Belföld

Orbán Viktor: Egy multikulturális Európából nincs visszaút

Nemzetközi konferencia Helmut Kohl tiszteletére a Vigadóban

Orbán Viktor miniszterelnök szerint ma egy modern kori népvándorlás zajlik, amellyel Európa civilizációs arculata alakulhat át, márpedig ha ez bekövetkezik, az "visszacsinálhatatlan".

OV-kohl
Fotó: Horváth Péter Gyula/Magyar Hírlap

A XX. Század Intézet és a Konrad Adenauer Stiftung által szervezett nemzetközi konferencián, a Pesti Vigadóban a bevándorlásról szólva a miniszterelnök azt is mondta: azért kell a népvándorlás és a bevándorlás kérdésével komolyan foglalkozni, mert "a folyamatok utóbb nem lesznek visszafordíthatóak", egy multikulturális Európából nincs visszaút se a keresztény Európához, se a nemzeti kultúrák világába.
Orbán Viktor beszédében kitért a halálbüntetés kérdésére is, kijelentve, hogy az nem vezethető be, Magyarországnak nincs is ilyen szándéka. A helyzet egyértelmű, igaza van az Európai Bizottság elnökének - Jean-Claude Junckernek -, "egyetlen tagállam sem vezethet be olyan szabályt, amely ellentétes az EU alapdokumentumával" - mondta.
Európa jelenlegi gazdasági helyzetét érintve a miniszterelnök arról beszélt, hogy az euró projektje elakadt, nem tört utat magának az a gondolat, hogy egy monetáris unió létrehozása kikényszeríti majd egy fiskális unió létrejöttét is.

Wolfgang Schüssel: Céljaiért a volt német kancellár sebeket is elviselt
Európa egyesítéséért végzett politikai munkája alapján Helmut Kohl igazi óriás, aki arra is kész volt, hogy e célok eléréséért sebeket is elviseljen - hangsúlyozta a konferencián Wolfgang Schüssel korábbi osztrák kancellár. Utalva arra, hogy az egykori NSZK ezermilliárd eurót fordított a volt NDK integrálására, a közép- és kelet-európai államokat pedig 400 milliárd eurós uniós támogatás segíti ebben, kijelentette: a szolidaritás a döntő tényező. Hozzátette, a szolidaritás a menekültekre is vonatkozik, hangsúlyozva, hogy másként kell ezt a csoportot kezelni, mint a bevándorlókat.

Szerinte ma mérsékelt optimizmus uralkodik az európai gazdaság jövőjét illetően, ami jó hír, "akkor is, ha semmi okunk sincs rá".
Ezzel kapcsolatban kifejtette: Európában a gazdasági válságkezelésnek két különböző kultúrája van, az északi és a déli. Előbbi "nagyon racionálisan viselkedik", logikus, helyzetet elemez, majd reformál, ha kell, strukturálisan - részletezte, jelezve, hogy ezzel szemben a déli válságkezelés lényege, hogy "majd az élet hozzáigazítja magát a változásokhoz", a politikának csak az a dolga, hogy ehhez megadja a teret, ami közgazdaságilag azt jelenti, le kell értékelni a valutát.
"Ma csak azért van okunk optimizmusra az eurózónát illetően, mert valójában (...) a déli válságkezelés logikája került elő európai méretekben" - mondta a kormányfő.
Megjegyezte ugyanakkor azt is a monetáris élénkítéssel kapcsolatban: "hiába öntünk mi pénzt egy versenyképtelen gazdaságba, ha előtte nem reformáltuk meg, nem alakítottuk át".
A gazdaságpolitikát értékelő gondolatmenetét összegezve a kormányfő óva intett attól az "illúziótól", hogy megtalálták azt az utat, amelyen az eurózónát ismét versenyképessé tudják tenni a világ más, ma előrébb járó gazdasági régióval.
Orbán Viktor a konferencián a volt német kancellár munkásságát méltatva hangsúlyozta: Helmut Kohl arra vállalkozott, hogy az utolsó tégláig lebontja az európai népeket egymástól elválasztó falakat, ő nyitotta ki Európa újraegyesítésének lehetőségét, az Európai Unió bővítési politikáját.
"Ma, amikor az EU ismét súlyos betegséggel küzd, nem is fordulhatnánk jobb orvoshoz, mint aki egyszer már meggyógyította Európát" - fogalmazott.

OV-kohl