Belföld

Szemléletváltásra van szükség a külhoni magyarokkal való kapcsolattartásban

Kovács Zoltán a Corvinuson kialakult helyzetről is beszélt

Kovács Zoltán kormányszóvivő az M1 aktuális csatornán pénteken kijelentette: paradigmaváltás figyelhető meg a Kárpát-medencei magyarsággal való kapcsolattartás kormányzati munkájában. Beszélt arról is, hogy elkészült az elmúlt huszonöt év legátfogóbb felmérése a külhoni magyarság összetételéről, életkörülményeiről, a nekik adott szolgáltatásokról, és ez tükrözi a 2010 óta bekövetkezett szemléletváltást - mondta.

A szemléletváltást nemcsak az jelzi, hogy a külhoni magyaroknak megadták a kettős állampolgárság lehetőségét - amelyet reményeik szerint ennek a kormányzati ciklusnak a végéig egymillióan vesznek igénybe -, hanem segítenek felmérni a külhoni magyar gyermekek oktatási, bölcsődei, óvodai, iskolai ellátási helyzetét és a külhoni magyar egyházak működésével kapcsolatos kérdéseket is. 

Kovács Zoltán a Budapesti Corvinus Egyetem budai campusával kapcsolatban azt mondta: "az interneten jól azonosítható csoportok rémhírt terjesztenek", hiszen az ügyben megjelent levél hamisítvány, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) illetékes főosztályvezetőjének aláírásával és hivatalos fejléccel láttak el. "Karcolgatja a bűncselekmény határait", ami történt - mondta, hozzátéve: a minisztériumban nem tudnak ilyen tervről, és a kormány sem tárgyalt róla.Kovács Zoltán közölte: a Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben és a Délvidéken is felmérték ezeknek a közösségeknek az állapotát. Úgy fogalmazott: össznemzeti, nemzetpolitikai kérdésről van szó, népesedési, a magyarság jövőjét érintő kérdéseket kell tisztázni ahhoz, hogy ehhez tudják igazítani azt a támogatási rendszert, amelyet Magyarország az elmúlt években megerősített és átrendezett.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: munkabizottságot hozott létre a kabinet azzal a céllal, hogy összehangolja a Kárpát-medencei magyarokkal kapcsolatos kormányzati munkát.