Belföld

Visszaküldött törvényeket tárgyalt a Ház

Az előterjesztéseket Áder János államfő küldte vissza megfontolásra

A szélerőművek építését szigorító villamosenergiáról szóló törvénymódosítást, a házkutatásra lehetőséget adó gyógyszerforgalmazási törvényen is változtató egészségügyi törvényjavaslatot, valamint az Erzsébet tér állami tulajdonba vételéről szóló törvényjavaslatot is tárgyalta csütörtöki ülésén az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága.  

Mindhárom előterjesztést Áder János államfő küldte vissza a Háznak megfontolásra. A villamosenergiáról szólóról - amellyel kapcsolatban a köztársasági elnök még októberben azt kifogásolta, hogy az ellehetetleníti a szélerőművek építését - lényegében változtatás nélkül szavaz várhatóan jövő héten a parlament, a bizottság döntése értelmében.

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára ezt a bizottság ülésén azzal indokolta: a hazai szélerőművek 25 százalékos kapacitáskihasználtsággal működnek, ami nem hagyható figyelmen kívül az engedélyek kiadásakor.

Hozzátette: az ellenzék által hiányolt kapacitás az ország földrajzi adottságai miatt nem realizálható. Ezért a párizsi klímacsúcson és az uniós forrásfelhasználásokkal is vállalt aránynövelése a megújuló energiaforrásoknak a nap- és geotermikus energia hasznosításával érhető el.

A Jobbik és az MSZP az előterjesztés visszavonását szorgalmazta.

A testület érdemi változtatást fogadott el az egészségügyi tárgyú törvénymódosításokhoz, amelyet múlt héten küldött vissza Áder János az Országgyűlésnek. Az államfő a gyógyszerforgalmazási törvény módosításában a gyógyszertárak ellenőrzését érintő passzust sérelmezte, amely szerint az ellenőrző szerv bármely helyszínt átkutathat, oda önhatalmúlag, a tulajdonos vagy az ott tartózkodók akarata ellenére beléphet, lezárt helyiséget felnyithat.

Az államfő szerint ezen előírás széles körű, az állampolgárok alaptörvényben foglalt jogait is érintő jogosítványokat ad az egészségügyi államigazgatási szervnek, ugyanakkor nem tartalmaz garanciákat arra, hogy az alkalmas a cél elérésére és azzal arányos is.

A bizottság által elfogadott változtatás szerint a gyógyszertárak ilyen jellegű ellenőrzésére csak ügyészi jóváhagyás esetén kerülhet sor, de rögzítették az ügyfél és az ügyvéd közti kommunikáció sérthetetlenségét is. Emellett a változtatás kimondja, hogy az ellenőrzést végző szerv kizárólag annak vizsgálatára jogosult, hogy megállapítsa, a gyógyszertár megfelel-e a létesítési és működési engedélyéhez szükséges feltételeknek.

Mind Bárándy Gergely, a testület szocialista alelnöke, mind Lukács László György (Jobbik) kevesellte a változtatást, mindketten bírói jóváhagyást tartottak szükségesnek a házkutatáshoz. Bárándy Gergely szerint az államfőnek saját érvei alapján is az Alkotmánybírósághoz kellett volna fordulnia.

A testület az Erzsébet tér egyes, még fővárosi tulajdonban lévő részeinek állami kézbe adásáról szóló jogszabály-módosításon olyan változtatást kezdeményezett, amely az átadást december 15-éről 31-ére tolja, az erről szóló üzemeltetési szerződést pedig egy hónappal elcsúsztatva, jövő január végéig kell megkötniük a feleknek.

Az államfő kifogása szerint vagyonátadás nem történhet meg a tulajdonos fővárosi önkormányzat döntésének mellőzésével, s a törvény előkészítése során sem a Fővárosi Közgyűléssel, sem a főpolgármesterrel nem egyeztettek.

A bizottság ülésén vita alakult ki arról, volt-e egyeztetés, Pintér Tamás (Jobbik) felidézte Fónagy Jánosnak a fejlesztési tárca államtitkárának egy nyilatkozatát, amely arra utalt, hogy zajlottak tárgyalások. Erről nem tájékoztatták az államfőt? - tette fel a kérdést.

Bárándy Gergely azt vetette fel: tudnak-e arról, hogy az átadott ingatlanok egyikében a miniszterelnök lányának is érdekeltsége van?

Aradszki András, a fejlesztési tárca államtitkára rámutatott, hogy a tér jelentős része már most is állami tulajdonban van. Törvényi biztosítéka van annak, hogy az állam nem adja el a területet, ahhoz ugyanis kétharmados országgyűlési hozzájárulás kellene - tette hozzá.