Belföld
Századvég: A túlnyomó többség továbbra is elutasítja az illegális migrációt
Szakértő: a magyarok árnyaltan látják a migráció kérdését +VIDEÓ
A június 20-a és 30-a között 2004 felnőtt részvételével készített felmérésben a migrációhoz kapcsolódó személyes tapasztalatok, illetve információk megszerzésének módját mérte fel.
Az eredmények azt mutatják, hogy minden negyedik megkérdezettnek volt saját vagy közeli hozzátartozóján keresztül személyes tapasztalata "irreguláris migránsokról". Az erről beszámolók mintegy háromnegyede negatívan nyilatkozott, minden tízedik válaszadó zaklatásról, inzultusról számolt be.
A személyes tapasztalattal rendelkezők közül tízből hatan véletlenül találkoztak migránssal, egyharmaduk személyesen is kommunikált velük, míg kétharmaduk a tapasztalt magatartás alapján alakította ki véleményét.
A Századvég kutatta az információszerzést is, az eredmények azt mutatják, hogy a magyar társadalom alapvetően a magyar nyelvű médiumokat használja a migrációs helyzet fejleményeinek követéséhez, minden hatodik válaszadó nyilatkozott úgy, hogy külföldi hírforrásokból is tájékozódik.
A válaszolók az Európai Uniótól elsősorban szigorú határvédelmet várnak el, ugyanakkor 71 százalékuk nem tartja elfogadhatónak a menedékkérők tagállamok közötti automatikus szétosztását.
Bár a kutatásban részt vevők 56 százaléka optimista a kibocsátó és a tranzitországok pénzügyi támogatásának hatékonyságát illetően, az így válaszolók 86 százaléka megfelelő nemzetközi együttműködést és felügyeletet tartana szükségesnek.
Szakértő: a magyarok árnyaltan látják a migráció kérdését
A Migrációkutató Intézet főigazgatója szerint a Századvég Politikai Iskola Alapítványnak az illegális bevándorlásról szóló legfrissebb felmérése arra mutatott rá, hogy a magyar társadalom "cizelláltan, árnyaltan" látja a migráció kérdését. Orbán Balázs az elmondta azt is, hogy a válaszadók körülbelül egynegyedének volt személyes tapasztalata a migránsokról, és háromnegyedük élménye kedvezőtlen volt. Ennek alapján megcáfolódni látszik, hogy azok "befogadóbbak vagy nyitottak az idegenekre", akiknek van személyes tapasztalatuk - emelte ki. A szakértő arról is beszélt, hogy a kutatás szerint a magyarok többsége szigorúbb határvédelmet vár, elutasítja a kvótarendszert és szorgalmazza a kibocsátó térségek "rendbetételét".