Belföld
Részlegesen behívják az önkéntes műveleti tartalékos katonákat
Tállai: hatvan milliárdos terhet jelent a bevándorlás
Közleményük szerint az éves behívási terveknek megfelelően a Magyar Honvédség kötelékében jelenleg is több mint száz önkéntes tartalékos katona teljesít szolgálatot. A tömeges migráció okozta válsághelyzetben azonban a tartalékosok az eddigieknél is nagyobb létszámban kapják meg behívójukat.
A HM azt írta: elsősorban azoknak az aktív katonáknak a laktanyán belüli feladatait látják majd el, akik már huzamosabb ideje az ideiglenes biztonsági határzár, illetve a Határozott Fellépés 2015 elnevezésű gyakorlat feladataiban vesznek részt.
Az önkéntes műveleti tartalékos katonák a határ mentén zajló munkálatok során a rendészeti feladatok kivételével minden egyéb tevékenységbe is bevonhatók - olvasható a HM közleményében.
A Magyar Honvédség önkéntes tartalékos rendszere két részből tevődik össze, a védelmi és műveleti tartalékosokból. Az őrzés-védelmi feladatokra rendszeresített, kétezres létszámban megjelölt védelmi tartalékos keret szinte mindig teljesen fel van töltve. Az önkéntes műveleti tartalékosok száma is meghaladja a három és fél ezret.
Simicskó István honvédelmi miniszter a Magyar Idők múlt szombati számában úgy nyilatkozott: a múlt hét végéig már 4300 magyar katona teljesített szolgálatot a déli határnál.
A miniszter a lap szombati számában megjelent interjúban legfontosabb feladatként jelölte meg a műszaki határzár kiépítésének felgyorsítását, és ezzel indokolta a térségben lévő katonák létszámának növelését is. Fontosnak ítélte a határzár élőerős védelmét annak érdekében, hogy jogkövető magatartásra lehessen bírni az illegális bevándorlókat, és hatékonyabban lehessen fellépni az embercsempészbandák ellen.
Simicskó István szerint meg lehet oldani, hogy a határzár mentén elég ember legyen, és jelezte: meg kell vizsgálni - és ha lehet, ki kell aknázni - a tartalékos rendszerben rejlő erőforrásokat is.
Tállai: 60 milliárd forintos terhet jelent a bevándorlás
Tállai András nemzetgazdasági államtitkár közlése szerint az idei költségvetésnek várhatóan 60 milliárd forint kiadást jelent majd a bevándorlási hullám. A kormány képviselője erről szombaton, az M1 aktuális csatornának nyilatkozva beszélt, hangsúlyozva, hogy a többletkiadásokat a büdzsé tartalékából fedezik. Az államtitkár kiemelte, az ország határainak védelmét nem befolyásolhatják gazdasági szempontok, így arra szükség esetén készek több forrást felszabadítani. Tállai András emlékeztetett arra is, hogy az adóhatóság a napokban tette közzé a múlt évről készült adóbevallások összesítését, amelyből kiderül, 2014-ben kiugróan teljesített a magyar gazdaság. Szintén ezt támasztja alá a 3 százaléknál nagyobb gazdasági növekedés, valamint a munkavállalók számának 4 millió fölé emelkedése - tette hozzá. Az államtitkár kitért arra is, hogy 1,1 millióan éltek a családi adókedvezmény lehetőségével, az állam 233 milliárd forintról mondott le a gyermeket nevelő szülők érdekében.
HM: többségében olyan önkénteseket hívnak be, akik korábban katonaként szolgáltak
Többségében olyan önkéntes műveleti tartalékost hívnak most be, akik korábban a Magyar Honvédségben teljesítettek katonai szolgálatot - közölte a Honvédelmi Minisztérium az MTI megkeresésére azt követően, hogy a tömeges migrációs helyzet miatt Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnökének javaslatára Simicskó István honvédelmi miniszter elrendelte az önkéntes műveleti tartalékos katonák részleges behívását.
