Belföld

„Tartani kell az időközik lendületét”

Új politikára és stratégiára van szükség a baloldalon Kunhalmi Ágnes szerint

Automatikusan megkaphatja diplomáját Kunhalmi Ágnes (MSZP), ha a sikeres szóbeli után leteszi írásbeli nyelvvizsgáját – erről is beszélt lapunknak a politikus. Felvetésünkre, hogy lenne-e pártelnök, miniszterelnök-jelölt vagy főpolgármester-jelölt, azt mondta, nem a poszt, hanem a feladat motiválja.

kunhalmi
Kunhalmi Ágnes (Fotó: Hegedüs Róbert)

– Letette már a nyelvvizsgáját, amely szükséges a diplomája megszerzéséhez?

– A szóbeli vizsgám megvan, nemsokára írásbelizem, és ezután megkapom az egyetemi diplomámat. Egyébként az államvizsgát már letettem, tehát az írásbeli nyelvvizsga után automatikusan átadják a dokumentumokat. Gondolom, azért keres ezzel, mert előálltunk felsőoktatási amnesztiajavaslatunkkal.

– Igen, mintha pártja önre szabta volna ezt az indítványt.

– Sajnos nem lep meg, hogy ezt feltételezik, ilyen a mai közélet. Nézzük a javaslatot. Még az MSZP-kormány döntése nyomán 2006-ban született meg az a szabály, hogy a nyelvvizsga megszerzése legyen a feltétele a diplomázásnak. Az intézkedés szerintem rendben van, de az átállás feltételei nem alakultak ki, sőt romlottak 2010 óta. A hazai iskolai nyelvoktatás mellett sok fiatalnak gyűlik meg a baja a nyelvvizsgával. Körülbelül ötvenezren vannak, akik nem tudták megszerezni egyetemi vagy főiskolai oklevelüket. Ez elsősorban pénzügyi kérdés, többnyire az van ilyen helyzetben, aki iskolán kívül nem tudja megvenni a nyelvtudást. A Fidesz nyelvvizsgamentő akciója sem volt túl sikeres, ezért álltunk elő az „amnesztiajavaslattal”. Eszerint, aki a 2015/16-os tanév végéig lezárja a tanulmányait, azzal a bejegyzéssel kapna oklevelet, hogy „nyelvvizsga nélkül”. Aki a diploma átvételét követő két éven belül nyelvvizsgát szerez, annál kikerül a bejegyzés.

– A Jobbik már hónapok óta megelőzi önöket a közvélemény-kutatási rangsorokban. Mi a stratégiájuk a radikálisokkal szemben?

– Nekünk Magyarországra van stratégiánk, nem pártokra. Ezzel együtt foglalkozunk a Jobbikkal. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban az MSZP az elsődleges kihívó, nem a radikálisok. A nagyvárosokban erősödünk, az újpesti és a veszprémi időközi választások is ezt igazolják. Meggyőződésem, hogy csak a centrumból lehet megverni a radikálisokat. Ezért hibás a Fidesz szélsőségessé válása, láthatóan Orbán Viktor bevándorlóellenes és halálbüntetés-párti politikája jobbról előzne. Mi középre tartunk.

– Mesterházy Attila visszaszerezheti a pártelnökséget?

– A politikában nincs olyan, hogy soha. A szocialisták máshogy működnek, mint a Fidesz, ahol nagyjából mindig is – a választási vereségei ellenére is – megkérdőjelezhetetlen volt Orbán Viktor vezető szerepe. Persze Mesterházynak volt pártelnökként, miniszterelnök-jelöltként rövid távon nehéz a helyzete. Most elsősorban új politikára, új stratégiára van szükségünk, ezen dolgozunk.

– Osztja Szanyi Tibor nézetét, hogy az MSZP-nek „le kell rúgnia magáról” a szövetségeseit, és egyedül kell nekivágnia a 2018-as választásnak?

– Csak azt tudom mondani, mint az imént: új politikára van szükség a baloldalon. Azon dolgozunk, hogy az MSZP kínálja a legjobb alternatívát. Az időközik lendületét kell tartanunk.

– Ön most az MSZP budapesti elnöke. Nem akar előrelépni pártelnöknek, miniszterelnök-jelöltnek vagy főpolgármester-jelöltnek?

– Nincs ilyen kérdés. Budapesten van dolgom. Tavaly, „beugróként” álltam rajthoz a XVIII. kerületben, csak néhány szavazattal veszítettem. A következő választáson el szeretném nyerni a többséget. Most, ahogyan az MSZP egésze, nagyon fontos tanulási időszakomat élem. A tapasztalataimat a későbbiekben biztosan tudom majd hasznosítani.

– Milyen poszton?

– Nem a poszt a lényeg, a feladat.