Belföld

További kétmilliárd forint a Tanodáknak

Hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó civil szervezeteket segít a kormány, biztosíthatják a kiszámíthatóbb finanszírozást

Újabb kétmilliárd forintos pályázattal segítené a kormány azokat a hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó szervezeteket, amelyek évek óta működtetnek úgynevezett Tanodát, ám a legutóbbi kiírás nyomán nem nyertek el támogatást – tudta meg lapunk.

tanoda
(Az iskolai képzést egészítik ki a Tanodák (képünk illusztráció) (Fotó: MH)

Decemberben megjelenik a Tanodák támogatásáról szóló újabb, kétmilliárd forintos keretösszegű pályázat, a tervezet társadalmi véleményezése már lezárult – derül ki Rétvári Bence, az Emmi államtitkára egy ellenzéki kérdésre adott parlamenti írásbeli válaszából. Eszerint egy kormányrendelettel sor került az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program éves fejlesztési keretének módosítására, ennek megfelelően pedig az említett pályázat célja a korábban működő Tanodák támogatása lesz. A kiírásig ugyanakkor dolgoznak egyfajta áthidaló megoldáson, ám Rétvári rámutatott: az érintett gyerekek egyébként iskolába járnak, itt többletszolgáltatásról van szó. Ismeretes, az egyértelműen sikeresnek számító Tanodákban hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkoznak, kiegészítve az iskolai képzést, ráadásul a szülők bevonásával.

Az LMP korábban azzal vádolta a kormányt, szétrombolja a tanodai hálózatot, és ezzel több tízezer nehéz sorsú gyermek jövőjét rabolja el. A szociális államtitkárság részéről erre közölték, a kormány tavaly döntött arról, hogy a 2010 és 2015 között eredményes Tanoda programot 2016-tól is folytatja, és 5,3 milliárd forintot biztosít e célra. A tavaly ősszel meghirdetett pályázatra többszörös volt a túljelentkezés, végül 171 Tanoda kapott huszonöt-harminc millió forintos támogatást. Összesen 1077 kérelem érkezett be, ebből 164 pályázat formailag hibás volt, négy pályázó pedig visszalépett, így 909 pályázatot vizsgáltak meg. Ezek közül nem kaptak támogatást azok a kérelmek, amelyek nem érték el a felhívásban szereplő minimum hatvanpontos határt vagy az adott kategóriákban feltüntetett minimum pontszámot. A tiltakozás nyomán mindenesetre már akkor, szeptemberben bejelentették, lesz újabb pályázat – ezt írják tehát ki Rétvári válasza szerint decemberben.

Az államtitkár kitért arra is, 2010-ben hatvan, tavaly már 178 ilyen intézmény működött, a kormány pedig elkötelezett abban, hogy a több éve jól működő Tanodákat támogassa a folytatásban. Mindazonáltal az említett „túljelentkezéssel” magyarázta a pályázat „hosszabb értékelési folyamatát”. Tisztázta egyúttal: köznevelési intézmény nem nyert a tenderen, csakis szervezetek.

A Tanodák, különösen az évek óta működő ilyen szervezetek jövője szempontjából ugyanakkor kulcsfontosságú a felvetés, miszerint a szakállamtitkárság „költségvetési sorra emelné”, vagyis állandó állami finanszírozásúvá tenné ezeket az intézményeket. A háromévesnél fiatalabb gyermekeket segítő Biztos Kezdet Gyerekházak esetében ez már megtörtént, most munkacsoport vizsgálja az újabb intézkedést.
Mindez a stabil működés szempontjából lenne fontos változtatás, a működés ugyanis ezzel a lépéssel függetlenedne az uniós forrásoktól, a pályázati forma azonban vélhetően megmaradna.