Belföld
Széchenyi István: Mindenütt mint Herczeget fogadnak
Páratlan dokumentumok a sárospataki vendégkönyvben – 1. rész
Ismeretes, hogy a második világháború végén a hazánkat „felszabadító” orosz csapatoknak megtetszettek a sárospataki vár könyvtárának értékes könyvei (is), éppen ezért hadizsákmányként teherautóra rakták őket, majd meg sem álltak velük Moszkváig. De előtte még történt valami, ami ennek az írásnak a kiindulópontjául szolgált. A könyvekkel felpúpozott teherautó a vár hídjának elhagyása után olyan sebesen vette az éles kanyart, hogy rakományával együtt felborult, és nem kis időbe tellett, amíg a jármű újra használható állapotba került. Az összes kötetet is visszapakolták a teherautóra – egyetlenegy kivételével, amely a várárokba repült. Ezt a könyvet – amely a sárospataki vár vendégkönyve volt – a tolvajok ottfelejtették a földön!
Nem tudjuk, ki találta meg, ki volt az ismeretlen jótevő, aki belelapozva úgy gondolta, a vendégkönyvet vissza kellene juttatni a Windischgrätz családhoz, amely 1875 és 1945 között a vár utolsó tulajdonosa volt. Arról sincs tudomásunk, hogy milyen úton-módon és mikor került vissza a dokumentum Windischgrätz Vince kezébe, tény viszont, hogy ő őrizgette haláláig.
A meseszerű történet felcsigázta az érdeklődésemet, és elhatároztam, hogy megpróbálom megtalálni a vendégkönyvet. A szálak Windischgrätz Vince keresztgyerekéhez, Károlyi Lászlóhoz vezettek, aki „Vinci bácsiban” – ahogy az idős urat emlegették – a nagybátyját tisztelte.
Károlyi László a fóti kastélyban született 1931-ben. Tizenhárom éves volt, amikor az orosz csapatok 1944-ben elfoglalták Budapestet. Néhány órával a bevonulás után szüleivel Fótról Bécsbe menekült. Kalandos élete volt. Svájcban tanult, majd Peruban egy kávéültetvényt vezetett, később pedig Londonba költözött. Sosem reménykedett abban, hogy visszatérhet a családi kastélyba, de ötven év múltával, 1994-ben mégis így alakult. Átvette a Károlyi István Alapítványt, amely elsősorban az árva gyerekekre fordítja a figyelmet. Beköltöztek egykori otthonukba, amelyet a magyar állam ajánlott fel a számukra – halálukig. Húszéves harc után most restauráltatják a fóti és a füzérradványi kastélyt, és visszaállítják az épületeket eredeti pompájukba.
Kivételes pillanat volt, amikor Károlyi László a kezembe adta a nagyalakú vendégkönyv másolatát, amelynek eredetijét a Münchenben élő Anton Windischgrätz herceg őrzi.
„Mi Vinci bácsitól kaptuk meg a másolatot – mondta a nyolcvannégy éves Károlyi László –, pontosabban a legérdekesebb oldalakat.” A dokumentum nagyjából száz évet ölel fel, 1841 és 1943 között követhető benne a magyar történelem és a családok története. Keresztelő, elsőáldozás, bérmálás, esküvő, haláleset, örömteli és szomorú napok eseményei váltakoznak benne, melyeket rövidebb és hosszabb mondatokban és rajzokban rögzítettek. Természetesen vendégek is látogatták Sárospatakot, és alkalomadtán ők is beírták a nevüket az erre a célra szánt könyvbe.
Mindjárt a hetedik oldalon eláll az ember lélegzete, mert a „legnagyobb magyar”, Széchenyi István aláírását fedezi fel az 1846-os évszám mellett. Ez az az időszak, amikor a gróf minden erejét latba veti a Tisza-szabályozás érdekében. „…nem hihető, hogy egy Deus ex machina fogja vizeinket regulázni, utainkat mac-adamizálni, ’stb. ekép mondom, senki a’ tágas világon rajtunk segíteni nem fog, ha értelmi súlyunk ’s férfiúi tenyereink nem…” – írta 1831-ben a Világban.
