Belföld

Trócsányi: Egyszerre magyarnak és európainak lenni

A jognak kell uralkodnia

Ma is érvényes a Szent István-i formula: egyszerre magyarnak és európainak lenni, ami különleges kihívás elé állít jogalkotót és jogalkalmazót, a korábbiaknál nagyobb nyitottságot kíván - mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter csütörtökön az Áder János köztársasági elnök által az államalapítás ünnepe alkalmából adományozott kitüntetések átadásakor Budapesten.

Szent István az államot nem nyers erővel, hanem a jog eszközével, törvények és intézmények létrehozásával alapította meg. Ez súlyos történelmi lecke: Magyarországot ideig-óráig uralhatta önkény, de kormányozni hosszú távon csak az alkotmányosság eszközeivel lehet - jelentette ki Trócsányi László.
Közölte, bizonyos értelemben maga a jog kell, hogy kormányozzon, ám az sem lehet abszolút és elvont, konkrét eszményeknek kell megfelelnie, mint például az igazságosság és az igazságosságon is túlmutató együttérzés a gyengékkel és elesettekkel. Ezt az eszményt, mértéket Szent István a kereszténységben találta meg. Hogy ennek nem sikerült, és ma sem sikerül mindig megfelelnünk, az nem az eszmény hibája - tette hozzá az igazságügyi miniszter.

Trócsányi Lászlótól tizenegyen vehettek át kitüntetéseket, köztük volt bírósági vezető, bíró, bírósági dolgozó, ügyvédi kamarai vezető és közjegyző. A Magyar Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat), a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje (polgári tagozat) és a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (polgári tagozat) kitüntetéseket Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára Áder János köztársasági elnök adományozta augusztus 20-a, államalapító Szent István király ünnepe alkalmából.

Kitért arra: nemcsak a jogalkotásnak, hanem a jogalkalmazásnak is tükröznie kell a magasabb értékeket, amelyek ideális esetben a jogszabályokban és az alkotmányban is kifejezésre jutnak. Például a bíróságok számára az alaptörvény azt a követelményt állítja, hogy a jogalkalmazás során a jogszabályok szövegét elsősorban azok céljával és az alaptörvénnyel összhangban értelmezzék, és ennek során azt feltételezzék, hogy azok a józan észnek és a közjónak megfelelő, erkölcsös és gazdaságos célt szolgálnak - mutatott rá a szakember, volt alkotmánybíró.

Trócsányi