Belföld
Szabó Tünde: Félszáz település gazdagodik tanuszodával, tornateremmel
A létesítmények átadására többnyire az új tanév elején kerül sor
Szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a beruházások teljes mértékben kormányzati forrásból valósulnak meg, a helyi önkormányzatoknak nem kellett önerőt biztosítaniuk. "Sőt, a tanuszoda fenntartása sem jelent nekik terhet, mert a kormány magára vállalja az uszodák üzemeltetését is" - fogalmazott. Az átadások a következő hónapokban történnek meg, többnyire az új tanév elején, több helyütt pedig 2018 tavaszán.
Szabó Tünde hangsúlyozta, hogy a kormányzat változatlanul elkötelezett a tornaterem-építési és tanuszoda-fejlesztési beruházások mellett, amelyekre 17,7 milliárd forintot fordít.
A jövőben, a három éve elfogadott Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program második ütemében várhatóan további 26 tanuszoda és 20 tornaterem fog megépülni - tudatta a sportért felelős államtitkár.
"A fejlesztések célja, hogy a gyermekek szebb és jobb körülmények között tanulhassanak, valamint hogy megteremtsék a mindennapos testnevelés és az úszásoktatás feltételeit, több lehetőséget biztosítva ezáltal a rendszeres testmozgásra, sportolásra" - fűzte hozzá.
Az új tanévben komplett vadonatúj iskola öt településen épül meg, tanuszodát Borsodban és Pest megyében négy-négy, Szabolcsban három, Jász-Nagykun-Szolnok megyében és Fejérben kettő-kettő, Békésben, Baranyában, Hevesben, Hajdú-Biharban, Nógrádban, Veszprém megyében és Tolnában egy-egy, vagyis összesen 22 település kap. Új tornateremmel 13, tanteremmel pedig hat település gazdagodik.
Szabó Tünde szerint az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF) és a vizes világbajnokságon is megmutatta magát a magyar sport következő, reményekkel teli generációja.
A sportért felelős államtitkár a hétvégén Győrben, illetve Budapesten zárult kiemelkedő világeseményeket értékelve az MTI-nek szerdán úgy nyilatkozott, hogy "az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos elképzeléseink, programjaink helyességének egyértelmű bizonyítékát hozta az EYOF és a vizes vb".
A győri olimpiai esemény minden idők legeredményesebb magyar szereplésével ért véget, mivel az ifjú sportolók 13 arany-, 14 ezüst- és 14 bronzérmet szereztek, míg a vizes sportágak világbajnokságán három junior-világcsúcs és egy ezüstérem született Milák Kristóf jóvoltából, Németh Nándor pedig harmadik lett a 4x100-as gyorsváltóval.
Szabó Tünde kiemelte, hogy a vb-n a magyar csapatban a nagy legendák mellett már megjelentek az ifjú tehetségek is, ami rendkívül fontos, hiszen így biztosítható folyamatosan a magyar sport eredményessége.
"Az a sportágfejlesztési támogatási koncepció, amelynek keretében 2011-ben bevezettük a látvány-csapatsportágak, 2013-ban a 16 kiemelt sportág támogatási rendszerét, 2014-ben pedig létrehoztuk 20, most már 24 sportág számára a Felzárkóztatási Alapot, 2020-ra, 2024-re érik be. Hiszen ahhoz, hogy ezek eredményei a felnőtt korosztályban láthatók legyenek, 10-12 év szükséges" - jelentette ki az államtitkár, aki szerint a mostani sikerek egyfelől biztató előrejelzései a következő két olimpiai ciklusnak, másfelől pedig visszajelzések számukra és a szakma számára, hogy az utánpótlás-nevelés területén meghatározott irányvonalak mentén kell folytatni a megkezdett munkát.
"Az utánpótlás-nevelés területén működő programjaink célja, hogy a tehetségek az ország minden pontján lehetőségeket kapjanak a sport területén. Ennek érdekében egymásra épülő komplex utánpótlásprogram-struktúrát alakítottunk ki, amelyben már hatévestől egészen 23 éves korig tudjuk támogatni mind anyagilag, mind szakmailag a gyermekek, fiatalok sportpályafutását" - hangoztatta Szabó Tünde, kiemelve a Sport XXI. és a Héraklész-program jelentőségét.
"A vizes világbajnokság sportolói közül szinte mindenki héraklészesként kezdte, annak idején például Cseh László és Hosszú Katinka is. Az új tehetségek közül pedig - akik a vizes vb-n és az EYOF-on is bizonyítottak - szinte mindenki a Héraklész-program tagja, többek között a junior-világcsúcsot úszó Milák Kristóf is" - mondta az államtitkár.
Hozzátette, hogy a sikerekhez szükségesek a szakemberek is. Idén ezért bevezették az utánpótlás edző programot, amely kifejezetten az utánpótlásban dolgozók támogatásáról szól. "Célja, hogy ezeket a szakembereket az edzői pályán és itthon tartsa. A kiemelt edző programmal és a Gerevich-ösztöndíjjal együtt így vált teljes egésszé az edzők életút programja" - hangoztatta.
"A magyar kormány azon célkitűzése, hogy minél több rangos sportrendezvény házigazdája legyen, nagy lökést adhat fiatal sportolóinknak, hiszen ezáltal óriási lehetőségekhez jutnak: hazai közönség előtt versenyezhetnek, együtt hazánk és a világ legjobb sportolóival, ami a szakmai tapasztalatokon túl rendkívül motiváló is" - zárta nyilatkozatát a sportállamtitkár.