Belföld

Orbán Viktor: McCain magát minősítette

Legfontosabb feladatának nevezte, hogy megvédje az ország szuverenitását

Támadják Magyarország függetlenségét - erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban. A kormányfőt neofasiszta diktátornak minősítő John McCain amerikai republikánus szenátor szavairól azt mondta, McCain önmagáról állított ki bizonyítványt.

orban
„Az Egyesült Államok szövetségese vagyunk, nem a gyarmata”(Fotó: MTI/Koszticsák  Szilárd)

Nem kell semmilyen szélsőséges megnyilvánulással foglalkoznom, mert azzal elterelnék a figyelmünket – közölte tegnap a miniszterelnök John McCain kijelentései kapcsán a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Szerinte az amerikai republikánus szenátor önmagát minősítette a szélsőséges kijelentésével. Ismeretes, McCain a héten neofasiszta diktátornak nevezte a magyar kormányfőt.

Orbán Viktor arról a bírálatról, miszerint hazánkban korlátozzák a független intézményeket, azt mondta, Magyarország függetlensége áll támadás alatt, az ő legfontosabb feladata, hogy a szuverenitásunkat megvédje. „A magyar függetlenség nem tetszik azoknak, akik haszonélvezői voltak annak, hogy Magyarország 2010 előtt nem volt független állam. Az Egyesült Államok szövetségese vagyunk, de senkinek sem vagyunk a gyarmata. Nem vagyunk hajlandóak arra, én személy szerint sem, hogy valamelyik idegen külföldi állam megbízásából legyek alkirály Magyarországon” – mondta, hozzátéve, a nemzeti függetlenségünk békeidőben energia-, pénzügyi és kereskedelmi függetlenséget jelent.

Arról az amerikai ügyvivői nyilatkozatról, hogy Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke korrupciós bűncselekményt követett volna el, úgy vélekedett, azonnal pert kell indítani rágalmazás, jó hírnévhez való jog megsértése miatt. „Élni kell a lehetőséggel, hogy ebből a ködös és zűrös hablatyolásból az egész ügy végre a jog tiszta mezejére és tiszta nyelvezetébe került át” – tette hozzá. Közölte, erről már beszélt is az elnökkel. Arra a felvetésre, hogy mi van abban az esetben, ha bebizonyosodik a bűncselekmény, azt mondta, a bűnöst hazánkban elítélik, bezárják. Egy esetleges magyar kitiltási proklamációról szólva megjegyezte, úgy fogunk majd eljárni, ahogy egy nemzeti függetlenségére büszke országnak el kell járnia.

„Nem szabad pitiznünk azért, hogy nem lehetne-e mégis megvalósítani a tervezett vezetéket. Harmadik megoldást kell keresnünk, ehhez kapcsolódik az Azerbajdzsánnal megkötött stratégiai megállapodás” – jelentette ki a kormányfő arról, hogy az oroszok nem építik meg a Déli Áramlat gázvezetéket. A magyar érdek az, hogy legyen olyan vezeték, amely hozzánk jön és elkerüli Ukrajnát - hangsúlyozta. – Erre jó példa Németország, amelynek ellátását az Oroszországból induló, Ukrajnát elkerülő Északi Áramlat is segíti.
A kormányfő szerint jó úton haladunk a versenyképesség tekintetében, hiszen az energiaárak nagyban befolyásolják azt. Márpedig a rezsicsökkentés politikájának köszönhetően jelentősen csökkentek az energiaárak. Figyelmeztetett azonban, a rezsicsökkentést újra meg kell majd védeni a hónap második felében esedékes brüsszeli miniszterelnöki csúcstalálkozón.

„Minden nemzetközi szerződést legalább ketten írnak alá, és ha az egyik fél eláll szándékától, akkor az nem valósul meg. A szerződések azt is tartalmazzák, milyen következményei vannak, ha valamelyik fél eláll a szándékától” – jegyezte meg azzal kapcsolatban, mi történik, ha az oroszok a Paksi Atomerőmű bővítéséből is kiszállnak.

A szabad vasárnap tervezetéről Orbán Viktor közölte, számára a német és osztrák példák a legmeggyőzőbbek. Fontosnak nevezte azt a – legkönnyebben a kereskedelemben megvalósítható – törekvést, hogy senkit se lehessen vasárnap dolgoztatni.

A költségvetés kapcsán kifejtette, megindult a gazdasági fejlődés, padlón az infláció, nő a foglalkoztatottság, csökken a munkanélküliség, a teljes foglalkoztatás pedig a vártnál is korábban megvalósulhat. Arra is kitért, hogy a Budapest Bank állami megvásárlásával nem cél egy állami többségű mamutbank kiépítése, dicséretes viszont, hogy a magyar tulajdoni arány jóval ötven százalék fölé ment a bankrendszerben. Ez azért fontos, mert a válság idején a külföldi tulajdonosok hazavitték a pénzt.