Az önkéntes műveleti tartalékosok elsősorban azokat a hivatásos és szerződéses katonák feladatait látják majd el, akik az Ideiglenes Biztonsági Határzár, illetve a "Határozott Fellépés 2015" elnevezésű gyakorlat feladataiban vesznek részt. Az MTI kérdésére kitértek arra is: mostanáig a Magyar Honvédség mintegy 3800 emberrel kötött önkéntes műveleti tartalékos szolgálatra szóló szerződést. Jelenleg mintegy négyszázan töltik - előírás szerinti - tényleges katonai szolgálatukat, közülük háromszáz újonnan szerződött tartalékos kiképzésen vesz részt. A behívandó létszámokat alapvetően a katonai szervezetek igényei határozzák meg - írta a HM.
Benkő Tibor vezérkari főnök az M1 aktuális csatorna műsorfolyamában szombaton elmondta, hogy mintegy ötszáz behívóparancsot küldenek ki. Mint kifejtette: név szerint, meghatározott beosztásokra kívánnak behívni önkéntes műveleti tartalékosokat, elsősorban olyanokat, akik korábban katonaként szolgáltak. A laktanyákban a hosszan tartó határ menti munkálatok idején is adottak a mindennapi feladatok, amelyeket el kell látni.
A tartalékosokat ezen laktanyai feladatok ellátására hívják be. Ahol megoldható, ott a helyőrséghez közel lakó volt katonákat hívják be, így ők mindennap haza is járhatnának. Ahol ez nem megoldható, ott a laktanyákban szállásolják el a tartalékosokat - mondta vezérezredes.
A honvedelem.hu szombaton közzétett cikkében azt írta: péntek hajnalra már több száz katona dolgozott a magyar-horvát határ mentén létesítendő műszaki zár építésén. Napközben mintegy ötszázan települtek át az ország délnyugati részébe, a hétvégén pedig további hétszáz katona érkezése várható. Mint írták: Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnöke péntek délután találkozott azokkal a katonákkal, akik a határzár magyar-horvát határon lévő szakaszát építik. A Sárok település külterületén dolgozók a vezérkari főnöknek elmondták: többen közülük már részt vettek a magyar-szerb határon elkészült műszaki zár építésében is, onnan érkeztek a magyar-horvát határra.
A honvédségi portál tudósítása szerint a "katonák rendkívül nehéz, átszegdelt terepen végzik munkájukat", péntek délutánra mégis már több mint húsz kilométer hosszan elkészültek a műszaki zár első vonalával, a háromsornyi drótakadály felállításával. A feszített határidő miatt a munkát éjszaka is folytatják. Benkő Tibor szerint a "katonák minden elismerést megérdemelnek, becsülettel és tisztességgel helytállnak" - idézte a portál a vezérkari főnök szavait.
M1: feltehetően megtalálták a röszkei zavargások egyik résztvevőjét
A Terrorelhárítási Központ (TEK) emberei elvittek egy bevándorlót Győrből, aki feltehetően részt vett a szerdai röszkei zavargásokban - hangzott el szombaton az M1 aktuális csatorna műsorában. A helyszínről beszámoló tudósító azt mondta, Győrben reggel óta mintegy ezer migráns várakozott a vasútállomáson, hogy továbbutazhasson Hegyeshalomba. Egy óra körül megjelentek a TEK emberei, és kiemeltek egy férfit a várakozók közül, aki feltehetően a szerda délutáni röszkei atrocitások résztvevője volt - tette hozzá.
Hat gyanúsított előzetes letartóztatását rendelték el a röszkei zavargás miatt
Hat gyanúsított előzetes letartóztatását rendelték el a Szegedi Járásbíróság nyomozási bírási szombaton a röszkei közúti átkelőnél szerdán történ tömegzavargás miatt - tájékoztatta a Szegedi Törvényszék szóvivője az MTI-t.
Juhászné Prágai Erika elmondta, három gyanúsított esetében házi őrizet elrendelését látta szükségesnek a bíróság, amely helyéül a kiskunhalasi őrzött szállást jelölték ki. Két szabadlábon védekező gyanúsított nem jelent meg a bíróság előtt, így esetükben nem született határozat. A kényszerintézkedések elrendelésére a gyanúsítottak szökése vagy elrejtőzésének veszélye miatt volt szükség, egy esetben pedig úgy látta a nyomozási bíró, hogy a terhelt szabadlábon hagyása veszélyeztetné a bizonyítást - tudatta a szóvivő.
