Belföld

Rogán Antal: Ha Magyarország érdekéről van szó, az ellenzékre nem lehet számítani

Kósa Lajos szerint a kvóta elleni harc folytatódik

Rogán Antal nem tekinti kudarcnak, hogy kedden a parlament nem támogatta Orbán Viktor miniszterelnök alaptörvény-módosítási javaslatát, de az eredmények láttán úgy véli, hogy az ellenzék nem Magyarország érdekeit tartja szem előtt.

A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szerda reggel a TV2 Mokka című műsorában elmondta: ma Magyarország érdeke az lenne, hogy mielőtt a kötelező betelepítési kvótáról megszületik az európai parlamenti döntés, legyen Magyarországon olyan hatályos jogi szabályozás, amelyik megtiltja a kötelező betelepítési kvóta alkalmazását.

Rogán Antal szerint az európai kormányok túlnyomó többsége „rosszul csinálja", amikor bevándorláspárti politikát folytat, mert az emberek nem ezt szeretnék.

Hangsúlyozta, a magyar kormánynak folytatni kell a küzdelmet. "Ott leszünk az európai kormányfők ülésén és ott küzdeni fogunk a kvóta ellen" - mondta. Orbán Viktor arra készül, hogy ha a bizottság az Európai Tanács ülésén benyújt egy ilyen javaslatot, megvétózza - közölte Rogán Antal.

Rogán Antal szavai szerint kedden kiderült, "ha Magyarország érdekéről van szó, akkor az ellenzékre nem lehet számítani".

Felidézte, hogy Vona Gábor, a Jobbik elnöke áprilisban még azt mondta neki a parlamentben, hogy aki nem szavazza meg alaptörvény-módosítást - amelyet akkor éppen ők kezdeményeztek -, az hazaáruló. Ebből szempontból nem különböznek az MSZP-től, ugyanis a pártot vezető Molnár Gyula a kvótareferendum előtt azt mondta neki, hogy a népszavazás felesleges, de parlamenti döntés kell, aztán napokkal később már egészen más volt a véleménye.

Rogán Antal közölte, bízik abban, hogy „legalább néhány képviselő lesz, aki belátja, hogy az emberek akaratának megfelelően érdemes lenne módosítani az alaptörvényt". A kedden nem támogatott módosítás szövegén nem érdemes változtatni, abban egyetértés volt a parlamenti pártok között - jegyezte meg.

Kósa Lajos szerint az ellenzék számára kizárólag a saját pártpolitikai szempontjaival törődik. A Fidesz frakcióvezetője hozzátette, hogy decemberben az Európai Tanács ülésén tovább küzdenek a kvóta ellen.

Azzal kapcsolatban, hogy a Jobbik a letelepedési kötvény megszüntetéséhez kötötte az alaptörvény-módosítás támogatását Kósa Lajos azt mondta: a Jobbik "összekeveri a szezon a fazonnal". A kvótaprobléma a migrációval, a letelepedési kötvény vásárlása az állam külső finanszírozásával kapcsolatos, semmi köze a kettőnek egymáshoz - mondta, majd kifejtette: a letelepedési kötvény vásárlója öt év tartózkodási engedélyt vesz, és egyébként hitelezi a magyar államot, olyan mint amikor albérlőt fogadunk.

Kósa Lajos a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában is azt hangsúlyozta, hogy Magyarország védelmében, a kvóta elleni harcban csak a kormánypártokra lehet számítani, senki másra.

Az ellenzék nincs tisztában a demokrácia szabályaival
Magyarország védelmében az emberek csak a KDNP-re és a Fideszre számíthatnak, az ellenzék a demokrácia legelemibb szabályaival sincs tisztában - értékelt később a nap folyamán Kósa Lajos. A fideszes politikus szerint az ellenzék figyelmen kívül hagyta 3 millió 360 ezer ember véleményét, és "mondvacsinált, hazug indokokkal" próbálta menteni a helyzetet. Megjegyezte: Vona Gábor Jobbik-elnök "egy gyékényre" került Gyurcsány Ferenc DK-elnökkel és a szocialistákkal. 

