Belföld
Több műszaki szakember kellene
Palkovics László: Nőtt a felsőoktatásba vetett bizalom, de a természettudományos szakokon még mindig túl kevés a hallgató
Egyre nő a kereslet a diplomás munkaerő iránt, és Magyarországon a változás erőteljesebb, mint az unióban, a gazdasági-ipari szerkezet nagyobb mértékben igényli a felsőfokú végzettségűeket – mondta az oktatási államtitkár tegnap a Magyar Tudományos Akadémián (MTA), a természettudományos oktatásról rendezett ülésen a távirati iroda tudósítása szerint. Palkovics László hozzátette, jelentős arányban műszaki, természettudományos vagy informatikai szakembereket keresnek, de ehhez az oktatási rendszer az elmúlt tizenöt évben nem tudott megfelelően igazodni. Bár 2012 óta folyamatosan nő a vállalati innovációs és kutatási ráfordítás, ennek gátat szabhat a jövőben a szakemberhiány – vélekedett.
Hangsúlyozta, hogy tovább kell növelni az egyetemi alapkutatásra fordított forrásokat, és fontos lenne, hogy többen jelentkezzenek műszaki, természettudományos, informatikai képzésekre. Kiemelte: az a cél, hogy olyan oktatási rendszer jöjjön létre, amely a növekvő kihívásokra tud válaszolni. Szólt a humánerőforrás fejlesztésének szükségességéről is, majd a kormányzati intézkedések között kitért arra, hogy elkezdődött a kutatói bértábla rendezése.
Az idei jelentkezési adatokat elemezve az államtitkár megállapította, hogy nőtt a felsőoktatásba vetett bizalom, de műszaki-informatikai területen igazán pozitív előrelépést nem sikerült egyelőre elérni. Jelenleg a hallgatók mintegy huszonöt százaléka végez műszaki, informatikai vagy természettudományos területen, ez nem elégíti ki a gazdaság igényeit – értékelt Palkovics László.
Lovász László, az MTA elnöke köszöntőjében arról beszélt: szükség van természettudományi szaktárgyakra, hogy a fiataloknak, akik kikerülnek az iskolából, képük legyen a modern világról. De ez csak akkor valósulhat meg, ha megismerik, hogy a tudományos eredmények milyen módszerekkel születnek – mutatott rá. Fontosnak nevezte, hogy a tudományokat az áltudománytól el tudják a diákok választani, s a tudásuk integrált legyen.
Laczkovich Miklós, az MTA rendes tagja matematikatanárok körében készített felmérést ismertetett. A tanárok szerint nincs átmenet óvodából alsóba, alsó tagozatból felső tagozatba, illetve innen a középiskolába, a követelményeknek pedig lehetetlen megfelelni a jelenlegi óraszámok mellett: 1977 óta alapfokon 207, a középfokú oktatást is nézve 301 órával csökkent a matematikaórák száma.
Bővülő iskolaigazgatói jogkör
A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke tegnap a Kossuth rádió 180 perc című műsorában arról beszélt, hogy több ponton is előrelépést lát a köznevelés jövőjéről szóló egyeztetéseken. Horváth Péter – emlékeztetve arra, ők azt szeretnék, hogy az iskolák reális számokon nyugvó, önálló költségvetéssel rendelkezzenek – azt mondta, az önálló tankerületek kialakításával „picit jobb esély van arra, hogy ez megvalósuljon”. Előrelépésnek nevezte, hogy az intézmények a jövőben „bizonyos értelemben keretgazdálkodással rendelkezhetnek”. Pozitívumként értékelte, hogy az iskolaigazgatók „nagyjából egyetértési jogot” kapnak a tanárok kinevezésében és felmentésében. Jelezte ugyanakkor: a pedagóguskar szerint elfogadhatatlan a differenciált béremelés javasolt módja, hiszen az nem új keretből, hanem a korábban megadott béremelésen belül történne.
Speciális szakiskolák a Kliknél
A szakképző intézmények fenntartóváltásával kapcsolatos kormányrendelet szerint a speciális szakiskolai nevelés-oktatási feladatot is ellátó Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmények és többcélú köznevelési intézmények, amelyekben a szakképzés speciális szakiskolai nevelés-oktatás keretében folyik, július 1-jével a Nemzetgazdasági Minisztérium fenntartásába kerülnének. Azonban az oktatási államtitkár és az NGM munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára közötti megállapodás alapján, „figyelemmel a feladatellátás egyben tartására”, a speciális szakiskolai feladatellátásban érintett ötvennégy intézmény továbbra is a Klik fenntartásában marad – közölte egy írásbeli kérdésre adott válaszában Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára. Tudatta azt is: ennek megfelelően módosítják a kormányrendeletet.