Az ügyészség a tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépésének bűntette miatt indult eljárásban kezdeményezte az előzetes letartóztatás vagy a házi őrizet elrendelését. A bíróság döntése ellen valamennyi gyanúsított és védő fellebbezést jelentett be, így a határozatok nem jogerősek.
Kiürült Horgos
Teljesen kiürült a röszkei határátkelőhely szerb oldala, azt a valamivel több mint száz migránst, aki még arra várt, hogy kinyíljon a határkapu, és átkelhessen Magyarországra, buszokkal a szerb-horvát határ melletti Sidre szállították. A migránsokat a szerb rendőrök kora délután a buszok felé irányították, így a két horgos-röszkei átkelőnél már csak a szeméthalmok emlékeztetnek az utóbbi napok tömegeire.
A szerb rendőrök feltehetőleg azért intézkedtek, mert pénteken Nebojsa Stefanovic belügyminiszter bejelentette: országa készen áll arra, hogy újra megnyissák a Szerbia és Magyarország közötti határátkelőket, és erről tárgyalni fog magyar kollégájával is. Kora délután az áteresztőpontnál is csak ketten várakoztak. Eközben Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök üzenetben emlékeztette Orbán Viktor miniszterelnököt a Belgrád és Budapest közötti autópálya megnyitásának fontosságára, és reményét fejezte ki, hogy ez mihamarabb megtörténik.
Szerb sajtóértesülések szerint szombaton lezárták a Horvátország felé vezető sidi határátkelőhelyet, így jelenleg ott nem tudnak átjutni a migránsok.
A korábban várakozók (körülbelül ötvenen) abban reménykednek, hogy kinyitják a határt. Úgy értesültek ugyanis, hogy hiába mennének Horvátország felé, a szlovén hatóságok blokkolták a határt, így nem tudnak továbbmenni Ausztriába. Inább kisebbfajta sátortábort alakítottak az autópálya szomszédságában található belépési pont bejáratánál.
Most már segélyszervezetek sem tartózkodnak a határnál.
Köszönet és pluszpénz a migránsokat szállító autóbuszvezetőknek
A magyar kormány köszönetet mondott a Volán társaságoknak a migránshelyzet kapcsán elvégzett többletfeladatokért - közölte a Dél-Dunántúli Közlekedési Zrt. szombaton az MTI-vel. A magyar kormány elismerte, hogy a közlekedési központok munkatársainak áldozatos és kitartó munkája nagymértékben hozzájárult a bevándorlási krízis okozta helyzet hatékony kezeléséhez, a társaságok munkavállalói ebben a kiélezett helyzetben is nagyszerű munkát végeztek. A VOLÁNBUSZ Zrt. szeptember 4-én 64 autóbusszal vett részt a szokásos napi rendszerességű szállítást jelentősen meghaladó mozgósításban, amely a járművezetőktől jelentős többlet erőfeszítést igényelt. A rendkívüli helyzetben és körülmények között végzett feladatban részt vevő autóbuszvezetőknek, illetve a háttérmunkát végző szervező munkatársaknak - összesen 74 dolgozónak - valamennyi Közlekedési Központ a társasági szabályoknak megfelelően plusz járandóságot fizetett ki.
A zákányi vasútállomáson újabb, ezernél több menekült vár vonatra
A zákányi vasútállomáson szombat délelőtt ezernél is több menekült várakozott a sínek mellett ülve - az MTI információi szerint Nagykanizsáról értük jövő - vonatra. A rendőrségi sorfallal körülvett emberek - többségében fiatal férfiak - nyugodtan várakoznak - tapasztalta az MTI helyszínen lévő tudósítója.
Jankó Szabolcs (Fidesz-KDNP), a valamivel ezer feletti lakosú Zákány polgármestere szombaton az MTI érdeklődésére elmondta: a migránsok többsége éjszaka a vasúti sínek mellett, illetve a zöldhatáron jött át Horvátországból.
A még pénteken érkezett, Zákányban maradt menekültek egy részét éjfél után már elvitték vonattal a településről - mondta a polgármester. Korábban mintegy ezer ember gyalog indult el Nagykanizsára, ahonnan a regisztrációs pontokra szállították őket. Közölte: az előző nap érkezettek közül néhány százan ott maradtak éjszakára, de közben újak "szivárogtak be" a határon, és azóta is folyamatosan érkeznek.
