Belföld

Variációk a főváros közigazgatására

A Fidesz kétharmados többsége tenné lehetővé az elöljáróságok bevezetését

A kilenc budapesti tankerületi központ létrehozása előjele lehet a 2018 utáni új fővárosi közigazgatási rendszernek – tudtuk meg.

„Tarlós István főpolgármester csak improvizált, amikor a budapesti közigazgatási rendszerről nyilatkozott, most semmi sem utal arra, hogy ebben a ciklusban bármi történne a témában. A Fidesz–KDNP-nek ugyanis nincs meg a módosításokhoz szükséges kétharmados parlamenti többsége” – mondták lapunk polgármester forrásai. Viszont szerintük az új kilenc budapesti tankerület létrehozása sem lehet véletlen, és arra is emlékeztettek, hogy a kormány 2011-ben is csak hét fővárosi járással számolt, a polgármesterek küzdötték ki, hogy minden kerületben legyen járási központ.

Ekkor döntöttek az új önkormányzati törvényről, amely alapján a polgármesterek 2014-től automatikusan fővárosi képviselők lettek. Az önkormányzati ciklust is ekkor tolták ki öt évre. Tehát, ha 2018 után az új kormány változtatni akar, és rendelkezik majd a kellő többséggel is a parlamentben, lehet arra alkalma.
Tarlós István és Kósa Lajos 2009-ben több átalakítási koncepciót is lefektetett a Fidesz vezetőségének, ezek aztán a 2011-es önkormányzati törvény belügyminisztériumi háttéranyagai lettek. Tarlósék átvették a pártban a kilencvenes évek elején kidolgozott City-koncepciót. Eszerint az I., a II. kerületek egy részéből, az V., a VI., a VII., a VIII., a IX. és a XIII. egy részéből hozták volna létre a fővárosi önkormányzatot, a III., a IV. és a XI. kerületeket önállóként hagyták volna meg. A fennmaradó többi kerületet négy-öt kerületbe vonták volna össze. A másik változat szerint megtartották volna a huszonhárom kerületet, de bizonyos hatásköröket átcsoportosítottak volna a fővároshoz. A harmadik változat arról szólt, hogy Budán három, Pesten négy-öt önálló kerület jön létre. Volt egy negyedik elképzelés, amely megszüntette volna a huszonhárom kerületi önkormányzatot, és a városrészek élére kinevezett elöljárókkal számolt.   

A 2011-es önkormányzati szabályozást előkészítő informátoraink szerint a legerősebb változat az elöljárói rendszer bevezetése volt. Akkor a fővárosi polgármesterek fideszes parlamenti képviselőként meg tudták akadályozni annak elfogadását, de ők 2014-től már nem képviselők. Ha következő választáson a Fidesz kétharmados többséget szerez, nem zárható ki a változtatás,

a városrészi elöljáróságok bevezetése. Úgy tudjuk az sem – bár ez nem szerepel a koncepciókban –, hogy főpolgármestert sem kell majd 2019-ben választanunk, hiszen őt is a kormány fogja kinevezni.