Belföld

Sajgó sebekre emlékeztek a Tokaji Országzászló Emlékműnél

Történelmi helyszínen, az 1934-ben épült és 2013-ban újjáavatott monumentális országzászlónál tartottak Trianon megemlékezést Tokajban. A trianoni békediktátum 95. évfordulóján történteket a történelmi egyházak képviseletével, csendesen idézték fel csütörtök délután, a visszaemlékezést csak a tárogató bús hangja törte meg időnként.

Tokaj-hegyalja fővárosában, hazánk egyik legmonumentálisabb országzászlójánál emlékeztek a békediktátum évfordulójára a helybéliek, a fájó múltat megidéző beszédeket tárogató hangja, és a történelmi egyházak képviselőinek ökomenikus imája tett még emelkedettebbé. Simon Csaba, a Tokaji Országzászló Egyesület elnöke a nemzeti összetartozás napján gróf Apponyi Alberttől idézett. Miképp mondta, „… az ország e szerencsétlen középső része, elszakítva határaitól meg lenne fosztva szén-, érc,- és sóbányáinak legnagyobb részétől, épületfájától, olajától, földgázforrásától, munkaerejének jó részétől, alpesi legelőitől, amelyek marhaállományát táplálták. Ez a szerencsétlen középső rész meg lenne fosztva a gazdasági fejlődés minden forrásától és eszközétől.”

Mi váltotta ki ezt a különös szigorúságot Magyarországgal szemben?- tette fel ugyanazt a kérdést, ami Apponyi gróftól is elhangzott kilenc és fél évtizede a békekonferencián. Simon Csaba emlékeztetett, Trianonban akkor senki nem adott választ gróf Apponyi Albert kérdéseire, de ami legalább ekkora probléma, hogy ez a kérdés máig megválaszolatlan maradt. A térség országgyűlési képviselője, Mengyi Roland arról beszélt, hogy „amikor az ember Trianonra gondol, zavar keletkezik a szívében és a gondolataiban. Érzi, hogy hiányzik valamiféle magyarázat és dühöt, csalódást, haragot érez, tehetetlenség feszíti szét. Mindenki igyekszik választ és persze megoldást keresni még most is, 95 évvel a tragédia után.”

A térség országgyűlési képviselője a nemzeti összetartozás napját két dolog miatt is rendkívül fontosnak tartja, mint mondta, e két szempont szerint érdemes tekinteni rá. „Az egyik a gyász, a másik a másik a történelmi tanulságok levonása”- mutatott rá a képviselő, majd arról beszélt milyen feladatai vannak ennek kapcsán az egyénnek, a helyi közösségeknek és a senkiről le nem mondó magyar államnak. A monumentális emlékműnél idén is a Tokaji Országzászlóért Egyesület és a Tokaji Polgári Körök Egyesület szervezett csendes, békés megemlékezést.