Belföld

„Példamutató a szentgotthárdi összefogás”

Áder János megkapta a Szentgotthárd díszpolgára címet

Áder János szerint minta lehet, példát adhat és biztatásul is szolgálhat a civilek számára annak az éveken át tartó összefogásnak a sikere, amellyel a szentgotthárdiak megakadályozták, hogy városuktól néhány száz méternyire, a határ osztrák oldalán olyan hulladékégető létesüljön, amiben Ausztria akár összes szemetét el lehetett volna égetni.

kötet
Hatéves küzdelem, országgyűlési állásfoglalás, kétoldalú egyeztetések, diplomáciai lépések, és hosszú jogi huzavona után 2012 májusában az osztrák közigazgatósági bíróság hatályon kívül helyezte az égetőmű építési engedélyét, az új eljárásban pedig első fokon is visszavonták az építési engedélyt.

Szentgotthárdtól néhány száz méterre, az Őrségi Nemzeti Park szomszédságában, a heiligenkreuzi ipari parkban akart nagy kapacitású hulladékégetőt építtetni az osztrák Begas Kraftverk GmbH. A 2006-ban napvilágra került elképzelés éles tiltakozást váltott ki magyar és osztrák környezetvédő civil szervezetekből és a szentgotthárdiakból. Az égetőmű füstje szinte kizárólag magyar területen szennyezte volna a levegőt, és Szentgotthárdon attól is tartottak, hogy a turizmusra is negatív hatással lesz a létesítmény.

Osztrák környezetvédő szervezetek becslése szerint Burgenlandban akkoriban egész évben mindössze 40 ezer tonnányi háztartási hulladék keletkezett, az égetőt mégis évi 200 tonna kapacitásúra tervezték, ami szakemberek szerint felvetette egy esetleges "hulladékturizmus" gyanúját. 

Tiltakozásul a határ két oldalán tüntetéseket, fórumokat, nemzetközi konferenciát szerveztek. A határon álló Népek Barátsága emlékműnél gyászlobogóra cserélték a magyar nemzeti lobogót, máskor koporsóval vonultak át a határon, 2009-ben a PRONAS aktivistái több napig éhségsztrájkoltak, a Greenpeace pedig hatalmas léggömböt engedett fel, amelyet Magyarország felé fújt a szél.

Az égető ellenzői kitartóan követelték, hogy érveik alapján ne adják ki az engedélyeket.

A Begas GmbH vezetői azt állították, hogy az égetőmű betartaná az összes európai normát, nem szennyezné a környezetet és az idegenforgalomra sem lenne negatív hatással. Azzal is érveltek, hogy amikor Szentgotthárd hozzájárult a határon átnyúló ipari park létesítéséhez, számolnia kellett azzal, hogy ott ipari tevékenység zajlik majd.

Sólyom László köztársasági elnök 2007-ben "merőben szokatlan és barátságtalan" lépésnek nevezte, hogy az osztrákok a határ közvetlen közelében akarják megépíteni a szemétégetőt.

Áder János 2010 márciusában az Európai Parlament néppárti képviselőjeként Szentgotthárdon tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy ha az unió komolyan veszi saját irányelveit, nem nyújthat támogatást a hulladékégetőhöz.

 

„Példamutató a szentgotthárdi összefogás”Áder János megkapta a Szentgotthárd díszpolgára címet - Áder János szerint...

Posted by Magyar Hírlap on 2015. május 6.