Belföld

„Példátlan” béremelési program indul

Konfrontációra, politikai akcióra próbálják felhasználni az egészségügyi dolgozókat – állapította meg Ónodi-Szűcs Zoltán

A kancellári rendszer céljaival mindenki egyetért, jelenleg a bevezetés három változatáról zajlik az egyeztetés, és ha a kormány dönt valamelyikről, elkezdődhet a konkrét jogszabályalkotás – közölte tegnap Ónodi-Szűcs Zoltán egészségü­gyért felelős államtitkár. Hangsúlyozta, hogy az ágazat dolgozóit érintő, az idén induló béremelési programra a rendszerváltás óta nem volt példa.

Azok, akik ma tüntetnek, soha nem a tárgyalás lehetőségét keresik, csak konfrontációra, politikai akcióra próbálják felhasználni az egészségügyi dolgozókat – nyilatkozta tegnap Ónodi-Szűcs Zoltán a távirati irodának, majd rámutatott, hogy eközben a kormány kezdettől fogva tárgyal az érdekképviseletekkel. Ennek eredménye az, hogy egy olyan többéves béremelési program indul, amelyre „a rendszerváltás óta nem volt példa”.

„A csaknem százezer egészségügyi dolgozót érintő döntés értelmében a szakorvosok és kórházi szakgyógyszerészek alapbére szeptembertől bruttó százhétezer, 2017 novemberétől pedig bruttó százezer forinttal nő. A rezidensek alapbére jövő novembertől ötvenezer forinttal emelkedik, az egészségügyi szakdolgozóknál pedig szintén, már az idén megkezdődik a többéves béremelési program” – közölte Ónodi-Szűcs Zoltán. Hozzátette, utóbbiak esetében szeptembertől új bértáblát vezetnek be, amely szerint az idén átlagosan 26,5 százalékkal nő az alapbér, jövő novembertől tizenkét, 2018 novemberében és 2019 novemberében pedig nyolc-nyolc százalékkal. A felvetésre, amely szerint az ápolók, szakdolgozók nehezményezik, hogy ők kevesebb fizetésemelést kapnak, kijelentette, hogy mindkét – vagyis az orvosi és a szakdolgozói – bértáblán differenciált béremelés lesz, így az átlagos növekedés mindkét esetben 26,5 százalékos.

A kórházaknál bevezetni kívánt kancellári rendszerről azt mondta, a célokkal mindenki egyetért, így az ellátás operatív megszervezésével, a középirányítói feladatok decentralizálásával és a háttértevékenységek működtetésének egy helyre rendezésével is. Három változatról egyeztetnek, és ha a kormány dönt valamelyikről, akkor elkezdődhet a konkrét jogszabályalkotás. Az államtitkár szerint „a kancellári rendszerről szóló előterjesztés koncepcionális döntés, a részletek kidolgozásakor viszont helye van a szakmai vitának”.

Július 1-je, vagyis a Semmelweis-nap alkalmából az egészségügyért felelős államtitkárság közleményt adott ki, amelyben leszögezi, a kormány a magyar emberek minél magasabb szintű egészségügyi ellátására törekszik. A rendszerváltás óta a legnagyobb, ötszázmilliárd forintos fejlesztés zajlott az elmúlt években az ágazatban, így országszerte újultak meg a kórházak, rendelők. Az egészségügyben dolgozók béremelése mellett fontos feladatuknak tekintik az alapellátás megerősítését is, így a tavalyi tízmilliárd forintos többlettámogatás után a kormány az idén újabb tizennégymilliárd forint pluszforrást ad a területnek. Mindez a védőnőknek harminc-harmincötezer forintot, a fogorvosoknak ötven-ötvenötezer forintot jelenthet havonta.


Okafogyott tüntetés

tüntetés 20160702
(Fotó: Hegedüs Róbert)

Csupán másfél-kétezren vettek részt a fekete ruhás nővérként emlegetett Sándor Mária által meghirdetett „gigademonstráción” a fővárosi Kossuth téren. A tiltakozáson Sándor Mária mellett felszólalt többek között Szabó Tímea, a PM országgyűlési képviselője, Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke és a Tanítanék Mozgalom vezetői is. A tüntetést annak ellenére szervezték meg, hogy Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár bejelentette, többéves béremelési program indul az idén. A Fidesz közölte, az egészségügyi dolgozók érdekeit a tárgyalások, nem az utcai akciók szolgálják. (JZS)