Több jutna jövőre a háziorvosoknak

Népegészségügyi termékadóból 26,7, a dohánygyárak befizetéseiből pedig 11,5 milliárd forintos növekménnyel számol a tervezet

Emelkedik a keretösszeg az egészségügy több területén is jövőre a 2016-os költségvetés tervezete szerint, vagyis több juthat például alapellátásra, az összevont szakellátásra és a gyógyászati segédeszközök támogatására. A korábban bejelentett, tizenhatmilliárd forintos béremelés fedezete egyelőre csak a céltartalékban kapott helyet: a bérkiegészítésként kapott emeléseket jövőre alapbéresítenék.

fogaszat
A szakellátásra szánt keret is emelkedhet (képünk illusztráció) (Fotó: MH)

Múlt szerdán nyújtotta be a parlamentnek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a jövő évi költségvetésről szóló törvényjavaslatot. A tárcavezető szerint ez elsősorban az adócsökkentésről szól, és alapját a tervezhetőség és a fejlődés képezi. A 2016-os büdzsé egészségügyre vonatkozó fejezetei szerint a háziorvosi rendszer jövőre százhétmilliárd forintból gazdálkodhat, és ez pontosan tízmilliárddal több, mint az idei kassza. Korábban Zombor Gábor egészségügyi államtitkár bejelentette: ahogy az idén, úgy jövőre is plusz tízmilliárd forintot szánnak a területre, így a százharmincezer forintos többletet jövőre is megkapják a praxisok.

A már Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere által is bejelentett egészségügyi szakdolgozói és orvosi béremelésekre szánt, körülbelül tizenhatmilliárd forint vélhetően a céltartalékban kapott helyet, ugyanis a tervezet ezzel kapcsolatban csak megerősíti a szakállamtitkár szavait, vagyis, hogy a jelenleg bérkiegészítésként kapott emeléseket 2016-ra alapbéresítik. Az úgynevezett célirányzat összege viszont éppen tizenhatmilliárd forinttal növekszik – 67,7 milliárdról 83,8 milliárdra –, tehát vélhetően a bérrendezésre szánt összeg idekerült.

A nemzetgazdasági tárca az összevont szakellátás területére 633,9 milliárd forintot különít el, ami csaknem ötmilliárd forinttal több, mint az idei keret. Emellett a gyógyászati segédeszközök támogatása 44,9-ről negyvennyolcmilliárdra, a kötszereké pedig 6,2-ről hétmilliárdra emelkedhet. A gyógyszertárak 8,1 milliárd forintos hozzájárulást kapnának 2016-ban, ezzel pedig a kormány többek között a generikus program végrehajtását is támogatja.

A tavalyihoz képest változatlan maradhat a védőnői és iskola­egészségügyi területre szánt keret, vagyis ugyanúgy 22,5 milliárdot különítenek el rá, akárcsak a fogászatra (25,9), betegszállításra (6,2), otthoni szakápolásra (4,6), mentésre (29,4). A gyógyszerkassza egyrészt a járó betegek készítményeinek támogatásából áll össze, amelyre jövőre 231,4 milliárdot szánnak, ám az összeg még kiegészül a gyártói befizetésekkel is, ami körülbelül hatvanmilliárdos többletet jelent majd. A bevételi oldalon népegészségügyi termékadóból 26,7, míg a dohánygyárak befizetéseiből további 11,5 milliárd forintos többlettel számol az egészségügyi alap.


Már van pénz a Sürgősségi Akadémiára is

Egészséggel kapcsolatos kisebb programokra utalt pénzt a kormány a Magyar Közlöny legfrissebb száma szerint. Ennek értelmében az Országos Mentőszolgálat negyedmilliárd forintot kap a sürgősségi ellátórendszer egyes szintjeinek, valamint szereplőinek módszertani és képzési támogatására. A távirati irodának Gyöngyösi Péter projektvezető korábban azt nyilatkozta, elkezdődik a Sürgősségi Akadémia kialakítása, amelyre azért van szükség, hogy a betegek veszélyeztetése nélkül lehessen gyakorolni a legnehezebb beavatkozásokat. A tervek szerint minden megyeszékhelyen létrehoznak egy kisebb oktatóhelyiséget, ezen kívül az országban öt helyen lesz szimulációs központ. Ezen túl félmilliárd forintot kap a Debreceni Egyetem, egyebek mellett a közétkeztetés minőségi fejlesztésére. Szintén félmilliárdos többlettel gazdálkodhat a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság is, amit „a táplálkozás egészségügyi veszélyeinek csökkentésére”, illetve „a tudatos vásárlói szemlélet kialakítására” valamint az ezekkel összefüggő programokra költhetnek.