Belföld

Sorsközösség által kovácsolt barátság

„Európa szabadságért legtöbbet szenvedett nemzetei a lengyel és a magyar”

A lengyel-magyar történelmi barátságra emlékezve 1956-os szabadtéri kiállítást nyitottak a budapesti Városháza parkban, majd emlékülésen elevenítették fel a két nemzet történelmi együttműködését.

Lukasz Kaminski 20160630
Lukasz Kaminski, Szalay-Bobrovniczky Alexandra és Földváryné Kiss Réka a szabadtéri kiállításon, a Városháza parkban (Fotó: MTI - Máthé Zoltán)

„A magyar-lengyel barátság ma a keresztény Európa megőrzésének egyik legfontosabb pillére. Miként két ember kapcsolatát semmi sem mélyítheti jobban igaz barátsággá, mint az együtt átélt sorsfordító események és az együtt megvívott harcok, úgy két nemzet barátságát is sorsközösséggé kovácsolja a hasonló történelem, a közös cél és a közös küzdelem – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök abban a köszöntőlevelében, amelyet a szabadtéri kiállításmegnyitó utáni emlékülésen olvastak fel. Szerinte egyszerre kell emlékezni a kommunista diktatúrák uralmának sötét időszakára, az áldozatokra, de a jóra is, a bátorságra, a becsületre és az életmentő segítségre.

A tanácskozást megnyitó Gulyás Gergely parlamenti alelnök arról beszélt, Európa két, szabadságáért legtöbbet szenvedett nemzete a lengyel és a magyar, a két társadalom többsége „elszenvedni volt kénytelen a rabságot, de nem volt hajlandó elfogadni a hazugságot”. Emlékeztetett, az 1956-os forradalmat és szabadságharcot a poznani felkelés inspirálta.

Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Budapest főpolgármester-helyettese a Városháza parki kiállításmegnyitón azt mondta, Európában is páratlan érték a lengyel és a magyar nemzet közötti összetartozás, ami a huszonegyedik század történelmi viharain is át fog segíteni bennünket. Lukasz Kaminski, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének elnöke szerint az emlékezés kötelezettséggel is jár, nem szabad elfelednünk, hogy mivel szemben léptünk fel a szabadságért, az igazságért, az emberi méltóságért, hiszen ez is az 1956-os ősök testamentuma, amelyet a ma élőknek be kell teljesíteniük. A Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke, Földváryné Kiss Réka rámutatott, 1956 a szovjetellenes antikommunista ellenállás és a reálpolitikát is felülíró szabadságvágy egyetemes jelképévé vált a vasfüggöny mindkét oldalán.