Belföld

Orbán Viktor: Át kell gondolni az EU alapszerződését

A miniszterelnök szerint nemzeti megoldás kell - Budapestre látogatott a macedón kormányfő

A magyar álláspont szerint az EU-nak meg kell védenie a határait, a kultúráját, a gazdasági érdekeit és a demokráciáját. "A mostani alapszerződés ennek ma már akadálya, ezért szerintem át kell gondolnunk" - mondta Obán Viktor pénteken, a macedón kormányfővel közös budapesti sajtótájékoztatóján. A kormányfő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában reggel arról is beszélt, hogy Magyarország elemi nemzeti érdeke a paksi atomerőmű működtetése és bővítése. A kormányfő szerint a migrációs válság kezelésére nem európai, hanem nemzeti megoldásra van szükség.

orbán
„Megyünk tovább előre. Magyarországon az olcsó áram első számú előfeltétele, hogy Paks működjön” - mondta Orbán Viktor, kijelentve: a magyar kormány meg fogja valósítani a paksi beruházást.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy Európában az elmúlt időszakban nem tendereztettek erőművet, így például Finnországban sem. „Lehet azt mondani megint, hogy kettős mérce, de én nem pufognék, hanem inkább belátnám: hatalmas összegről van szó”, és számos nyugat-európai ország részt akar venni az üzletben, az EU pedig védi az érdekeiket - fejtette ki álláspontját, megjegyezve: „ahol hús van, ott légy is van”.

Quaestor-ügyben a miniszterelnök azt közölte: az Alkotmánybíróság döntése alapján nem általános kártérítésben kell gondolkodni, hanem a pontos elszámolás rendszerét kell kidolgozni.

„Csoda blabla, hogy közös megoldás kell”

A kormányfő „csoda blablának” nevezte azt a kijelentést, hogy „európai megoldásra van szükség”. Szerinte ugyanis a sok tagállami megoldásból adódik össze az európai.

A kötelező kvótákkal kapcsolatban megerősítette: a magyar álláspont szerint a kvótarendszert mindenképpen el kell lehetetleníteni, az ugyanis a terrorizmus szétterítését jelentené Európában, „ami a legnagyobb őrültség, amit elkövethetünk”. Magyarország ugyanakkor nem áll nyerésre, mert a másik oldal nem hajlandó elálni az életszerűtlen elképzeléseitől a kormányfő szerint.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a migránsok egy tekintélyes része olyan országból jön, amellyel az EU hadban áll. Az ellenségnek az a gondolata pedig, hogy a vele hadban állók hátországába merényleteket elkövető diverzáns csoportokat dobjon át, ugyanolyan régi gondolat, mint maga a háború - tette hozzá.

„Az igazmondást nem szabad átengedni a radikálisoknak”

Orbán Viktor szerint a terrorizmus és a bevándorlás közötti összefüggést tagadó európai vezetők és az európai emberek józan esze közötti, folyamatosan növekvő szakadék egyre inkább destabilizálja a kontinenst, növeli a radikális pártok támogatottságát. "Az igazmondást soha nem szabad átengedni a radikálisoknak" - hangsúlyozta. 

Szerinte egyébként Görögországba kellene visszavinni a migránsokat, oda, ahol beléptek az unió területére. Görögországban létre kell hozni nagy befogadóképességű táborokat - fejtette ki -, oda kell visszavinni a bevándorlókat, és ott is kell tartani őket ellenőrzés alatt, amíg nem rendeződik a helyzet azokban az államokban, ahonnan Európába jöttek. Vannak viszont olyan esetek, amikor „nem is kell gondolkodni”, hanem vissza kell vinni őket oda, ahonnan érkeztek. Példaként említette Pakisztánt, amely „egy nukleáris nagyhatalomy”, és bár rengeteg pakisztáni szegény, de „egy rendkívül gazdag országról” van szó.

A visszatoloncolással és a terrorveszéllyel kapcsolatban megjegyezte, egyelőre egyik sem fenyegeti komolyabban hazánkat.

Az EU alapszerződéséhez is ideje lenne hozzányúlni Orbán szerint

A miniszterelnök szerint eljött az ideje annak is, hogy ismét feltegyék az Európai Unió alapkérdéseit. Kilátásba helyezte, hogy hozzá kell nyúlni az EU-t létrehozó alapszerződéshez.

Megjegyezte továbbá, a schengeni szerződés mindenképpen korrekcióra szorul, mert egyes országok betartják, mások viszont - például Görögország - nem. „A magyarok nem szívesen tartoznak egy olyan nemzetközi szerződéshez, amelynek egyes tagjai rigorózusan, fegyelmezetten betartják, amit vállaltak, mások meg nem” - mondta.