Belföld

Teljes határzár lehet a szerbiai szakaszon

Az unión kívüli fogadóállomások felállítását szorgalmazza Orbán Viktor

A teljes szerb–magyar határon fizikai határzár lehetőségét is számba veszi a kormány a bevándorlással kapcsolatban jövő szerdai ülésén – erről is beszélt tegnap Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. A kormányfő szerint az Altus-ügy szimbolikussá fog válni az Európai Unióban, Gyurcsány Ferenc cégének uniós megbízását pedig egyenesen „kültelki trükknek” minősítette.

Orbán 20150613
Orbán Viktor: Nem tudunk munkát adni a bevándorlóknak (Fotó: MTI - Máthé Zoltán)

„Nem tartjuk helyesnek, hogy ránk engedik a menekülteket, azt gondoljuk, már Szerbiában fel kellene tartóztatni őket. A bajt nem Magyarország és az Európai Unió területén kellene kezelni, hanem azon kívül. Az európai belügyminiszterek abban egyetértenek, hogy az unió területén kívül olyan fogadóállomásokat kellene létrehozni, ahová a gazdasági bevándorlók, akik magukat politikai menekültnek minősítik, bemehetnének. Itt az unió költségén lehetne őket tartani, majd a tagállamok eldönthetnék, be akarnak-e fogadni bárkit közülük” – fogalmazott a közrádióban Orbán Viktor. Hozzátette, az unió külső határait meg kell erősíteni, fel kell tartóztatni az embercsempészek hajóit, és még Afrikában befogadó táborokat kell létesíteni. Viszont abszurdnak minősítette, hogy Görögország a menekültek szempontjából nem biztonságos ország, miközben a megoldást az ő partjainál kell keresni.

Elmondta azt is, jövő szerdán a kormányülésen meghallgatják Pintér Sándor belügyminiszter javaslatait, és meghozzák a megfelelő döntést. A lehetőségek között a Szerbia és Magyarország közötti teljes határszakasz fizikai zárlata is szerepel. Kifejtette, elsősorban az embercsempészekhez szól a mostani plakátkampány, ennek célja, hogy eljusson hozzájuk az a hír, hogy minket el kell kerülniük. Az ország nem tud nekik munkát adni, a feliratok ezért is hirdetik, nincs esélyük arra, hogy itt maradjanak. A liberális értelmiségi felzúdulásokat egy nagyon kicsi, de hangos kisebbség próbálkozásának tartja, olyanénak, amely szemben áll az élettapasztalattal, és életszerűtlen elméletet képvisel. A kormányfő elmondta, a véleményeket el lehet mondani, de – célozva az Együtt plakátszaggatásaira – a garázdasághoz nincs joguk.

Az Altus-ügyre rátérve elmondta, ebből szimbolikus európai kérdés lesz, amellyel a nemzetközi közösség hosszasan foglalkozik majd, és komoly tanulságokat von le belőle. Úgy véli, bár nehéz elképzelni máshogy az európai politikát, mint az „egyívású, egy fészekaljáról jövő pártok együttműködésének” rendszerét, de az, hogy az unió a költségvetéséből ilyen „kültelki trükkökkel” ellenzéki vezetők cégein keresztül pénzt juttasson a hazai politikai küzdőtérre, befolyásolva a belpolitikai küzdelmeket, mélyen idegen az Európai Unió eszméjétől.

„Jó, hogy idejöttek, jó is, hogy körülnéznek, talán van is mit hazavinniük” – üzente Orbán Viktor a Budapesten ülésező európai szocia-listáknak. A kormányfőről korábban Gianni Pittella, a szocialisták olasz frakcióvezetője azt mondta, Európának vannak problémái, amelyek azért születtek, mert léteznek olyan konzervatívok, mint Orbán. A kormányfő erre úgy reagált, azt kívánja az európai országoknak, különösen a szocialisták által kormányzottaknak, hogy sikerüljön három százalék feletti gazdasági növekedést elérniük, s hogy úgy csökkentsék a munkanélküliséget, mint mi. Azt is kívánta nekik, hogy a költségvetés és az államadósság kapcsán annyi bajuk legyen az uniós országokkal, mint velünk.

A kormányfő szólt arról is, szerinte méltók vagyunk az olimpia megrendezésére, viszont a rendezés ügyét nem szeretné politikaivá tenni.