Andermatt: hóbiztonság a hágókon

A közkedvelt svájci üdülőfalu, amelyről eszünkbe jut Szuvorov tábornok, James Bond, Sherlock Holmes, sőt még Goethe is

Ha síeléshez, snowboardhoz ideális téli sportlehetőségeket keresünk, akkor Svájcot érdemes megcélozni, de ha még az alpesi országon belül is fokozni szeretnénk a hóbiztonságot, akkor Andermatt kínálkozik a legjobb választásnak. A svájci Alpok kellős közepén, a hágók találkozásánál fekvő térségben évente átlagosan tizenkét méter hó hullik.

12o-MH-COLOR
A 2961 méter magas Gemsstock Andermattól (1447 méter) délre (Fotó: MH)

Közép-Svájc legnagyobb síterülete a SkiArena Andermatt-Sedrun, ahol százhúsz kilométeren nyolcvanöt lesiklópálya, huszonöt lift, a legmodernebb berendezések állnak a sportolók rendelkezésére, és ráadásul további fejlesztések is zajlanak. Drótkötélpályán juthatunk fel a Gemsstock csúcsára. A széles lesiklókon jut hely minden nehézségi szintű pályának: ez a vidék a síelőknek, a snowboardosoknak és a mély hó kedvelőinek is kielégíti az igényeit.

Andermatt kiváló adottságokkal rendelkezik. Rajta van a világ legszebb vasútvonalai között számon tartott Glacier (gleccser) express útvonalán. Már évszázadok óta átfut az Uri kantonban lévő településen az Alpok legfontosabb észak–déli összekötő útja, a Szent Gotthárd-hágón lehet átjutni a hegygerincen Tessin (Ticino) kantonba. Kelet–nyugat irányban pedig a Furka-hágó vezet át Andermatt térségében. Gyalogtúra-útvonalakon eljuthatunk négy nagy folyó: a Rajna, a Rhone, a Reuss és a Ticino forrásához, ahonnan – mint egy vérkeringési rendszer központjából – négy égtáj irányába viszik a folyók az éltető vizet.

Az 1300 lakosú városka inkább családi alpesi üdülőfalunak mondható. Bár nagy tervek születtek itt, s már üzemel egy egyiptomi milliárdos turisztikai luxushotele, az ötcsillagos Chedi, amely 2013 decembere óta várja vendégeit.

Andermatt alatt, a Schöllenen-szorosban áll a legendás orosz tábornok, Alekszandr Szuvorov emlékműve. A napóleoni háborúk idején, a svájci hadjárat során itt vívtak hősies harcot a franciákkal, de az ítéletidő, a hóviharok nagy veszteséget okoztak az oroszoknak is. Andermatt helytörténeti múzeuma abban az épületben található, ahol annak idején, 1799-ben a támadó hadműveletek zseniális tervezője, Szuvorov éjszakázott.

Megfordult erre a filmtörténet verhetetlenje, James Bond (Sean Connery) is. Részben itt forgatták a harmadik Bond-filmet, a Goldfingert (1964), a helyiek ma is előszeretettel mutogatják azt a városszéli benzinkutat, ahol a szuperügynök tankolt. Meiringenbe menet a Sherlock Holmes-történetek „szülőatyja”, Sir Arthur Conen Doyle is megfordult itt, 1779-ben pedig a német költőfejedelem, Goethe kelt át háromszor is az Useren-völgyön, s így emlékezett meg a vidékről: „Az általam ismert tájak közül ez a legkedvesebb és legérdekesebb.” Aki tehát ideális téli sportlehetőségeket keres, nem csalódik Andermattban.