Belföld

Terrorveszély van, fenyegetés nincs

Jobb a helyzet nálunk, mint a legtöbb uniós tagállamban a déli műszaki határzár és a megváltozott migránsútvonalak miatt

A titkosszolgálatok beszámolója szerint vannak olyan információk, amelyek a Magyarországon tartózkodó migránsok, illetve az országon átutazók esetleges terrorszervezettel való kapcsolatára utalnak – derült ki a nemzetbiztonsági bizottság ülésén.

Németh Szilárd és Molnár Zsolt 20151028
„A magyar modell működik.” Németh Szilárd és Molnár Zsolt egyetértettek a terrorfenyegetettségben (Fotó: Hegedüs Róbert)

A terrorveszély feltárásában, a lehetséges terroristák kiszűrésében a magyarországi illegális migrációval összefüggésben az érintett szolgálatok között rendkívül jó az együttműködés és az információcsere – nyilatkozta kapunknak az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke, miután a testület tegnap ismét zárt ülést tartott. Molnár Zsolt ezt a kijelentést azt követően tette, hogy az ülésen meghallgatták a Belügyminisztérium, a Terrorelhárítási Központ (TEK), az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a Nemzeti Védelmi Szolgálat képviselői­nek tájékoztatását.

„A terrorveszélyt ismételten jelezték – mondta az elnök – , de konkrét fenyegetés, ahogyan korábban sem volt, szerencsére most sincs. Ugyanakkor vannak olyan személyek, akiket a hatóságok terrorellenes megelőzéssel kapcsolatban figyelemmel kísérnek.” Ezzel kapcsolatban a TEK és más szolgálatok végzik a dolgukat és megtesznek mindent Magyarország biztonsága érdekében – hangsúlyozta Molnár Zsolt.

Az elnök beszámolója szerint, a szolgálatok tájékoztatása alapján vannak olyan információk, amelyek a Magyarországon tartózkodók, illetve az országon átutazók esetleges terrorszervezettel való kapcsolatára utalnak. A műszaki határzár, s a megváltozott migránsútvonalak okán nálunk a terrorfenyegetettség szempontjából jobb a helyzet, mint a legtöbb uniós országban – jelentette ki Molnár, de azt tudomásul kell venni, hogy ezen a téren nincs százszázalékos biztonság, „egy késes vagy kézigránátos figura” ma bárhol felbukkanhat Európában, mi sem vagyunk ezalól kivételek – tette hozzá.

Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke az ülés után elmondta, az illegális migrációval kapcsolatos számsorok, adatok is azt mutatják, hogy „a magyar modell működik”. Magyarországnak sikerült mind a saját, mind az unió határait megvédenie – tette hozzá. Közölte azt is: a TEK vezetőinek tájékoztatása szerint több esetben tártak fel terrorveszélyt, de mind a felderítés, mind az elhárítás dolgozik ellene. A képviselő lapunknak nyilatkozva kiemelte a TEK szerepét, ahogy fogalmazott: bölcs döntés volt a kormány részéről, hogy 2011-ben létrehozta ezt a szervezetet. Most látszik, mennyire fontos a munkájuk, a migráció kezelése és az ezzel kapcsolatos terrorveszély elhárítása kapcsán – tette hozzá.

Németh Szilárd az információ titkosságára hivatkozva nem árult el részleteket arról, hogy a terrorista szervezetekkel összefüggésbe hozható személyek már elhagyták-e az országot vagy még itt vannak, őrizetben. A kormánypárti képviselő beszélt a Záhonynál történt korrupciós ügyről is, amelyről leszögezte: a kormány zéró toleranciát hirdetett a korrupció ellen, és mindenki ellen fellép, aki bűncselekményt követ el, nincs kivétel.

Téma volt az arcképelemzési nyilvántartásról és az arcképelemző rendszerről szóló kormányzati előterjesztés is. Erről a bizottság ellenzéki elnöke és a kormánypárti alelnök is úgy nyilatkozott: a javaslat alapján az állami szerveknek nem lesz lehetőségük az adatok összekötésére, azok személyiségi jogokat sértő felhasználására. Szóba került a letelepedési kötvény kérdése is. Molnár jelezte, a szolgálatok megerősítették: a magyarországi letelepedési kötvények mögött sem terrorszervezetek, sem más bűnözői csoportok vagy más állami törekvések nem tárhatók fel.


Röviden
Napi tizenkettőre csökkent az illegális migránsok száma

- Lakatos Tibor rendőrezredest, a Belügyminisztérium Műveleti Központjának vezetőjét nevezte ki Magyarország a nyugat-balkáni menekültútvonalon érintett országok kapcsolattartói közé – áll az Európai Bizottság tegnapi tájékoztatásában. A kapcsolattartók az információcsere mellett értesítik egymást az érkező migránsok számáról, könnyítik a migránsok fokozatos, ellenőrzött és szabályos mozgásának koordinációját, a napi teendőket, a lehetséges együttműködés formáit.

- Elindult a Századvég Politikai Iskola Alapítvány és a Matthias Corvinus Collegium által szeptemberben alapított Migrációkutató Intézet honlapja tegnap – közölte az alapítvány az MTI-vel.

- Tiltott határátlépés miatt tizenkét ember ellen intézkedett a rendőrség hétfőn, közokirat-hamisítás miatt két gyanúsított ellen indult büntetőeljárás. Az ORFK adatai szerint év elejétől hétfő éjfélig összesen 390 864-en érkeztek illegálisan Magyarországra, és 849 ember ellen indítottak büntetőeljárást.