Belföld

Uniós támogatás hazánknak

Nyolcmillió eurós segítség az Európai Bizottságtól

Két és fél milliárd forintos, azaz nyolcmillió eurós uniós támogatással segít Magyarországon az Európai Bizottság az illegális bevándorlás kezelésében – derült ki tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért, uniós belügyekért és uniós polgárságért felelős biztos egyeztetése után.

Szijjártó 20150701
Egyetértésben. Szijjártó Péter és Dimitrisz Avramopulosz (Fotó: MTI - Soós Lajos)

„Magyarország már nincs egyedül, az Európai Unió mellette áll és együttműködik vele, hogy a szolidaritás szellemében megoldhassuk az illegális bevándorlás jelentette nehéz helyzetet” – így fogalmazott Dimitrisz Avramopulosz migrációért is felelős uniós biztos, miután a magyar külügyminiszterrel tárgyalt. Az unió sátrakat és szakértőket is küld hozzánk, akik a bevándorlók azonosításában, regisztrálásában és a menedékkérelmek elbírálásában segítenek. Emellett csaknem nyolcmillió eurónyi (2,5 milliárd forint) támogatást nyújt az Európai Bizottság.

Kitért arra is, azoknak, akik jogosan folyamodnak menedékért, meg kell azt adni, de az illegálisan érkezőket vissza kell küldeni. Felhívta a figyelmet a nagyon jól szervezett embercsempészek elleni fellépés fontosságára is. Hozzátette, a tagállamoktól elvonhatatlan jogkör, hogy miként védik meg a saját, és egyben az uniós határukat. Így Görögország és Bulgária is épített kerítést. Szerinte az európai szolidaritás nem csak szlogen, hiszen Olasz- és Görögországból negyvenezer embert helyeznek át más tagállamokba.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, jelenleg a Nyugat-Balkánon át többen érkeznek az EU-ba, mint a Földközi-tengeren keresztül. Idén eddig 67 082 illegális bevándorló jött hozzánk, közülük több mint 66 ezren a magyar–szerb határt lépték át. Példátlan nyomás nehezedik hazánkra, de teljesítjük uniós kötelezettségeinket, az összes illegális bevándorlót regisztráljuk. Anyagilag is komoly teher a probléma kezelése, idén tizenhatmilliárdos pluszforrásra volt szükség. A kormány vitatja, hogy tizenötezer bevándorlót kellene visszaküldeni hozzánk tizenegy uniós országból. A Nyugat-Balkánról érkezők ugyanis vélhetően nem nálunk lépték át először az uniós határt. A határkerítésről azt mondta, nem fogja gátolni a törvénytisztelő belépőket. Százból csak nyolc-kilenc menedékkérelem állja meg a helyét, a legtöbben visszaélnek azzal. Az uniós biztos Pintér Sándor belügyminiszterrel is tárgyalt.