Belföld

Orbán Viktor: Védeni kell az ártatlant

Tagállami hatáskör lehetne a halálbüntetés ügye

Olyan légkört akarunk kialakítani az Európai Unióban, hogy a halálbüntetés bevezetése vagy elutasítása kerüljön vissza tagállami jogkörbe – mondta tegnap a Kossuth rádió 180 perc című műsorában Orbán Viktor miniszterelnök. Kifejtette, a polgári berendezkedésnek nem lesz esélye, ha a bevándorlás problémáját nem oldják meg.

orban-viktor
Orbán Viktor (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

„Az első lépés, hogy az unió tagállamai visszakaphassák azt a jogot, mint az Egyesült Államokban, hogy maguk dönthessenek arról, akarják-e a halálbüntetést avagy sem. Ha ez megtörtént, arról tudunk dönteni, bevezessük-e ezt, vagy sem” – egyértelműsítette a Kossuth rádió 180 perc című műsorában a miniszterelnök. „Az élet pártján vagyok. Onnan nézem a kérdést, hogy mire van szükség ahhoz, hogy megvédjük a törvénytisztelő, ártatlan embereket. Ha meg tudjuk védeni őket a halálbüntetés bevezetése nélkül, védjük meg úgy. Ha azonban másképp nem megy, be kell vezetni” – válaszolta Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy halálbüntetés-párti-e. Szerinte ha létezik a halálbüntetés, azt lehet feltételezni, hogy nagyobb a visszatartó erő a bűnözők számára. Erről nagy vita van, de fontos tudni, hogy az emberek mit gondolnak erről. „A nyilvánosságban rendszeresen csak a gyilkosok jogairól, a bűncselekményt túlélt elkövetők életéről szoktunk gondolkodni, azokról, akik meghaltak, nem. Mindig azt kérem a vitában részt vevőktől, gondolkodjanak el, mi van, ha az ő gyereküket, feleségüket, szüleit ölték volna meg” – fejtegette.

A kormányfő őrült ötletnek, unfairnek tartja, és Magyarország nem támogatja azt a felvetést, hogy az európai tagállamok – amelyek nagy része beengedi a menekülteket – szét akarják osztani a bevándorlókat minden ország között. Mint folytatta, ezért az életszerűtlen uniós szabályokat „le kell rúgni magunkról”. Úgy fogalmazott, hogy amíg az EU el nem vette a bevándorlás szabályozásának lehetőségét, addig nagy ívben elkerültek minket a megélhetési bevándorlók. „Ezt a helyzetet kell visszaállítani – tette hozzá. – Ha nem szabályozzuk a bevándorlókat, hanem egy kollégiumi házibulit hirdetünk, hogy mindenki jöhet, aki ráér és akar, és addig marad, ameddig a kakas kukorékolni nem kezd, akkor a kormány által célul tűzött polgári berendezkedésnek semmi esélye nem lesz.”

Elmondta továbbá, hogy nálunk három év alatt hússzorosára nőt az illegális határátlépők száma. Az illegális határátlépés „nem bocsánatos bűn”, törvénysértőknek kell őket tekinteni, őrizetbe kell venni, eljárást kell ellenük indítani. Akiről kiderül, hogy valóban politikai üldözött, meg kell neki adni az uniós tartózkodást. De a többség nem ilyen, hanem megélhetési bevándorló. Az uniós szabályozás szerint az érintetteknek ma öt kérdésre kell válaszolniuk – erről ki vannak oktatva –, így lehetetlen őket őrizetbe venni, szabadon mozoghatnak az egész unió, így Magyarország területén is. „Ha nem mennének tovább, ma megoldhatatlan szociális feszültségekkel küzdenénk” – mondta. A kormányfő elismerésnek tartja, hogy az unióban támadják az ország felvetéseit, a nemzeti konzultációt, amely náluk nincs.

A miniszterelnök ésszerűnek tartja a devizaalapú autó- és személyi hitelek forintosítására vonatkozó jegybanki javaslatot, dolgoznak rajta. Hangsúlyozta, a banki elszámoltatás során ezermilliárd forint kerül vissza a családokhoz a bankoktól, amire a magyar történelemben még nem volt példa. Szerinte a bíróság jelölte ki azokat a „falakat”, ameddig el lehet menni, az intézkedések során el is mentek a falig. Elmondta azt is, a KDNP-s magáncsődről szóló javaslatot vitára alkalmasnak tartja a kormány.

A bankadó csökkentéséről kifejtette, bár a nemzeti bank azt javasolta, hogy a mérséklés előfeltétele legyen a hitelezés növekedése, ő ezt nem támogatta. Szerinte egy év múlva meg kell vizsgálni, hogy törvényi kényszer nélkül is emelkedik-e a hitelezés szintje. Ha igen, nem kell kényszer, ha nem, akkor egy év múlva visszatérnek a kérdésre.

Orbán üdvözölte, hogy David Cameron brit miniszterelnök óriási fölénnyel nyert a választásokon.