Belföld
Varju Újpest bevételére készül, Hajdút Botka sem győzte meg
Igaz lehet Gyurcsány állítása, sőt közvetett módon be is ismerte, hogy a sukorói telekcsere ügyében Tátrai Miklós helyette vonult börtönbe – mondta lapunknak Völner Pál
Nem tudom, hogyan nevezheti magát Gyurcsány Ferenc a demokratikus ellenzék egyik vezetőjének, amikor a demokrácia egyik alapintézményét támadja – mondta lapunknak Völner Pál annak kapcsán, hogy a bukott kormányfő Facebook-bejegyzésében azt írta, Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. egykori vezérigazgatója „helyette vonult be” a börtönbe. Az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára úgy kommentálta a bejegyzést, hogy állítása akár „igaz is lehet.” Hozzátette: Gyurcsány közvetett módon lényegében elismerte, hogy a sukorói telekcsere ügyében – amelyben Tátrait és Császy Zsoltot, az MNV vezető tisztségviselőit a Kúria letöltendő börtönbüntetésre ítélte – neki volt vezető szerepe. Ha úgy volt, ahogyan azt a bejegyzés tanúsítja, felvetődik a kérdés: miért nem vallotta ezt be a nyomozó hatóságnak, a Központi Nyomozó Főügyészségnek, miért hagyja, hogy mások bűnhődjenek helyette? – vetette fel Völner, hozzátéve, ez a történet is rávilágít Gyurcsány jellemére.
Egy szocialista forrásunk a Demokratikus Koalíció elnökét „igazi méregkeverőnek” nevezte annak kapcsán, hogy a Gyurcsány-párt miként nyomul a fővárosban az egyéni választókerületekben. Mint megtudtuk, a budapesti MSZP és a DK háttéralkuja nyomán olyan megállapodás született, hogy a XV. kerületben 2018-ban a közös jelölt Hajdu László lenne, 2019-ben, az önkormányzati választáson viszont a Hajdu által Rákospalotára hívott jegyző, Lamperth Mónika szállna harcba a polgármesteri székért.
A szomszédos kerületben, Újpesten a DK egyik alelnökét, Varju Lászlót jelölnék országgyűlési képviselőnek. Az MSZP újpesti frakcióvezetőjét, Trippon Norbertet kihagyták az alkufolyamatból. Rákospalotán a szintén MSZP-s Móricz Esztert sikerült „kigolyózni”, akinek nem bocsátották meg az „ősbűnt”, hogy 2016-ban a kvótanépszavazás kapcsán nem támogatta a bevándorlók kötelező uniós kvóták szerinti elosztásának tervét. Most júniusban pedig azzal vádolták meg, hogy a Fidesszel kollaborált, holott a kerületben a Fidesszel éppen a DK kötött együttműködési megállapodást, az MSZP viszont konstruktív ellenzéki szerepbe helyezkedett.
Úgy tudjuk, Hajdu Lászlót Rákospalotán Botka László is győzködte, hogy 2018-ban vállalja el a jelöltséget, ám Hajdu ebben a kérdésben hajthatatlannak bizonyult, sőt úgy tudjuk, 2019-ben már a polgármesterségért sem száll harcba.
Tegnapi írásunk kapcsán, amely arról tudósít, hogy Rákospalotán Szigetvári Viktor, az Együtt választmányi elnöke is bejelentkezett a képviselőjelöltségre, egy olvasónk arra hívta fel figyelmünket, hogy Szigetvári telefonos körüzenete egyenesen úgy kezdődik, hogy Hajdu László ajánlásával kéri a kerület lakosainak támogatását. Forrásaink szerint Szigetvári pontosan arra játszott, hogy tudta, Hajdu nem vállalja a jelöltséget, „így majd ő lesz az, akit előhúzhatnak a sublótból” egy nyerhető baloldali fellegvárban.
Az MSZP és a DK közti titkos találkákat szervező Lamperth Mónika, Gyurcsány egykori belügyminisztere korábban élcelődött ugyan Varju Lászlóval, a DK alelnökével, a fővárosi szocialisták újpesti jelöltvárományosával, azt írta neki egy szmájli kíséretében a taksonyi takaros panziójáról: „Lacikám, nem láttam a vagyonbevallásodban ezt a kis pecót.” Az újpesti jelöltség leboltolásában ez, illetve az nem játszott szerepet, hogy Varju a Demisz ügyvivőjeként elévülhetetlen szerepet játszott a KISZ vagyonának „jó kezekbe juttatásában.”