Három alkalommal, 1845-ben, ’46-ban és ’47-ben kereste fel a Tisza-völgyet, illetve Tokajt, hogy elképzeléseinek érvényt szerezzen. A vendégkönyvben az aláírása fölött ez áll: „august 16ikán”. Tehát ezen a napon járt küldöttségével Sárospatakon, a második tiszai szervező körútja alkalmával. Augusztus 3-án Debrecenben, a Tisza-völgyi Társulat nagygyűlésén az egyik ellenzéki szónok bizalmatlanságának adott hangot, mire Széchenyi – mint naplójában olvasható – kirúgta maga alól az elnöki széket, és nem hagyta szó nélkül a megjegyzést. Munkatársa, Kovács Lajos így írt az esetről: „Soha sem őt, sem senki mást ily hatással beszélni nem hallottam. Mintha lelke legmélyén lett volna érintve, fenkölt önérzetének teljes fenségében szólott eldobva minden féket egyenlő szigorral a kormány és nemzete oktalanságáról.” Széchenyi beszédének vége pedig így hangzott Kovács tolmácsolásában: „»Feltártam előttetek lelkem minden gondolatát tartalék nélkül. Rajtatok a sor: ítéljetek és válasszatok. A haza sorsa kezetekben!« Ezzel megfordult s a háta mögötti szobába vonult. A terem zsúfolva volt… Ha a teremben marad, mindannyian lábaihoz borulnak. Ily hódításról fogalmam sem volt.”
A Tisza-völgyi Társulat ügyeiben teljes volt a diadala. „Széchenyi és kísérete Debrecenből rövid kerülővel augusztus 20-án érkezett Tisza-Dobra” – írja Mészáros Vince Széchenyi és a magyar vízügyek című, 1979-ben megjelent könyvében. A rövid kerülő során ejthette útba Sárospatakot, ahol nem először járt. Az eufória vihette őt és küldöttségének tagjait az ősi fészekbe, ahol boldogan írták be a nevüket a vár vendégkönyvébe, hogy százhetven évvel később elmerengjünk a kézjegyek felett.
Mert nem akármilyen küldöttség töltött – vélhetően vidám borozgatás és falatozás mellett – szép órákat Sárospatakon! Széchenyi aláírása mellé utólag valaki odabiggyesztette: „Meghaltál a hazára nézve 1848”. De lássuk csak a küldöttség tagjait: a „legnagyobb magyar” neve alatt az első kézjegy gróf Károlyi Györgyé (1802–1877). A Károlyiak egyik őse a reformkor legnagyobb formátumú alakjainak egyike, a „legnagyobb magyar” barátja, akivel sokat utazott Európában. A Tisza-szabályozás tevékeny intézőt, társulati elnököt talált benne. Folytatva a sort: gróf Szapáry Antal (1802–1883) szintén barátja volt Széchenyinek. Érdemeiért honvéd őrnaggyá léptette elő Görgey. Gróf Andrássy Gyula (1823–1890) példaképként tisztelte a „legnagyobb magyart”, akivel a Tisza-szabályozás során ismerkedett meg. A gróf felismerte a huszonhárom éves ifjú képességeit, és nagy jövőt jósolt neki: „…minden lehet belőle – írta –, még Magyarország nádora is.” A jóslat bevált: igaz, Andrássy Gyula nem lett nádor, de államférfi igen, a Magyar Királyság miniszterelnöke (1867–1871). Báró Vay Lajos (1803–1888) három időszakban is főispánja és helytartója volt Borsod megyének. Boronkay Albert (1801–1853) Zemplén vármegye teljhatalmú kormánybiztosa volt a szabadságharc alatt, az 1840-es évek közepétől vett részt vármegyéje folyószabályozási munkáiban mint az Ondava-Tapoly Szabályozási Társulat igazgatója. Világos után, kormánybiztosi tevékenysége miatt, az osztrák kormány zár alá vette javait, majd haditörvényszék elé állították. Első fokon a pesti császári-királyi rendkívüli hadbíróság felségárulásért és fegyveres lázadásban való részvételért 1850. augusztus 21-én kötél általi halálra és teljes vagyonelkobzásra ítélte. Az eredeti ítéletet másodfokon, kegyelmi úton hatévi várfogságra enyhítették. Boronkay börtöne épp a Rákóczi család egyik fő rezidenciája, Munkács vára lett, ahol 1853. június 28-án halt meg.