A többség a pályaudvaron várja a vonatot, de a közeli sportpályán is sokan vannak - közölte a somogyi falu vezetője, aki arról is beszámolt, hogy pénteken a faluban "volt egy kis riadalom, amikor a semmiből megjelent" mintegy 1500 menekült átvonult a településen, de mostanra normalizálódott a helyzet. A faluban nyugalom van, folyamatosan tájékoztatják a helybelieket.
A DK az EBESZ-hez fordul az újságírók röszkei bántalmazása miatt
A Demokratikus Koalíció (DK) az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) médiabiztosához fordul az újságírókat ért szerdai röszkei bántalmazás miatt. Kakuk György, az ellenzéki párt elnökségi tagja szombaton az MTI-nek nyilatkozva elmondta, a rendőrök szerdán egy szlovák, egy svájci, egy lengyel és egy ausztrál újságírót, valamint egy teljes szerb TV-stábot vertek meg Röszkén. "A kormány először arról beszélt, hogy az újságírók rossz helyen voltak, ma már a rendőrséggel együtt tagadnak le mindent" - fogalmazott a politikus, aki szerint hasonló eset egyik uniós országban sem történhetett volna meg. A DK elnökségi tagja közölte: több felvétel bizonyítja, hogy a menekültek szerdán békésen, rendőri invitálásra indultak át a röszkei határátkelő kapuján. Az újságírók tehát azért voltak ott, mert a békés átkelést filmezték, nem tudhatták, hogy a rendőrök figyelmeztetés nélkül támadnak majd az ártatlan civilekre - mondta Kakuk György, majd megjegyezte, minden megvert újságíró arról számolt be, hogy mikrofon vagy kamera volt a kezében, ezért a rendőrök számára is egyértelmű kellett legyen, hogy a sajtótól vannak. Kiemelte, elfogadhatatlannak tartják, hogy a kormány az "állami cenzúra és az újságírók felvételeinek töröltetése után már könnygázzal és gumibottal harcol a hiteles tájékoztatás ellen".
Fidesz: a baloldal folyamatosan tagadja a migrációs válságot
Németh Szilárd, a Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint a baloldali politikusok - köztük kiemelten Gyurcsány Ferenc - folyamatosan tagadják a migrációs válságot, és lázítják a kötelességüket végző magyar katonákat és rendőröket. A kormánypárti politikus szombaton Budapesten tartott sajtótájékoztatóján arra kérte ellenzéki képviselőtársait, hogy "induljanak ki a valóságból", és gondolják át cselekedeteiket, mert ha továbbra is tagadják a migrációs válság létét, az "súlyos politikusi felelősség". Hozzátette: hétfőn a parlamentben a kétharmados támogatottságot igénylő törvényeknél ki fog derülni, hogy a baloldal a magyar emberek érdekét tartja-e szem előtt. Németh Szilárd emlékeztetett, hogy a nemzeti konzultáción - amelyre több mint 1,1 millióan válaszoltak - 80-85 százalékos többséggel kérték az emberek az ország határainak védelmét, biztonságunk fenntartását.
Tizenegy gyanúsított letartóztatását és házi őrizetét kezdeményezte az ügyészség a röszkei tömegzavargás miatt
Tizenegy gyanúsított letartóztatását és házi őrizetét kezdeményezte a Szegedi Járási Ügyészség a röszkei közúti átkelőnél történt tömegzavargás miatt - tájékoztatta a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője szombaton az MTI-t.
Szanka Ferenc közölte, hat gyanúsítottal szemben előzetes letartóztatás, öt ember ügyében a házi őrizet (esetükben ez a befogadóállomást jelenti) elrendelésére tett indítványt az ügyészség a tömegzavargás részvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépésének bűntette miatt indult eljárásban.
Egy őrizetbe vett férfi esetében több más, súlyosabb bűncselekmény elkövetésének gyanúja is felmerült, ennek tisztázása a további nyomozás feladata. A röszkei közúti átkelőnél szerda délután történtek miatt 18 ember ellen indult eljárás, közülük három külföldi újságíróval szemben a rendőrség megszüntette a nyomozást.
