Belföld

Régi ötletüket porolták le a szocialisták

A közvetlen államfőválasztás ismét a már bűnbánó MSZP „politikai terméke”

Újra a közvetlen államfőválasztás mellett állna ki az MSZP – ezt szorgalmazták többen is a szombati pártértekezleten. Tóbiás József pártelnök építkezést hirdetett. A szocialisták egyébként már új központjukban, az egykori Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetem épületében, az Általános Vállalkozási Főiskolán gyülekeztek.

mszp-pártért
MTI Fotó: Soós Lajos

 

Az MSZP-ben néhány évente újra és újra felmerül, hogy a népnek közvetlenül kellene köztársasági elnököt választani – igaz, amikor hatalmon vannak, nem szorgalmazzák ezt az elképzelést. Emlékezetes, 1990-ben – ugyanúgy, ahogy most tervezik – népszavazást is kezdeményeztek az ügyben, de az teljes kudarccal járt.
Most Orbán Viktor miniszterelnöknek a baloldali sajtóorgánumok által hangoztatott, állítólagos 2017-es államfői ambícióit szeretnék megakadályozni. Szocialista forrásaink szerint a szombati pártértekezleten ez volt az a konkrét „politikai termék”, amelyre stratégiát építenének. Nem véletlen – mondták informátoraink –, hogy a februári veszprémi időközi parlamenti választáson az általuk támogatott jelölt, Kész Zoltán is azzal kampányol: ő tudná megakadályozni Orbán „nyolc évre szóló, kiterjesztett jogkörű” államfővé választását. A veszprémi voksolás tétje valóban a Fidesz-KDNP kétharmados többségének megmaradása, csakhogy az alaptörvény szerint a parlamenti köztársasági elnökválasztás során csak az első fordulóban van szükség kétharmados támogatásra, egy esetleges második fordulóban a szavazatok számától függetlenül a legtöbb érvényes szavazatot gyűjtő jelölt válik államfővé. Vagyis nincs szükség kétharmados támogatásra az új elnök megválasztásához.
Az ellenzéki lapok már az idei parlamenti választások előtt készpénznek vették a kormányzati terveket, miszerint három év múlva, amikor lejár Áder János köztársasági elnöki mandátuma, francia mintára Orbán Viktor „erős államfő”, míg Lázár János miniszterelnök lesz. Csakhogy az elnöki rendszer bevezetéséhez a parlamenti berendezkedés átírására lenne szükség, amelyhez az alaptörvény megváltoztatására, és egy sor kétharmados jogszabály felülírására lenne szükség. „Kampányfogásnak nem rossz Orbán hatalomkiterjesztésének megakadályozása, de valójában ezt a Fidesz sem szeretné megtenni, hiszen jobb esetben is csak éppen, hogy megvan a kétharmaduk. Ha meg akarták volna ezt csinálni, már a 2012-es alkotmányban rögzítették volna, amikor 2017-ig ütemezve mindent kényelmesen le tudtak volna vezényelni” – magyarázta egy szocialista forrásunk, aki szerint viszont a politikában a látszatra is lehet építeni, és ezt ki tudják használni.
A közvetlen elnökválasztás mellett érvelt szombaton Lendvai Ildikó, Hiller István, Nyakó István is. Hiller azt javasolta, szervezzenek mozgalmat a 2017-es, közvetlen, népszavazás általi elnökválasztás kikényszerítésére. Az MSZP-s Deák-kör tagjai, Szekeres Imrével az élen, ugyanakkor egy teljesen új baloldali mozgalom építését szeretnék elérni, az MSZP bázisán. Őket viszont a mai pártvezetés és -többség – forrásaink szerint – „kiégett, sértett” embereknek tartja, akik szeretnének visszakapaszkodni a pártvezetésbe.
Tóbiás József pártelnök beszédében bocsánatkéréssel indított, megkövette a szavazóikat, amiért pártjuk nem képviselte megfelelően a baloldali értékeket, amikor a hazugságot igazsággá akarták maszkírozni, amikor kormányzás helyett „miniszterelnöki castingba” fogtak.
Az is kiderült, 2018-ban a szocialisták győzelemre készülnek. Jövőre, a „visszatérés évére” a pártelnök meghirdette az MSZP külső és belső építkezését, 2016-ban pedig széles körű társadalmi egyeztetéseket folytatnának le. Ez lenne a programalkotás éve is, a folyamatban részt vehet Lakner Zoltán politológus, aki a Társadalmi Párbeszéd Projektintézet vezetője lesz, továbbá Andor László volt uniós biztos és Trautmann László közgazdász. Aztán 2017-ben – amerikai és francia mintára – MSZP-s előválasztásokat tartanak, így akarják kiválasztani a miniszterelnök-jelöltjüket a 2018-as parlamenti megmérettetésre.



„Az emberek nem kérnek a baloldalból”

A magyar emberek idén háromszor is világossá tették: nem kérnek a baloldal és a Gyurcsány-pártok visszatéréséből – reagált a Fidesz a szocialisták pártértekezletére. Kifejtették, az emberek nem kérnek többet a megszorításokból és a „bukott gazdaságpolitikából, nem akarnak újra segélyen tengődő országot, és nem kérnek a hazájukat külföldön eláruló politikusokból”. A Jobbik szerint a többször megbukott, atomjaira hullott MSZP felett végleg eljárt az idő. Egykori és jelenlegi politikusai pont annyira részesei a Magyarországot tönkretevő korrupciós cselekményeknek, rablóprivatizációnak, a magyar családok elszegényítésének, okozói a munkahelyek megszűnésének, mint a jelenleg regnáló fideszesek – írták, hozzátéve, az utóbbi hetek megmutatták, Magyarország szakítani kíván az előző huszonöt évvel, az MSZP és a Fidesz váltópolitikája megbukott. Elég azokból, akik a „kommunista rendszer romjain milliárdossá lopták magukat, miközben családok milliói kerültek a létminimum közelébe vagy épp az alá”.