Belföld

Trócsányi: a magyar kormány nem tolerálja a gyűlöletbeszédet

A pártfogó felügyelők a hazai bűnmegelőzés kulcsszereplői

A magyar kormány a zéró tolerancia elvét vallja a gyűlöletbeszéddel szemben – hangsúlyozta Trócsányi László a sajtószabadság és a blaszfémia viszonyáról rendezett konferencián. Egy másik rendezvényen az igazságügyi miniszter pedig elmondta, hogy leghatékonyabb igazságszolgáltatás a bűnmegelőzés. 

Trócsányi László azt mondta: az ember szabadságához és méltóságához hozzátartozik, hogy hitét, vallását, identitását tiszteletben tartsák. Ugyanakkor megjegyezte, ennek jogi szabályozásában a globalizáció, az internet, a közösségi oldalak korában megvannak a nyilvánvaló korlátok. Szükségesnek nevezte, hogy az országok közötti együttműködésnek, jogharmonizációnak legyen valamilyen globális, de legalább európai anyagi és eljárási kerete.
 
A tárcavezető bejelentette, hogy a magyar és az izraeli szaktárca jövő tavasszal közösen szervez nemzetközi konferenciát az online gyűlöletkeltés elleni küzdelem témakörében.
 
Trócsányi: a pártfogó felügyelők a hazai bűnmegelőzés kulcsszereplői

A pártfogó felügyelők nem csupán a jog eszközeivel, hanem emberségükkel is segítenek rehabilitálni, reintegrálni a bűnelkövetőt, ez a leghatékonyabb bűnmegelőzés, a bűnmegelőzés pedig a leghatékonyabb igazságszolgáltatás - mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter egy pénteki szakmai konferencián, Budapesten.

    A miniszter a pártfogás napja alkalmából rendezett, A kriminalitás kezelése a közösségben - alternatív szankciók és helyreállító módszerek alkalmazása Magyarországon című rendezvényen tartott előadásában hangsúlyozta: az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom erősítéséhez elengedhetetlen a jogászi hivatásrendek képviselőinek, valamint a szolgálatoknál dolgozó kollégáknak a lelkiismeretes, áldozatos munkája, és a pártfogó felügyelők ennek a célnak a megvalósításáért sokat tettek és tesznek. 
    Trócsányi László utalt arra, hogy a szigorú, de nem kegyetlen büntetőpolitika híve, szerinte a büntetőjogi szankcióknak olyanoknak kell lenniük, hogy kellő visszatartó erejük legyen. Legalább ennyire fontos, hogy olyan üzenetet hordozzanak, amely képes megnyugtatni a társadalmat afelől, hogy az állam - polgárai védelmében - bizonyos magatartásokat nem tűr - mondta. Hozzátette: a közbizalomnak ez csak szükséges, azonban nem elégséges feltétele, a szigor és a következetesség ugyanis önmagában keveset ér, ha nem társul mellé az emberség. 
    Emlékeztetett: a büntető igazságszolgáltatás humanizálása évszázadok, talán évezredek óta tartó törekvés, a feladat egyrészt a büntetés kiszabása, másrészt az elszenvedett sérelmek orvoslása.