Belföld

Több döntést fogadott el a parlament

A képviselők önálló törvénybe foglalták a behajtási költségátalányt

Az Országgyűlés csütörtöki határozathozatalai során lehetővé tette nemzeti otthonteremtési közösségek létrehozását, önálló törvénybe foglalta a behajtási költségátalányt, és megszüntette a nem magyar kutyafajták tenyésztőinek állami felügyeletét.

Az Országgyűlés - egyhangúlag, 158 igen szavazattal - kihirdette a magyar és a szlovén kormány között a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezményt.

Megszüntette a nem magyar kutyafajták tenyésztőinek állami felügyeletét a parlament
Az Országgyűlés a bürokráciacsökkentésre hivatkozva kimondta, hogy a jövőben csak kilenc magyar kutyafajta tenyésztői maradnak hatósági felügyelet alatt, a többi ebfajtával foglalkozó tenyésztő törvényi szabályozása megszűnik.  
A képviselők 111 igen szavazattal, 47 nem ellenében fogadták el Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter erről szóló javaslatát.
A tárcavezető a lépést azzal indokolta, hogy az agrárgazdasági szempontból teljesen marginális ebtenyésztés területén jelenleg 55 elismert ebtenyésztő-szervezet van, ezek összesen 155 kutyafajtát tartanak fenn, ami indokolatlan terhelést jelent a tenyésztési hatóság mellett az államigazgatásnak és a tenyésztők többségének is.

Önálló törvénybe foglalták a behajtási költségátalányt   
Az Országgyűlés kivette a polgári törvénykönyvből (Ptk.) és önálló jogszabályba foglalta a behajtási költségátalányt, amelynek összegét negyven eurónak megfelelő forintban határozta meg.  
A képviselők 155 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett fogadták el Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető javaslatát, amely több ponton megváltoztatta a korábbi szabályokat. 
A parlament meghatározta, hogy a behajtási költségátalány azt a forintösszeget jelenti, amelyet a jogosult a követelése behajtásával kapcsolatos költségei fedezetéül igényel a kereskedelmi ügyletből eredő fizetési kötelezettség teljesítésének késedelmekor.

Nemzeti otthonteremtési közösségek jöhetnek létre  
Az Országgyűlés lehetővé tette nemzeti otthonteremtési közösségek (nok) létrehozását, amely a kormány otthonteremtési programjának új, sorsolásos, illetve licit alapon működő eleme.  
A képviselők 113 kormánypárti igen szavazattal, 46 ellenzéki nem vokssal, kivételes eljárásban fogadták el a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antal erről szóló, szerdán beterjesztett javaslatát.
A parlament döntése szerint a nok-hoz csatlakozó tagok kötelezettséget vállalnak egy meghatározott összeg befizetésére, előre meghatározott ütemben. Az új lakás vásárlásához a megtakarításon felül még hiányzó összeget a közösség kamatmentesen megelőlegezi azoknak a tagoknak, akiket sorsolással választanak ki a több mint 10 éves futamidő alatt.
A konstrukcióhoz állami támogatás is jár, amelynek mértéke a befizetési kötelezettség 30 százaléka, de legfeljebb havi 25 ezer forint. A megtakarításokat csak új ingatlan vásárlására lehet fordítani.

Változások az Erzsébet-programban

Palkovics László oktatási államtitkár a törvényjavaslat ismertetőjében azt mondta, egyes francia multinacionális cégek "méltatlan támadást" intéztek az Erzsébet-program ellen, az unióban kötelezettségszegési eljárás indult, de a program elindult és a legnagyobb szociális üdültetési programmá nőtte ki magát: összesen 600 ezer ember jutott kikapcsolódási lehetőséghez. Mivel a közösség szerint a program egyes elemei az uniós jogba ütköznek, a pénzügyi háttér veszélybe került, ezért módosítani kell a szabályokat - jelentette ki. Ezek között említette a szervezeti és finanszírozási háttér módosítását is. Kifejtette, hogy az üdülési alapítvány feladata marad az üdültetés és a programok megvalósítása, a kárpát-medencei magyaroknak szervezett programokat az állam biztosítja, emellett megszűnik a balatonberényi tábor, több ingatlant pedig átadnak az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványnak.

Révész Máriusz (Fidesz) a program eredményeit sorolva kiemelte, hogy a speciális élethelyzetben lévőknek is tudtak üdülést biztosítani. Mint mondta, több mint 300 ezer gyermek vett részt a programokon.

Lukács László (MSZP) azt kifogásolta, hogy az átadásokkal zavaros lesz az ingatlankezelés, és nem tudni, hogy az átadott ingatlanoknak mekkora az értéke. Ez is ugyanaz a "lopásalapú" program, amit eddig is végeztek, átláthatatlan alapítványokhoz tesznek át közvagyont - tette hozzá.

Móring József Attila (KDNP) támogatta az előterjesztést, és erre kérte képviselőtársait is.

Vágó Sebestyén (Jobbik) szintén az ingatlanok átadásával kapcsolatban emelt kifogásokat, és - mint mondta - nem érti, hogy miért az uniós joggal magyarázzák a strukturális átalakítást és új szereplők bevonását.

Palkovics László a vitában elhangzottakra reagálva elmondta, örül, hogy a táboroztatás céljával mindenki egyetért, de szerinte több félreértés is van a többi résszel kapcsolatban. Mint mondta, az ingatlanokat csak az Erzsébet programban és közfeladatokra lehet felhasználni.

Módosítanák a szociális törvényt

Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára elmondta: hét törvényt módosítanának, de ezek három főbb témát érintenek. A szociális ellátásokról szóló módosítás értelmében a jövőben lehetővé válik a jogosulatlanul, de nem rosszhiszeműen folyósított ellátások visszakövetelése.A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény módosításával emelkedne az állami gondozásból kikerült fiatalok lakástámogatása. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatos javaslat pedig a célcsoport foglalkoztatási esélyeinek növelését, szociális biztonságuk erősítését, valamint a bürokrácia csökkentését célozza.

Tapolczai Gergely, a Fidesz vezérszónoka közölte: pozitív és előremutató javaslatról van szó, amelyen látszik, hogy az érdekvédelmi szervezetek javaslatait is beépítették.

Korózs Lajos (MSZP) szerint a javaslattal a kormány azt is el akarja venni a rászorulóktól, amit még meghagyott nekik az eddigi szigorítások után. Hozzátette, hogy  négy módosítót nyújtott be a tervezethez, ha ezeket befogadják, akkor pártja is támogatni fogja a javaslatot, egyébként nem.

Móring József Attila (KDNP) azt mondta, hogy a módosítás javítani fogja a szociális ellátórendszer hatékonyságát, ezért támogatják.

Vágó Sebestyén, a Jobbik vezérszónoka azt mondta: azzal egyet tud érteni, hogy a rászorultság vizsgálatánál a vagyont, illetve a megtakarítást is vegyék figyelembe, azt viszont nem értette, hogy miként fordulhat elő "párhuzamosság", vagyis, miként kaphat jogosulatlanul juttatást bárki, hiszen TAJ-számhoz rendelt a támogatás.

Czibere Károly reagálásában jelezte: a vitás kérdéseket szeretnék tisztázni, megvizsgálják a módosító javaslatokat és köszönettel vette a kritikákat, illetve a biztatást is.