Belföld
Ténymegállapító vizsgálat lesz Simon-ügyben
A nemzetbiztonsági bizottság vizsgálódik
Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke a testület ülése elmondta: a bizottság zárt ülésén meghallgatták azt az összefoglaló jelentést, amelyet az Alkotmányvédelmi Hivatal készített a volt szocialista politikus büntetőügyének nemzetbiztonsági vonatkozásairól.
A testület Fidesz-KDNP-s és jobbikos tagjai ezután megszavazták, hogy ténymegállapító vizsgálat induljon. Ennek értelmében a testület a vizsgálat keretében meghallgatásokat tarthat, amelyeken kötelező a megjelenés - tette hozzá Molnár Zsolt.
A nemzetbiztonsági bizottság várhatóan januárban vagy februárban kezdi meg a ténymegállapító vizsgálatot, de azt, hogy kiket fognak meghallgatni, egyelőre nem tudni.
A bizottság elnöke nem támogatta a ténymegállapító vizsgálat indítását, mert továbbra is úgy gondolja, hogy az ügy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az igazságszolgáltatás, a nyomozóhatóságok hatáskörébe tartozik.
Simon Gáborról február elején derült ki, hogy több száz millió forintot tart egy bécsi számlán, amelyet nem tüntetett fel vagyonnyilatkozataiban. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) csaknem 100 millió forintos költségvetési csalással és ötrendbeli hamismagánokirat-felhasználás vétségével gyanúsítja az MSZP volt elnökhelyettesét. A nemzetbiztonsági bizottság múlt kedden zárt ülésen kapott tájékoztatást a KNYF, a Belügyminisztérium és az Alkotmányvédelmi Hivatal képviselőitől a Simon-ügy állásáról. Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke akkor azt mondta: a KNYF szerint pontosan tisztázható, honnan fizette be 128 millió forintos adóhátralékát Simon Gábor, de ezt a nyomozás érdekeire tekintettel egyelőre a bizottságnak sem árulták el. Nagy Andrea, a KNYF szóvivője akkor a sajtónak azt mondta: Simon Gábor februári gyanúsítotti kihallgatásakor elrendelték a politikus bécsi bankszámlájának ideiglenes zár alá vonását, majd ez november 17-én a másodfokú bíróság döntése értelmében jogerőre emelkedett.