Andermatt: hóbiztonság a hágókon
A közkedvelt svájci üdülőfalu, amelyről eszünkbe jut Szuvorov tábornok, James Bond, Sherlock Holmes, sőt még Goethe is

A 2961 méter magas Gemsstock Andermattól (1447 méter) délre (Fotó: MH)
Közép-Svájc legnagyobb síterülete a SkiArena Andermatt-Sedrun, ahol százhúsz kilométeren nyolcvanöt lesiklópálya, huszonöt lift, a legmodernebb berendezések állnak a sportolók rendelkezésére, és ráadásul további fejlesztések is zajlanak. Drótkötélpályán juthatunk fel a Gemsstock csúcsára. A széles lesiklókon jut hely minden nehézségi szintű pályának: ez a vidék a síelőknek, a snowboardosoknak és a mély hó kedvelőinek is kielégíti az igényeit.
Andermatt kiváló adottságokkal rendelkezik. Rajta van a világ legszebb vasútvonalai között számon tartott Glacier (gleccser) express útvonalán. Már évszázadok óta átfut az Uri kantonban lévő településen az Alpok legfontosabb észak–déli összekötő útja, a Szent Gotthárd-hágón lehet átjutni a hegygerincen Tessin (Ticino) kantonba. Kelet–nyugat irányban pedig a Furka-hágó vezet át Andermatt térségében. Gyalogtúra-útvonalakon eljuthatunk négy nagy folyó: a Rajna, a Rhone, a Reuss és a Ticino forrásához, ahonnan – mint egy vérkeringési rendszer központjából – négy égtáj irányába viszik a folyók az éltető vizet.
Az 1300 lakosú városka inkább családi alpesi üdülőfalunak mondható. Bár nagy tervek születtek itt, s már üzemel egy egyiptomi milliárdos turisztikai luxushotele, az ötcsillagos Chedi, amely 2013 decembere óta várja vendégeit.
Andermatt alatt, a Schöllenen-szorosban áll a legendás orosz tábornok, Alekszandr Szuvorov emlékműve. A napóleoni háborúk idején, a svájci hadjárat során itt vívtak hősies harcot a franciákkal, de az ítéletidő, a hóviharok nagy veszteséget okoztak az oroszoknak is. Andermatt helytörténeti múzeuma abban az épületben található, ahol annak idején, 1799-ben a támadó hadműveletek zseniális tervezője, Szuvorov éjszakázott.
Megfordult erre a filmtörténet verhetetlenje, James Bond (Sean Connery) is. Részben itt forgatták a harmadik Bond-filmet, a Goldfingert (1964), a helyiek ma is előszeretettel mutogatják azt a városszéli benzinkutat, ahol a szuperügynök tankolt. Meiringenbe menet a Sherlock Holmes-történetek „szülőatyja”, Sir Arthur Conen Doyle is megfordult itt, 1779-ben pedig a német költőfejedelem, Goethe kelt át háromszor is az Useren-völgyön, s így emlékezett meg a vidékről: „Az általam ismert tájak közül ez a legkedvesebb és legérdekesebb.” Aki tehát ideális téli sportlehetőségeket keres, nem csalódik Andermattban.