Ezzel nemzeti sorskérdésben ismétli magát a történelem, hiszen Vona Gábor a kettős népszavazást sem szavazta meg korábban, mert "nem ért rá" - mondta, kijelentve: az ellenzék felelőtlen és komolytalan, így "még egy mókus őrsöt sem lehet vezetni", nemhogy parlamenti pártot.
Elmondta azt is, hogy az igazságügyi miniszter megvizsgálja az alaptörvény sikertelen módosítása után kialakult helyzetet, a sarkalatos és a ratifikált nemzetközi jogszabályokat, továbbá azt, hogy azoknak milyen következményeik vannak a kötelező betelepítési kvótával szembeni fellépésben.    
Példaként hozta, hogy van olyan átültetett nemzetközi jogszabály, amely tiltja a népesség tömeges lakóhely-változtatását és a kormányokat az ez elleni fellépésre kötelezi.
Ebben a kérdésben - azaz a tömeges lakosságáttelepítésben - várják az Alkotmánybíróság állásfoglalását is, amelyet az ombudsman kért - tette hozzá.
Kósa Lajos ugyanakkor megjegyezte: az alaptörvény módosítása lett volna a legerősebb eszköz. Értékelése szerint az ellenzéknek nem a szöveggel volt problémája, hiszen az összegző módosító javaslat megkapta a nagy kétharmadot, a zárószavazás egy "primitív, szűklátókörű pártpolitikai számítás" eredménye.
A Fidesz frakcióvezetője egyúttal gratulált Donald Trumpnak, az amerikai elnökválasztás győztesének, továbbá a republikánus pártnak, amely mind a kongresszusban, mind a szenátusban többséget szerzett. Kiemelte: az Egyesült Államokban az egyik legfontosabb kampánytéma a migráció kezelése volt, és úgy látszik, az amerikai választók nem a bevándorlás támogatása, hanem okainak felszámolása mellett foglaltak állást.  Ebből mindenki érthetett - fogalmazott, hozzátéve: az első hasonló lépés a Brexit volt.
Kitért arra is, hogy a közelgő osztrák választásnak is a migráció az egyik legfontosabb témája. Egyúttal viccnek nevezte, hogy a világ egyik leggazdagabb országában kétszer kellett elhalasztani a voksolást, mert "nem ragadnak a borítékok". Ilyen Magyarországon nem fordulhatna elő - vetette fel.

Kósa Lajos üdvözölte, hogy egyre többen vallják magukénak azt az elvet, hogy nem a bajt kell idehozni, hanem oda kell vinni a segítséget, ahonnan az emberek jönnek. Egyúttal kétségeket fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy ha a világ 20 legfejlettebb országához tartozó 15 ország elhatározza magát, hogy segíteni akar, akkor nem tud. A frakcióvezetőt kérdezték a letelepedési kötvényekről, amelyre válaszul kifejtette, hogy a konstrukció jó és szükséges volt, most azonban szerinte felesleges. 

 A Jobbik vizsgálóbizottságra vonatkozó felvetését ostobaságnak minősítette, mert mint mondta, a kötvények bevezetéséről a gazdasági bizottság döntött, amely állandó parlamenti bizottság. 

Az ellenzéki párt még nem érti a Ház működését - vélekedett. A szintén a Jobbik által kezdeményezett ötpárti egyeztetésre pedig azt mondta: nem mennek el, a kötvényekről szóló összes kérdés szóba került az alaptörvény módosításával összefüggő egyeztetéseken.

Megkérdezték arról is, hogy tervezik-e újra az alaptörvény-módosítást. Kósa Lajos azt válaszolta: a hazai és az európai politikai helyzet alakulásától is függ a kérdés, most még nem lehet megítélni. 
Franciaországban kicsi az esélye, hogy a baloldal nyerjen, változnak az EU politikáját meghatározó erőcsoportok, és a kvóta ügyében is lehetnek fordulatok - közölte. Arra a kérdésre pedig, hogy a kormánypárt gondolkodik-e előrehozott választásban, leszögezte: nem tud ilyenről, és hülyeség is lenne, mert nem szabad öt hónapra megbénítani az országot ebben a helyzetben.