Belföld

Szijjártó Péter: Az EU-nak a magyar modellt kéne alapul vennie

„Egyre mélyebb sebek jöhetnek létre”

Magyarország egyedüliként tartja be a schengeni és a dublini szabályokat a bevándorlási válságban, a magyar modell működik, az Európai Uniónak ezt kellene alapul vennie a konfliktus megoldásának keresésekor - mondta a külgazdasági és külügyminiszter szombaton Békéscsabán.

Szijjártó Péter - aki magánemberként érkezett Békéscsabára, a kolbásztöltő versenyre - hangsúlyozta: az Európai Uniónak villámgyorsan megoldást kellene találnia a bevándorlási válságra, mert egyre mélyebb lesz a káosz és a konfliktus, "egyre mélyebb sebek jöhetnek létre szomszédos országokban". Azt mondta, szomszédok, partnerországok ugranak egymásnak a bevándorlási nyomás keltette válsághelyzetben, pedig ha egy idő múlva a válság véget ért, ugyanúgy egymás szomszédai lesznek, és ugyanúgy rá lesznek utalva az együttműködésre.

Szerbiából többen akarnak átmenni Horvátországba, mint ahányan onnan átmehetnek Szlovéniába, és ahányan aztán átmehetnek Ausztriába - magyarázta, hozzátéve: a probléma csak fel fog torlódni.     A magyar modell láthatóan működik. Magyarország - egyedüliként  -minden schengeni és dublini szabályt betart, "csak mi felelünk meg hiánytalanul az Európai Tanácsi követelménynek, hogy minden közös európai szabályhoz tartani kell magunkat" - fogalmazott.

Javul a viszony, nő az egyetértés a környező országokkal

Közölte: így nyilatkoznak most már az osztrákok is, akik a kerítésépítést, a schengeni és dublini szabályoknak megfelelést dicsérik és elismerik. "Milyen hosszú utat tettünk meg azóta, hogy az osztrák kancellár a legsötétebb európai diktatúrákhoz hasonlított minket" - jegyezte meg. Hozzátette: a románok is egyre békülékenyebb hangot ütnek meg, és a szlovénok is elismerően beszélnek a magyar modellről.     A külügyminiszter szerint ezért ha Európa egy működő modellt akar életre hívni, a magyart kellene alapul vennie. Megjegyezte: vasárnap, az uniós vezetők értekezletén a valódi cselekedetek irányába kellene elmenni, és nem kellene hagyni, hogy az európai integráción mély sebek keletkezzenek a válság miatt.

Elmondta: figyelik a migrációs útvonalak alakulását, és ha szükségessé válik, a magyar-román határon is megépítik az ideiglenes határzárat. Hozzátette: előkészítő lépéseket, bizonyos alapvető földmunkákat egy szakaszon már elvégeztek. Ha Románia irányába térnek el a bevándorlási útvonalak, akkor megteszik azokat a lépéseket, amelyekkel az szágot és a magyar embereket meg tudják védeni, és a közös európai szabályokat be tudják tartani - húzta alá. Megjegyezte ugyanakkor: jelenleg nincsen szó arról, hogy Románia felől érkeznének a bevándorlók tömegei.

Tóth Norbert nemzetközi jogász szerint a legnagyobb veszélyt az jelenti az Európai Unióra nézve a kialakult migrációs helyzetben, ha nincs közös program, cselekvés. A jogász az M1 aktuális csatorna szombat délutáni műsorában azt mondta, ennek hiányában felerősödhet a "külön könnyebb" érzése, ezért is lenne fontos együtt lépni, jelenleg azonban megfogalmazása szerint regionális blokkok próbálnak megoldást találni. Hozzáfűzte, hogy az unió a nyáron két hónapot elveszített azzal, hogy leállt az ügymenet. Tóth Norbert emlékeztetett, hogy a dublini egyezmény szerint azokba az országokba küldik vissza a kiutasított menedékkérőket, ahol először az unió területére léptek, jogi garancia azonban nincs arra, hogy a kitoloncolás után nem indulnak el újra. Szerinte abban lehet bízni, hogy azok, akiket egyszer már visszaküldtek, a költségek és a megpróbáltatások miatt nem indulnak el újra, illetve abban, hogy a folyamatokat látva akik eddig nem indultak el, már nem fognak nekivágni az útnak.