Nézőpont Intézet: erős és egységes politikai vezetés kezelheti a válságot
A Nézőpont Intézet szerint csak az erős, stabil és egységes politikai vezetéssel rendelkező országok tudnak hatékonyan reagálni a migrációs válságra, hiszen csak itt tudnak megfelelő szabályozásokat alkotni és azokat következetesen betartatni. Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője szombaton, az M1 aktuális csatornán nyilatkozva úgy fogalmazódott, az elmúlt egy hétben beigazolódott minden, amiről a magyar kormány beszélt az előző fél évben, továbbá az is, hogy Horvátország és Szlovénia nem készült fel a jelenlegi helyzetre. Kiemelte, a térségben kooperációra és a határok megerősítésére lett volna szükség, azonban ez a környező országokban belpolitikai okokból nem történt meg, így Magyarország maradt a térség egyetlen olyan állama, amely meg tudja védeni a schengeni határokat. Fodor Csaba közölte: a magyar kormánynak igaza van abban, hogy a külső határok megerősítése mellett a tranzitországokat is támogatni kell. Ehhez azonban uniós támogatásra lenne szükség, nem pedig a határaikat megerősítő országok démonizálására - tette hozzá.
Szombat reggelig a rendőrség további 45 migráns bíróság elé állítását kezdeményezte határzár tiltott átlépése miatt. Ügyükben soron kívül, gyorsított eljárásban dönt a Szegedi Járásbíróság - tudatta a csoportvezető ügyész.
Migránsok egy csoportja szerda délután döntötte be a kaput a röszkei közúti határátkelőnél, és megpróbáltak bejutni Magyarországra. A köveket, fadarabokat, palackokat dobáló embereket a rendőrség könnygázzal és vízágyú bevetésével visszaszorította, és visszaállította a kerítést.
Újra megnyitották az ásotthalmi határátkelőhelyet
Szombaton délelőtt újra megnyitották az Ásotthalom-Királyhalom (Backi Vinogradi) határátkelőhelyet - tájékoztatta a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-t. Szenti Szabolcs elmondta, az utasok naponta 7 és 19 óra között vehetik igénybe az átkelőt. A röszkei autópálya- és a röszkei közúti határátkelőhely továbbra is zárva van - közölte az őrnagy.
A magyar-szerb határon azt követően kellett lezárni a három átkelőt, hogy a hét elején jogszabályváltozások és a határőrizet szigorítását követően migránsok ezeken keresztül próbáltak magyar területre jutni. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója azt tapasztalta, hogy egyelőre csak néhány autó várakozott ki- és belépésre az ásotthalmi határátkelőnél szombaton délelőtt 10 órakor.
A rendőrség a helyszínen azt közölte, hogy a határátkelő csupán személyforgalmat fogad, magyar, szerb és uniós viszonylatban. Ez azt jelenti, hogy más ország polgárai, illetve a teherautók nem kellhetnek át ezen a határátlépőn. A hatóság tájékoztatása alapján a határátkelőt a helyszíni állapotoktól függően bármikor újra lezárhatják.
PM: a kormány magyarázza meg tragikomikus intézkedéseit!
A Párbeszéd Magyarországért (PM) a miniszterelnöktől és a belügyminisztertől vár válaszokat arra, miért történhettek tragikus, illetve tragikomikus események az elmúlt napokban Röszkén, valamint a magyar-horvát határon. Szabó Tímea, az ellenzéki párt független országgyűlési képviselője szombaton az MTI-nek nyilatkozva elmondta, írásbeli parlamenti kérdéssel fordult Orbán Viktor kormányfőhöz, valamint Pintér Sándor belügyminiszterhez, akiktől elsőként azt szeretné megtudni, indult-e vizsgálat a szerdán, Röszkén történt atrocitás miatt. A politikus egyebek mellett választ vár arra, a rendőrök miért nyitották meg a határátkelő kapuit, ami a későbbi összecsapást kiindulópontjává vált, majd miért használtak könnygázt és hol tartják az állítólagos terroristákat. Szabó Tímea továbbá arra is kíváncsi, valójában mi történt a horvát-magyar határon, ott miért érte atrocitás a horvát rendőröket, akik szerinte előzetes megállapodás alapján szállították a menekülteket Magyarországra.
