Belföld

Változik az ellenőrzési rendszer

Átvették a tiszti főorvosok feladatainak egy részét

Annak érdekében, hogy évente egyszer minden patika átessen az ellenőrzésen, átszervezik a tiszti gyószerészet rendszerét, és egységes szempontrendszert alakítanak ki.

Megyei szintű helyett területi felosztásban működik július 1-jétől a gyógyszerárusító helyeket ellenőrző tiszti gyógyszerészet rendszere öt régió mentén – közölte tegnap Pozsgay Csilla, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója. Tájékoztatása szerint a rendszert úgy alakították ki, hogy minden régióra csaknem azonos mennyiségű patika jusson, az ellenőrzés szempontjait pedig a Magyar Gyógyszerészi Kamarával (MGYK) közösen dolgozzák ki. Az átalakításra leginkább azért volt szükség – folytatta –, mert munkatársaik terhelése egyenetlen volt: egyes megyékben mindössze nyolcvannégy, míg máshol kétszáznyolcvankét gyógyszerárusító helyet kellett felügyelnie az illetékes tiszti gyógyszerésznek.

Pozsgay Csilla emlékeztetett arra is, hogy az OGYÉI március 1-jén vette át a hálózat irányítását az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól, s akkor szembesültek az összesen negyvenezer-negyven gyógyszerárusító helyet felügyelő ellenőrző rendszer hiányosságaival.

Hankó Zoltán, az MGYK elnöke a sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint arról beszélt, hogy az OGYÉI és a kamara képviselői munkabizottságot alakítottak ki, amelynek feladata, hogy harmonizálja a tiszti gyógyszerészi ellenőrző listát, illetve a testület belső minőségi kézikönyvét. A tervek szerint az egységes szempontrendszert augusztus végére készítik el. Az elnök hozzátette, mindezek mellett azzal is segítenék a tiszti gyógyszerészek munkáját, hogy a régióközpontokon kívüli megyékben zajló ellenőrzések alatt a kamarai irodákban biztosítanak helyet számukra.

A bejelentések során Reiter József, az OGYÉI főigazgató-helyettes kifejtette, céljuk, hogy évente egyszer az ország valamennyi gyógyszerárusító helye átessen az ellenőrzésen, amelyet elősegítendő, autóval és technikai eszközökkel látják el a tiszti gyógyszerészeket. Ugyanakkor nem a bírságolásra koncentrálnak – folytatta –, hanem a „szakmai színvonal javítására, így elsősorban tanácsokkal segítenék a patikákat működtetők munkáját.