Belföld

Orbán Viktor: Megbukott kvótarendszer

Hozzánk már megélhetési bevándorlók érkeznek – jelentette ki a kormányfő

Magyarország az egységes európai uniós intézményrendszerben érdekelt, az Európai Bizottság kvótarendszer-elképzelése megbukott, a menekülők hozzánk szabad országokon keresztül, a jobb megélhetés reményében érkeznek, tehát végeredményben megélhetési bevándorlók – erről beszélt tegnap a Kossuth rádió 180 perc című műsorában Orbán Viktor kormányfő.

„Európában nem úgy néz ki a dolog, hogy van Magyarország, amelynek saját hangja van, és vele szemben egy kórus állt fel azokból, akik mást mondanak. Több zenekar lép fel egyszerre, több kórus hallatszik egyszerre, és bizony a mi álláspontunknak is erős hívei vannak” – fejtette ki Orbán Viktor a bevándorlásról. A miniszterelnök példaként hozta fel a holland miniszterelnök, a brit belügyminiszter és a finn vezetők álláspontját, de azt is megemlítette, hogy az Európai Bizottság kvótarendszerre irányuló javaslatát a franciák és a németek fellépésére vetették el.

S bevándorlással kapcsolatos konzultáció kérdései a miniszterelnök szerint jók. „Ez egy fair, korrekt, nyitott kérdőív” – mondta. Most azt kérik számon rajtuk, hogy miért nem amellett érvelnek, hogy szeretni kell a bevándorlókat. „Miért is kellene, amikor az emberek veszélyként és fenyegetésként élik meg?” – kérdezte. Szerinte a józan ész szabályait a baloldali ideológiának nem lenne szabad felülírnia. Az európai emberek álláspontja ugyanis a bevándorlásról jelentősen eltér az európai baloldal menekültügyi érvelésétől. „A DK és a baloldal azt mondja, az a jó, hogy jöjjön minél több menekült, és be kell őket engedni, éljenek velünk együtt” – jelentette ki.

Emlékeztetett arra is, hogy 1956-ban a magyar menekültekkel sem úgy volt, hogy Bécsben szabadon sétálhattak, hanem befogadóállomást állítottak fel, oda és családokhoz kerültek a magyarok. Ezután megfogalmazhatták igényüket, hogy mely országba szeretnének kerülni, az illetékes állam hatóságai odamentek, az ellenőrzés alatt tartott magyarokat megvizsgálták, és vagy adtak vagy nem adtak befogadási papírokat. A mostani, Magyarországgal szembeni és az 1956-os analógiák hamisak, hiszen akkor Ausztria is ellenőrizte a hozzá érkezőket. Minden országnak legelemibb joga, hogy eldöntse, kit enged be, ugyanúgy, ahogy az embereknek, hogy kit engednek be a lakásukba.

A most hozzánk érkező menekültek szabad országokon – Szerbián, Görögországon, Macedónián – keresztül jönnek. Ezekből az államokból már nem kellene elmenekülni, ezért egyértelmű, hogy végeredményben gazdasági okokból, a jobb élet reményében érkeznek, tehát megélhetési bevándorlók – mondta a miniszterelnök.

Minden államnak a saját erejéből, jogalkotással kell megoldania ezt a problémát, vagy jobb uniós törvényekre van szükség: „Mi meg is tudnánk oldani, ha nem kényszerítenének ránk életszerűtlen szabályokat, aki itt van, már rég hazaküldtük volna” – mondta Orbán Viktor, aki jelezte azt is, hogy csak az uniós szabályok miatt nincs ez így.

Magyarország nem támogatja, hogy az eurózóna államai külön intézményrendszert vezessenek be. Mint mondta, „rendben voltak” a tárgyalásai az Európai Néppárt frakcióvezetőjével, Manfred Weberrel.
„Ha az ember komoly látleletet akar felállítani, nem úgy élünk, ahogy szeretnénk, még nem egy polgári berendezkedésű ország vagyunk. Nincs elég megtakarításuk az embereknek, a közbiztonság – még a jó mutatók ellenére is – hagy kívánnivalókat maga után. A válságkezelés, a rendszerváltás, az erőből érjünk el valamit helyett most az okos, higgadt, nyugodt munka ideje jött el” – összegezte a kormány tennivalóit Orbán Viktor. Mint mondta, tisztában van az eredményekkel, de azzal is, hogy milyen hibákat követtek el, és az a feladat, hogy ezeket kijavítsák. Így a minisztereknek az egyeztetésre, a konzultációra kell összpontosítaniuk. A kormányfő kitért arra, radikális egyszerűsítést kell végrehajtani az átláthatatlan építésügyi szabályozásban, az adóeljárásban, ahol szintén túl nagy a bürokrácia. Őszre újabb nemzeti konzultációt indítanak, de még nem akarta megmondani, ennek mi lesz a témája.