Belföld

Rétvári Bence széleskörű egyeztetést sürget a közoktatásról

A civil közoktatási platform törvénytervezetet dolgozna ki

Minél szélesebb körben kell egyeztetni a közoktatásról - hangsúlyozta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. A civil közoktatás platform munkacsoportot hoz létre egyebek között a tiltakozó akciók összehangolására, valamint egy közoktatási és szakképzési törvénytervezet kidolgozására.

A legnagyobb szakszervezetek mellett a szülők és a diákok, a tanulók leendő munkaadóinak képviselőivel éppúgy tárgyalnak, mint a Magyar Rektori Konferenciával, a magyar Tudományos Akadémiával és a Magyar Művészeti Akadémiával, a nemzetközi kitekintés érdekében pedig az OECD illetékeseivel is tárgyalnak a megbeszéléseken – jelezte Rétvári Bence az M1 aktuális csatornán.

Mint mondta, biztos abban, hogy a Köznevelési Kerekasztal „az a hely, ahol aki részt vesz, az része lesz a döntéseknek”.

Az államtitkár szerint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) szervezeti átalakításairól várható a leggyorsabb megegyezés, ugyanakkor vannak pontok, ahol a kormányzat nem kíván változtatni; ezek között említette az állami intézményfenntartást és az ingyenes tankönyvellátást.

Rétvári Bence megjegyezte: idén harmincnégymilliárd forintot fordít a kormányzat a pedagógus életpályamodell bevezetésére, „de ezen túlmenő bérkövetelésekről már nem tudunk tárgyalni”.

A civilek hangsúlyozták: nem kívánnak részt venni a kerekasztal munkájában

Az ötven oktatási szakmai szervezet, szakszervezet és tiltakozó mozgalom részvételével kedden Budapesten megalakult civil közoktatási platform közölte, hogy a platformhoz csatlakozó szervezetek támogatják a pedagógus sztrájkbizottság huszonöt pontos, valamint a Tanítanék mozgalom négy pontos követeléslistáját. Hangsúlyozták, hogy nem vesznek részt a kormány által létrehozott köznevelési kerekasztal munkájában, de érdekeltek a kormánnyal folytatott nyílt, minden érdekelt bevonásával folyó tárgyalásokban.

Az alakuló ülés döntését ismertetve azt írták, a platformhoz csatlakozó szervezetek létrehoznak egy munkacsoportot a tiltakozó akciók összehangolására, az akut problémák gyors megoldását célzó azonnali követelések összegzett listájának elkészítésére, továbbá egy hosszú távú alternatív közoktatási stratégia, valamint egy közoktatási és szakképzési törvénytervezet megalkotására.

A fórum keddi budapesti ülésének első fél órája volt a sajtó számára nyilvános.