Kovács Lajos (1812–1890) 1846-tól volt Széchenyi közeli munkatársa, politikai harcostársa, és ebbéli tevékenységében vett részt a reformok kidolgozásában. A Tisza árvízvédelmi és folyószabályozási munkálatainak szervezője és vezetője. Amikor a gróf közlekedési miniszter lett, a vámügyi és vízépítészeti osztályok vezetését bízta Kovácsra mint egyik legbefolyásosabb miniszteri tanácsosára. Szalay Istvánról keveset tudunk. 1846. július 15-i keltezéssel ez olvasható Széchenyi naplójában: „…Vácra megyünk circa 50 perc alatt. – Tűz van ott… Szalayról levágják a ládát.” [Szalay István kocsijáról levágtak egy iratokat tartalmazó ládát. – A szerk.] 1847. március 7. „…Vásárhelyi [Pál, a szabályozási terv elkészítője 1846. április 8-án] meghalt. – Szalayt elvették tőlem…” Vásárhelyi szerepét Keczkés Károly (1799–1856) vízépítő mérnök és megyei táblabíró vette át, akinek az aláírását szintén megtaláljuk a hetedik oldalon.
A nevek sorában az utolsó: Sasku Károly (1806–1869) ügyvéd és mérnök, honvédszázados, illemtaníró, politikus és polihisztor, az MTA tisztviselője, 1846-ban a P. Paleocapa velencei építési igazgató mellé kirendelt szakértő a Tisza-szabályozási munkálatoknál, 1848-ban a Közlekedési Minisztérium tisztviselője. A szabadságharcban egy gerillacsoport szervezésével bízták meg, végül orosz fogságba került. Szabadulása után sokat szenvedett Pesten a rendőröktől.
Látjuk tehát, hogy nem akármilyen társaság kereste fel 1846 augusztusában a sárospataki várat: csupa jeles, nagy formátumú férfiú. Alighanem ez az egyetlen és párját ritkító dokumentum, amely a reformkor hírességeinek, közéleti embereinek együttes aláírásával ismerteti meg a 21. század magyar emberét! Nehéz a látványtól szabadulni, és a kézjegyek elindítják a kései utódokban a képzeletet. Sajnos a Sárospatakon töltött órákról gyakorlatilag semmit sem tudunk. Széchenyi naplója is üresen marad ezekben a napokban. Bárha sejtenénk, hogy miről társalogtak abban a várban, ahol II. Rákóczi Ferenc szelleme kísértett, ahová 1694-ben a feleségével beköltözött, s ahová 1708-ban a vezérlő fejedelem összehívta az országgyűlést.
Velkey Ferenc írta 2010-ben a Magyar Tudomány 12. számában Széchenyi Istvánról: „…ő még az 1840-es évek második felében is a »siker« emberének számított, akinek a tervei megvalósulnak. A népszerűsége természetesen nem volt állandó, de rendre sikerült visszanyernie a bizalmat. A Tisza-szabályozással többek között az volt a célja, hogy a kormány reformkészségét igazolva a »tisza-völgyi« nemességet megnyerje. Végül ezzel az üggyel kevésbé a kormányt, mint inkább önmagát népszerűsítette. Legalábbis ebben ért el nagyobb sikert. A második (1846-os) tiszai útját például joggal nevezte titkára »diadalmenetnek«, s a gróf is büszkén azt rögzítette: »mindenütt mint Herczeget fogadnak«.”
Ünnepélyes külsőségek között, 1846. augusztus 27-én az első nyom földet Széchenyi maga emelte ki. S ezzel kezdetét vette az a hatalmas munka, mely hivatva volt új világot teremteni a Tisza völgyében.
Folytatjuk