szépségeit, mint amikor egy fővárosi turista elmegy, hogy megnézze a debreceni virágkarnevált.