Belföld

Szigorodnak a szolgálati szabályok

A rendvédelemben dolgozó hivatásos beosztottak döntő részét érintik a változások

Nem tarthatnak maguknál tízezer forintot meghaladó összeget júliustól a rendvédelemben dolgozó hivatásos beosztottak, akiknek egy része szolgálatban csak alapos indokkal, és a parancsnoka engedélyével viheti magával a magáncélú mobiltelefonját, vagy más hasonló kommunikációs eszközét.

Jelentősen szigorodnak júliustól a belügyminiszter irányítása alatt álló rendvédelmi szervek tagjainak munkavégzésére vonatkozó szabályok, az intézkedés a rendőrség mellett a belső-, illetve a terrorelhárítás, a katasztrófavédelem, a büntetés-végrehajtás és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok dolgozóit is érinti – olvasható a Magyar Közlöny legutóbbi számában.

Az új passzusok értelmében az említett szervek országos szintű vezetői, főigazgatói, vagy az illetékes parancsnokok megtilthatják, hogy hivatásos állományú beosztottaik tízezer forintot, annak megfelelő összeget meghaladó külföldi fizetőeszközt, vagy készpénzhelyettesítő eszközt, bankkártyát tartsanak magukkal szolgálatban. Az intézkedés egyaránt érinti a közterületen, közúti, vasúti, légi, vízi határátkelőhelyeken, a fogdákban, az őrzött szállásokon és létesítményekben, az előállító egységekben ellátott határ-, illetve közlekedésrendészeti, közrend- és objektumvédelmi szolgálatokat.

Az említett szervek hivatásos állományú dolgozói júliustól a szolgálatba lépésükkor kötelesek tájékoztatni elöljáróikat a náluk található, a korlátozás hatálya alá eső tárgyakról, amelyeket kötelesek az értékmegőrző szekrényekben elhelyezni, vagy átadni feletteseiknek. A beosztottak értékeiket szolgálatuk letelte után kaphatják vissza. A tárgyak átadás-átvételének tényét egy külön, erre a célra rendszeresített nyilvántartásban kell dokumentálni.

Az új szabályozás kitér a magáncélú kommunikációs eszközök használatára is, amelyeket a parancsnokok egyedi elbírálás alapján engedélyezhetnek, amennyiben az indokolt a szolgálat teljesítésekor. A mobiltelefonokat a dolgozók akkor is használhatják, ha az egyéb hivatalos, hatósági berendezések nem, vagy korlátozottan működnek. A beosztottak magántulajdonú moboltelefonjainak használatát indokolatlan esetben a parancsnokok meg is tilthatják.