Belföld

Vida eljárást indíthat a vádló ellen

Van jogi lehetőség arra, hogy Goodfriend bíróság elé tárja bizonyítékait

Vida Ildikó elnök megteszi a szükséges intézkedéseket – válaszolt lapunk megkeresésére tegnap a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) sajtóosztálya a kitiltási botránnyal kapcsolatban. Kiderült, egy nemzetközi szerződés lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok lemondjon André Goodfriend ügyvivő diplomáciai mentességéről, így lehet vele szemben peres eljárást indítani.

Vida Ildikó 20141210
Vida Ildikó és Varga Mihály. Az elnök bírósághoz fordul (Fotó: Kövesdi Andrea)

Vida Ildikó elnök indít-e pert André Goodfriend budapesti amerikai ügyvivő kijelentései miatt, s ha igen, milyen jogcímen? – ezt kérdeztük tegnap a NAV sajtóosztályától. Az adóhivataltól csupán egymondatos válasz érkezett, miszerint a NAV elnöke megteszi a szükséges intézkedéseket.

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben úgy fogalmazott, hogy az amerikai ügyvivő azt állította, a NAV elnöke személyesen követett el korrupciót. Ezért azt várja el Vida Ildikótól, hogy tegyen feljelentést az ügyben. A kormányfő arról is beszélt, ha az elnök nem indít pert, akkor leváltja őt tisztségéből. Az amerikai ügyvivőnek azt ajánlotta, hogy legyen férfi, ne bújjon el a diplomáciai mentesség mögé, vállalja mondataiért a felelősséget.

Vida december 4-én kelt nyílt levelében jelezte, hogy jogi következményekkel járhatnak André Goodfriend- nek a Heti Válasznak adott interjúban olvasható mondatai. Az ügyvivő akkor azt mondta: „Az, hogy egyeseket a 7750-es elnöki proklamáció alapján nem engedünk be az Egyesült Államokba, annyit jelent: úgy hisszük, vannak olyan magyar kormányalkalmazottak, akik korrupt cselekményekben vesznek részt.”

A NAV elnöke szerint ezzel Goodfriend minden eddiginél súlyosabb kijelentést tett, egyértelműen arra utalt, hogy ő bűncselekményt követett el. Vida Ildikó szerint mivel amerikai kitiltásának tényét korábban ő maga hozta nyilvánosságra, nem kérdés, hogy Goodfriend kijelentése konkrétan rá is vonatkozik. (Az ügyvivő az interjúban azt is kijelentette, „konkrét személyekről nem beszélek, de az információ, amelyre a beutazási tilalmat alapoztuk, nem pusztán arra vonatkozik, hogy az érintettek keveset tettek. Az, ha valaki jó szándékú, de nem tesz eleget a csalás megakadályozásáért, nem minősül korrupt cselekménynek”.) Vida levelében még csak magyarázatot várt az ügyvivőtől.

Goodfriend Vida akkori felszólítására nem reagált, de hétfőn, a miniszterelnöki kijelentések után már megszólalt. Egy szót sem fűzött azonban ahhoz, hogy egy peres eljárásban megmaradna-e diplomáciai mentessége. A Twitteren csak azt tette közzé, hogy az Egyesült Államok és Magyarország között kiváló a jogi együttműködés, beleértve a kölcsönös jogsegélyegyezményt. Ezzel arra célzott, hogy a hat, az Egyesült Államokból kitiltott személy ügyében Magyarország ezen az úton kaphat információ- kat. Goodfriend ezzel nem mondott újat, Polt Péter legfőbb ügyész már október 27-én indítványozta az amerikai információkhoz való hozzáférést jogsegélykérelem keretében.

A közéleti vita arról bontakozott ki, milyen feltételekkel indítható peres eljárás egy Magyarországon tevékenykedő diplomata ellen. A jogász Bárándy Gergely (MSZP) Orbán Viktorhoz intézett hétfői parlamenti kérdésében azt mondta, nem lehet itthon pert indítani Goodfriend ellen. Szerinte a NAV elnökének vízumkérelmet kellene benyújtania az Egyesült Államok nagykövetségénél. Ezzel arra célzott, hogy a kitiltása miatti elutasításban így részletezni kellene az okokat.

Szijjártó Péter külügyminiszter tegnap az MTV-ben azt mondta, volna lehetőség arra, hogy Goodfriend magyar bíróság előtt tárja fel bizonyítékait és védje meg álláspontját a beutazási tilalommal kapcsolatban. A miniszter felhívta a figyelmet, hogy az 1961-es bécsi nemzetközi szerződés rendelkezik a diplomáciai mentességről. Ez azt jelenti, hogy a diplomaták mentesek a fogadó ország joghatósága alól, de a küldő állam bizonyos ügyekben lemondhat a diplomáciai mentességről. Szijjártó közölte, ha egy magyar diplomata kerülne ilyen helyzetbe, arra biztatná, lemondva a diplomáciai mentességről, a fogadó ország szervei, bíróságai előtt bizonyítsa be igazát.