Völner: A Soros-szervezetek ki akarják játszani a törvényeket

Jogilag érvénytelen a Sargentini-jelentés elfogadása – mondta az igazságügyi államtitkár

Ha valaki ki akarja játszani a jogalkotói szándékot, akkor a kereteket ahhoz kell igazítani, hogy ezt ne tudja megtenni – szögezte le lapunknak Völner Pál igazságügyi államtitkár annak kapcsán, hogy a Soros-szervezetek megpróbálják kijátszani a bevándorlási különadót.

volner
Völner szerint világos az álláspontjuk (Fotó: Bodnár Patrícia)

Várható volt, hogy az illegális migrációt támogató Soros-szervezetek megint ki akarják játszani a törvényeket, és nem akarják majd befizetni a bevándorlási különadót – nyilatkozta lapunknak Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Bár az igazságügyi bizottság keddi ülésén ellenzéki részről felvetődött, hogy nem elég egyértelmű a szabályozás, de ha így lenne, akkor például miért alakul párttá a Migration Aid nevű szervezet? – tette fel a kérdést az államtitkár, aki szerint az ellenzék már megint egyszerűen a bevándorlást szervezőket védi. Hozzátette: bár pártok sem fogadhatnak el külföldi támogatást, a Soros-szervezetek nyilván megkeresik majd a kiskaput, hogyan tudják különböző szereplőkön keresztül belföldivé „varázsolni” ezeket a forrásokat. Ezért is kérte a bizottság az Igazságügyi Minisztériumot, hogy tárja fel a jogi környezetet, és amennyiben valóban felmerül az adóelkerülés lehetősége, akkor legyen olyan szabályozás, amely ezt megakadályozza. Ha valaki ki akarja játszani a jogalkotói szándékot, akkor a kereteket ahhoz kell igazítani, hogy ezt ne tudja megtenni – szögezte le az államtitkár.

A Stop Soros, valamint az ehhez kapcsolódó alaptörvény-módosítás kapcsán indult kötelezettségszegési eljárásról elmondta: az Európai Bizottságnak elküldött válaszában a kormány világossá tette, kitart a jogszabály mellett, mert az Magyarország biztonságát szolgálja, és nem ütközik az uniós és a nemzetközi szabályozási keretekbe sem. Szerintünk sikerült megfelelően elkülöníteni a menekült- és a bevándorlásügyet, a menekültek segítését, illetve a bevándorlás szervezését és támogatását – magyarázta az államtitkár. Mint kifejtette, a büntetőjogot a legális tevékenységtől elhatároló terület szürkezóna volt eddig, hiszen a bevándorlást segítő szervezetek mindig megtalálták a kiskapukat, és arra hivatkoztak, hogy ők csak humanitárius tevékenységet végeznek.

Továbbra is az az álláspontunk, hogy a valódi menekülteket segíteni kell, de az illegális bevándorlás szankcionálandó – húzta alá. Ebbe tartozik a bevándorlási különadó, hiszen elfogadhatatlan, hogy az adófizetők tízmilliárdokat költenek a határvédelemre, míg mások külföldi forrásokat felhasználva próbálják szervezni a migrációt, gátolni a határvédelmet, és még nagyobb kiadásokra kényszeríteni az országot – fogalmazott az államtitkár.

Völner Pál a Sargentini-jelentés megszavazása kapcsán elmondta: az Európai Parlament bevándorláspárti vezetésének a többsége mindenképpen meg akarta büntetni a bevándorlásellenes Magyarországot, és szerintük rájuk nem vonatkozik az a kitétel, hogy különleges szavazásoknál figyelembe kell venni a tartózkodó szavazatokat. A magyar álláspont szerint viszont igen. Ugyanakkor Völner Pál felhívta a figyelmet arra, hogy jogi értelemben érvénytelen a jelentés európai parlamenti elfogadása, ugyanis a jogállamiság megcsúfolásával, csak a szavazási szabályok megsértésével sikerült elérni a kétharmados többséget. A lisszaboni szerződés világosan fogalmaz: a leadott szavazatok kétharmadára lett volna szükség a jelentés elfogadásához, azaz a tartózkodásokat is figyelembe kellett volna venni, így pedig nem lett volna meg a többség.

Az államtitkár elmondta azt is, nem tartja valószínűnek, hogy a Soros által alapított CEU és a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságára vonatkozó szabályozás miatt az Európai Bizottság által az Európai Bíróságon kezdeményezett eljárás befejeződne a jövő évi EP-választás előtt, hiszen a tapasztalatok szerint egy ilyen pernek akár másfél-két éves kifutása is lehet.