A DK a honvédelmi bizottság rendkívüli összehívását kéri
A Demokratikus Koalíció (DK) szombaton felszólította Kósa Lajost, hogy a testület kormánypárt elnökeként azonnal hívja össze az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának rendkívüli ülését, mivel az ellenzéki párt szerint az önkéntes tartalékosok szombaton bejelentett "mozgósítása", valamint a kerítésépítés és a Határozott Fellépés 2015 nevű hadgyakorlat együttesen veszélyeztetik a honvédség harckészültségét. Vadai Ágnes, a DK alelnöke, független országgyűlési képviselő az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében úgy fogalmazott, hogy a kormány alkotmányellenes módon hadgyakorlatnak álcázza a honvédség aktív részvételét a határvédelemben, a "mozgósítással" pedig a honvédelmi tárca bevallotta, ehhez nincs elegendő katonája. Vadai Ágnes szerint ezért Simicskó István miniszternek és Benkő Tibor vezérkari főnöknek haladéktalanul meg kell jelenniük, és beszámolót kell tenniük a honvédelmi bizottság előtt.
MSZP: biztonsági kockázatot jelent Bakondi György szereplése
Az MSZP szerint biztonsági kockázatot jelent Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, mivel pénteken "tömeghisztériát megalapozó, nemzetközi diplomáciai feszültségeket keltő valótlanságokat" állított a Magyarországra érkező horvát rendőrökről. Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke és Harangozó Tamás, a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának MSZP-s alelnöke az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében annak kivizsgálását sürgeti, hogy miként nyilatkozhat Bakondi György a rendvédelmi szervek nevében, ahhoz hozzájárult-e a bel-, illetve a honvédelmi miniszter. Emlékeztetnek, a kormányfő főtanácsadója pénteken bejelentette, lefegyvereztek negyven horvát rendőrt, akik a Magyarországra vonaton érkező menekülőket kísérték. Ezzel szemben a magyar rendőrség egy Bakondi Györgyöt cáfoló közleményben tudatta, nem volt semmilyen lefegyverzés, a kísérő rendőrök fegyvertelenek voltak - írták a szocialista politikusok, akik azt kérdezik, "Orbán Viktor magához vonta-e a rendőrség és a hadsereg közvetlen irányítását, és ennek okán nyilatkozik az ő főtanácsadója?". Az MSZP a történtek miatt arra is választ vár, mikor történik meg Bakondi György felelősségre vonása és felmentése.
Javaslatcsomagot dolgozott ki az LMP a menekültválság megoldására
A Lehet Más a Politika (LMP) szerint az információ és a kommunikáció hiánya akadályozza leginkább a menekültválság megoldását, ezért a párt huszonnégy pontból álló javaslatcsomagot dolgozott ki. Ferenczi István, az LMP országos elnökségi tagja ezt sajtótájékoztatón jelentette be szombaton Budapesten. A javaslatok közül kiemelte a menekültek, a magyar állampolgárok, a szomszédos országok, valamint a civil szervezetek és önkéntesek alaposabb és megbízhatóbb tájékoztatásának fontosságát. Az LMP szerint uniós szintű tájékoztatási rendszer létrehozására van szükség, hogy a menekültek már a határon alapos tájékoztatást kapjanak vagy az anyanyelvükön, vagy egy számukra érthető nyelven. Ferenczi István megemlítette a menekülteket segítő civil szervezetek és egyházak támogatásának fontosságát is, valamint egy kutatási projekt indítását, amely felmérné a menekültek hátterét, tehát azt, hogy pontosan kik, honnan és miért jönnek. Úgy fogalmazott a "tudatos cinizmus, a hozzá nem értés, a dilettantizmus, a vezetni képtelenség" miatt nincs látható megoldás és kiút a jelenlegi helyzetből, és a tájékoztatás elégtelensége az oka a feszültség növekedésének, a kirobbanó konfliktusoknak.
Részlegesen behívják az önkéntes műveleti tartalékos katonákatA zákányi vasútnál ezernél több menekült vár - A tömeges...